Automobilová přeprava lokomotivy je náročná, neboť náklad je to objemný. Tříčlenná posádka tahače proto zažije na dlouhé cestě po Čechách mnohé nesnáze... (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Já bych prosil mentála co píše oficiální text distributora, ať si svůj názor na film cpe třeba svojí babičce, ale nesere ho do obsahů filmů. Pokud má potřebu se k filmu nějak vyzvracet, tak ať se tady zaloguje a píše komentáře jako my, ale do obsahu filmu subjektivní názor nepatří. Tohle je už asi po padesátý co to u neznámých československých filmů ten krypl udělal. Film je místy slušná brutálka, třeba Štěpnička v trenkách na dvoře pavlačovýho domu, nebo Štěpnička u fízlů, nebo dvacetiltej Kraus natřenej na hnědo, aby vypadal jako cikán, takže mě nějaký dobový ohlasy můžou leda tak políbit prdel. Navíc trio Josef Bláha, Jiří Štěpnička a Petr Svoboda zahráli ty jihočeský buránky naprosto přesvědčivě, úplně jako kdyby za tím velkým předním sklem tý oranžový krávy seděli Škrabík s Květulí :-))) ()

noriaki

"Ale přátelé, tadyhle to má například dvě paměti." "Paměti? Co si ti lidi nevymyslí? Paměti?". Tak z tohohle scénáře by neudělali slušnou komedii ani Belmondo s Funesem dohromady. Stupidní zápletka by nevadila, ale za ty dialogy by měl soudruh Kaněra dostat černý puntík do kádrového posudku. Pár zajímavých scén se dejme tomu povedlo, zbytek se utopil v trapnosti a nevtipnosti. Situační i konverzační složka je zoufale nefunkční, herci sotva průměrní a pokud už je někdo zajímavý, tak se zásadně jen mihne a zmizí. Ta druhá hvězdička je za cikánského Krause. ()

FOCKE_WULF

M8ám rád filmy socialistické, kde nějaký kolektiv, nejlépe brigáda soc.prc, honí plán, pracuje až do úmoru a o práci se baví i v hospodě. Vždycky se u toho rozvalím v křesle, ubalím cígo, k tomu sklenici čaje a v klidu a pohodě domova sleduju ty ztřeštěné pracanty. Tady 3 balíci z venkova jedou náklaďákem pro novou těžební lokomotivu, zatímco soudruh Vochoč s celokovovými digitálkami v domovské fabrice v jižních Čechách hlídá, aby nebyl plán výroby ve skluzu. Film je debilní, ale to je právě dobře. Jen debilní filmy v sobě mají něco navíc (tu debilitu). Zvláštní obsada herců – šoumen Jan Kraus, Nataša Gollová, Karel Vochoč, Bruder, Miroslav Homola, Moučka, komunistický dýdžej Skalka, Jiří Štěpnička, Dagmar Havlová, Míla Myslíková, Pepíček Bláha, Krška, Faltýnek, Antonie Hegerlíková, Jan Schánilec, Stanislav Fišer, Jiří Vala…. V komentářích se dočítám, že někteří herci byli natřeni na tmavo, aby to jako byli cikáni a já si přitom myslel, že se tak zmazali od té práce v cihelně (a myslím si to pořád). ()

Ironfood

Ze začátku hodně nuda, ale postupně to dostane trochu grády. Na film jsem se díval hlavně kvůli Bláhovi, ten tu nicméně nemá až tak velký prostor, jak jsem čekal. Dominuje tu spíš Štěpnička, který mi v komediální roli tak úplně neseděl, ale možná je to jen tím, že na to u něj člověk není moc zvyklý. ()

Big Bear

Další z mnoha normalizačních komedií. Ačkoliv název s obsahem slibují road komedi a slovo poprask dokonce slibuje cosi ve stylu francouzských komedií, opak je pravdou. Je to nudné, nevtipné, jalové jak trnkový keř. Humor nula, zápletky také a o poprasku nemůže být řeč ani na silnici, ani jinde. O co jde? V cihlárně klekne posunovací lokomotivka a tak je vyslána s Liazkou tří členná osádka dojet přes půl republiky pro novou. Cestou se mají stavit v Praze s důležitým dokumentem. Tam také dojde při cestě zpět už s naloženou mašinkou k oné hlavní zápletce. Bláha není schopen dokument hned předat a čeká se. Řidiči se nudí v kabině a tak Štěpnička jde přespat k tetičce (Gollová). Jenže zaspí a auto mu ujede.... Začne jej tedy dohánět... Půl filmu tak stráví v tílku s proklatě krátkými trenkami avšak se zatraceně vysoko vykasanými ponožkami rezavé barvy... Snad byl tehdy idolem žen a dívek, nevím... Dnes už to bylo jen strašidelné. Do cihelny navíc přijede kontrola, což vedoucí cihelny špatně nese a což má spojitost s onou obálkou vezenou do Prahy. Do celého ,,poprasku na E4'' se navíc zapojí i VB v čele se soudruhem Moučkou a předabovaným Zedníčkem. Nebudu spoilerovat, pokud chcete vědět jak dopadne kontrola, zda dovezou mašinu v pořádku a zda Štěpnička dožene partu v Liazu, musíte si tuto socialistickou ,,taškařici'' pustit. Dát tomuhle více než jednu hvězdu nejde a tak dávám za jednu uklidňující injekci všem těm nadšeným ploténkařům zde. * ()

• Závod Šumanice byl natočen v tehdejších areálech Jihočeských cihelen v Číčenicích a ve Vodňanech. Ani v jednom se už dnes cihly nevyrábějí. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo vo Vodňanoch, Prahe, Těšoviciach, Horných Jirčanoch a v Prachaticiach. (dyfur)