Venkovský učitel

• Francúzsko Country Teacher (viac)

Režisér Bohdan Sláma zachycuje ve svém novém filmu osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce - jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Film Venkovský učitel vstupuje do kin s distribučním sloganem „Každý někoho potřebuje“. Nový snímek režiséra úspěšného filmu Štěstí vznikl v česko-německo-francouzské koprodukci a v zahraničí jej zastupuje společnost Wild Bunch, distributor loňského vítězného filmu v Cannes... Učitel (Pavel Liška) opouští gymnázium a rodiče (Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot) v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně získává důvěru místních lidí. Jednou z nich je svérázná statkářka Marie (Zuzana Bydžovská) a Chlapec, její sedmnáctiletý syn (Ladislav Šedivý). Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele. Na návštěvu za Učitelem přijíždí Přítel (Marek Daniel), který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště rozvrácených vztahů. Beruška (Tereza Voříšková), která do té doby chodila s Chlapcem, ho bez rozloučení opouští. Učitel, který cítí vinu, se snaží svým přátelstvím pomoci Chlapci vrátit ztracené sebevědomí. O to větší zklamání však prožijí Chlapec a Marie, když Učitel neodolá zoufalé touze dotknout se Chlapcova těla. Dokážou v sobě hrdinové tohoto příběhu najít sílu k odpuštění, potkají nakonec lásku nebo přátelství? [44. MFFKV 2009] (oficiálny text distribútora)

blues

České filmy posledního desetiletí mě neberou a citová dramata už tuplem ne. Tohle rozhodně není výjimka. Navíc Lišku prostě nemám rád a jeho herecké výlevy mu nevěřím. ()

unagi

velmi dobry film . . . aj ked smutny ! ale ako sa hovori ! najlepšie nakoniec a visaci zámek to potvrdil :) .. je to ***** hviezdičkový film ! ()

orkadimenza

Filmy Bohdana Slámy zřejmě nebudou mým šálkem kávy a Venkovský učitel není výjimkou. Nuda a neporozumění se na diváka valí už od prvních chvil a pod únosnou hranici míra nudy neklesne během celého filmu. K zápletce se příběh dostává až ve druhé třetině snímku, ale i když jsem se snažil pochytit režisérův záměr vykreslení "nešťastného údělu hlavního hrdiny ve venkovském prostředí", stále mě od hlavní myšlenky odvracely znaky zvrácenosti a perverznosti, pro což má Sláma nepochybně smysl, jenže cpe to do svých filmů až vynuceně a s patřičným nevkusem. Vyvrcholení přichází zhruba půl hodiny před koncem a v závěru snímek i postava Pavla Lišky postupně dohasíná jako malá bezvýznamná svíčka. ()

KatRi

Skvělý film nejen o přátelství, odpuštění, toleranci a lásce. Pavel Liška už se konečně vymanil z postav takových těch jednodušších hrdinů, případně idiotů. Dokazuje, že dokáže sehrát uvěřitelnou postavu intelektuála (který má ovšem stejně jako oni citlivou a zranitelnou duši a stejně jako oni je tak trochu na okraji společnosti). Přesto si hlavně v počátku filmu ponechává tu svou dikci a způsob vyjadřování, který odkazuje na jeho předešlé role. Pro Zuzanu Bydžovskou musel být tento film velká výzva. Její postava je tak psychologicky náročná a vše má ztížené tím, že jí není příliš dán prostor vyjádřit se slovně (vždyť svůj příběh vypoví během minutky a k aktuálnímu dění se moc nevyjadřuje). Přitom vše, co se ve filmu děje, se jí bezprostředně dotýká. Své emoce dává najevo především výrazem tváře, postojem...Mladí herci sice baví, nicméně některé jejich projevy na mě působily nepřirozeně, násilně. Co jsem si ovšem užívala úplně nejvíc, byly krásně kompovované dlouhé záběry kamery, kterým nechyběla dynamičnost. Slámu považuji za jednoho z nejlepších současných českých režisérů. ()

Marys

LFŠ 2008... Príjemné popozeranie, no mohli sme si zadovážiť nejaké karimatky. Kvoli pretlaku v letnom kine som si dostatočne nevychutnal atmosféru, ale film bol, príjemný. ()

kebom

Najprv som premýšľal, ktorý podobne blbý film som videl.... Zakrátko som na to prišiel - Štěstí, že majú obidva rovnakého režiséra ma neprekvapuje. Len mi nie je jasná tá záplava pozitívnych hodnotení. A začo? Veď to malo toľko chýb, že sa to ani nedalo spočítať. Logika odišla kamsi na večnosť... Snímok je príšerný vo všetkých smeroch a to už a ani nemienim rozoberať akúsi propagáciu homosexuality. Keď to takto pôjde ďalej, ani nechcem vedieť, čo sa o pár rokov bude v kinematografii prezentovať ako prijateľné a "širokou" spoločnosťou akceptovateľné. Jediné plus vidím v postave Z. Bydžovskej. ()

Blazin

Celkově film na české poměry dost nadprůměrný, problém je, že první polovina filmu je o ničem a vůbec ale vůbec se tam nic neděje, děj jenom stojí a i když druhá polovina filmu je skoro vynikající a člověka chytne, tak naopak po půl hodině jsem měl velkou chuť to vypnout, takže celkově takové trochu rozporuplné pocity, ale jinak vynikající herecké výkony většiny postav. ()

Theresia

Možná spíše 3,5*, ale k nějakému tomu celému číslu se přece dopracovat musím a tak zaokrouhluji nahoru možná hlavně kvůli tomu konci, neboť mě u českého dramatu celkem překvapil pozitivní (nebo spíše - ne tragický) konec. :) ()

sona123

Tak mám pocit, že i Sláma, obdobně jako Hřebejk, už ty ostrý vystřílel a tohle je hodně nastavovaná kaše. Dialogy jsou místy velmi trapné, nebýt pár hereckých es (Liška je možná lepší ve vážnější roli, než komediální), byla by to docela bída. Naštěstí se druhá půlka (resp. od "incidentu") zlepšila. Co mě ale pilo krev celou dobu, to bylo neskutečné ozvučení a otřesná hudba....Ta se ale opravdu nepovedla! ()

mosnak odpad!

Ne a zároveň sorry všem,kteří mě za tuto mojí kritiku odsoudí! Pavel Liška je skvělý herec,ale tuhle roli neměl nikdy vzít. V mých očích je tento film totiž jen a jen 4% trápná představa úchylného magora co čumí na mladé hošany! To není nic pro mě! Ten film se mi nelíbil a jedno vím určitě.... nikdy už ho neuvidím! 4% - za Zuzanu Bydžovskou jinak to stálo za ..... ()

fredisek

Zatímco zbytek Česka zdrhá do Prahy, jeden pražský gay se rozhodne, že se bude cítit svobodněji na venkově...moc smyslu to fakt nedává. Sláma se tady ale konečně dostává k příběhu, kde vám z postav není vyloženě šoufl, ale je jich vám líto. Pokus o evropsky laděné drama (vypadá takhle běžný statek v české kotlině, asi těžko, co?) doplněné o pekelně populární motiv rovnosti. Všichni jsme si rovní a přitom je každý originálním kouskem matky přírody. Víme, děkuju pěkně. Když už se nějaký český režisér rozhodne vstoupit na rozžhavené uhlíky queer kinematografie, čekal bych, že tu kontroverzi (jakou to v ČR stále vzbuzuje) dožene do opravdové kontroverze, ať už bude gaye hájit, nebo ne. Takhle je Venkovský učitel prostě o tom, jak je těžké být na kluky, zkrátka nedotažený motiv, který se navíc tváří jako jeden z těch hlavních. Co mě iritovalo opravdu hodně, byly kostýmy. Rok vzniku 2007, rok, kdy se film má odehrávat...? Možná to byla laxnost a možná taky přehnaná snaha o to ukázat, že tady sejde jedině na pocitech protagonistů. Nemastné, neslané, neteplé. Představitel Chlapce opravdu moc talentu nepobral a hádám, že ho všechen, co kdy měl, vyčerpal na tu zlobří scénu v hospodě. Přesvědčivost na nule. Použití Známky punku do soundtracku zlotřilost proti vkusu. ()

Vejrrr

Za mě nejlepší Slámův film. Měl smysl a například oproti Čtyřem sluncím i děj. Liška s Bydžovskou ve svých životních rolích - alespoň tedy v mých očích. Realistické scény až neskutečně nabízejí pohled na venkovský život a to ať se jedná o porod telete nebo o živočišnou diskotéku na píseň Známka punku! ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008