Venkovský učitel

• Francúzsko Country Teacher (viac)

Režisér Bohdan Sláma zachycuje ve svém novém filmu osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce - jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Film Venkovský učitel vstupuje do kin s distribučním sloganem „Každý někoho potřebuje“. Nový snímek režiséra úspěšného filmu Štěstí vznikl v česko-německo-francouzské koprodukci a v zahraničí jej zastupuje společnost Wild Bunch, distributor loňského vítězného filmu v Cannes... Učitel (Pavel Liška) opouští gymnázium a rodiče (Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot) v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně získává důvěru místních lidí. Jednou z nich je svérázná statkářka Marie (Zuzana Bydžovská) a Chlapec, její sedmnáctiletý syn (Ladislav Šedivý). Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele. Na návštěvu za Učitelem přijíždí Přítel (Marek Daniel), který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště rozvrácených vztahů. Beruška (Tereza Voříšková), která do té doby chodila s Chlapcem, ho bez rozloučení opouští. Učitel, který cítí vinu, se snaží svým přátelstvím pomoci Chlapci vrátit ztracené sebevědomí. O to větší zklamání však prožijí Chlapec a Marie, když Učitel neodolá zoufalé touze dotknout se Chlapcova těla. Dokážou v sobě hrdinové tohoto příběhu najít sílu k odpuštění, potkají nakonec lásku nebo přátelství? [44. MFFKV 2009] (oficiálny text distribútora)

hroubek

Bohdan Sláma je jeden z nejosobitějších režiséru v naší zemi.Jeho filmy proto taky nejlépe oceníte po několika zhlédnutí.Ve filmech se objevují jedny z nejlépe napsaných postav.Postavy jsou divákovy velmi vděčné neboť se s nimi lze snadno ztotožnit.Pavel Liška a Zuzana Bydžovská tvoří velmi charismatickou dvojici, která krásně prodává svoje emoce.Zajímavý snímek, který mě nedosta,l tak jak jsem doufal. ()

Bagr_007

Velmi přirozené jak díky skvělým hercům a výborně napsanému scénáři, jehož dialogy ani na chvíli nešustí papírem, tak díky na české poměry famózní kameře. ()

blackJag

Po čase mě dobré ohlasy opět přilákali do kina na český film, ale nestačil jsem se divit. To je můj vkus tolik odlišný od běžného diváka? Podobné reakce lidí v sále mne utvrdili, že tolik zase ne. Bydžovská nepodala špatný výkon, překvapil i Liška (té své klasické "idiocie" v projevu se ovšem nedokáže zbavit), co ale ta podivná skladba záběrů? Také amatérismus některých výkonů je naprosto odporný (od neherců z Troškovy SLUNCE, SENO trilogie je potřeba se učit). Trapnost dialogů je potom často vysloveně neúnosná (rozhovor "rednek vs měšťák", atd.). Tam, kde měla být vypjatost scén nejvyšší, se lidé v sále smáli... Nechci film klást na rovno vedle takové hrůzy, jako třeba Vorlův GYMPL, ale... V jednom záběru dokonce vykoukl shora mikrofon - konkrétně tuto filmovou prasárnu fakt nesnáším. 30% ()

Pražák

"Odlišnost je někdy past a někdy to je dar. Podle toho, co s tím sami uděláme." Bohdan Sláma je pro mě jediným českým režisérem, který dokazuje, že se umí povznést nad prvoplánovitost, zaběhlá a zasmrádlá klišé v českém filmu 21. století a umí naservírovat evropský film bez okras. Tam kde většina ostatních trpí nešvary českého režírování, tam kde se ostatní režiséři utápí v prázdných gestech a patetismu, dokáže Sláma proplout s grácií, suverenitou a v neposlední řadě v tichosti, bez křiku. ()

Elisebah

Snímek z venkovského prostředí. Vcelku povedený, herecké výkony dobré. Otázka ve filmu ůvěřís v Boha?... Rád bych, ale nevim jak se to dělá" mě vskutku pobavila ()

horacko

Film s vysokým potenciálom, v ktorom sa rozvinula veľmi zaujímavá problematika. Po dlhom nezaujímavom úvode prišiel úsek filmu, ktorý ma dokonale kultúrne naplnil. Avšak hneď po tejto 10minutovej dokonalosti sa film opäť vrátil tam, kde bol aj na začiatku. Koniec by som si vedel predstaviť úplne inak. ()

cpt.Lynch

Tak po xmrtinudném úvodu, vyplněném pseudofilozofickýma kecama to dostalo i příběh a dalo se to. Ale celkově ty filmy od Slámy, MOJE NERVY :). Jak se tak promítají na těch různých festivalech, lidi z ciziny musí mít pocit, že jsme agrární zemička, někde na ekonomické úrovni Tatarstánu, plná prapodivných figur a postaviček... ()

klima777

Po opakovaném zhlédnutí snižuji hodnocení. Liška hraje dobře, Bydžovská ještě lépe, leč film jako celek působí neuvěřitelně strnule. Možná to byl tvůrčí záměr. Ovšem touží-li někdo natočit podobenství o smíření, nemusí být nutně vytržené z kontextu a přes veškerou snahu podivně neživotné, snad přehnaně ikonické. Škoda. Tak třeba příště. A klidně i bez oslavných tanců. Čímž ovšem netvrdím, že se jedná o zbytečný film. Bohdan Sláma toho chtěl říci příliš mnoho a výsledkem je určitá sebezahleděnost (ulita?) a schematičnost počinu. Všechny přesahy, symboly, ba i prosté vyprávění o nesnášenlivosti se podezřele často navzájem neutralizují a ztrácejí na síle (přece nakonec nevytroubím, že je to malinko povrchní). Tentokrát jsme se minuli, žádná tragédie se nekoná. ()

Koryntos

Tento počin vůbec nebyl špatný, ale musím napsat to samé, co už jsem někam psala. Na českých komediích z vesnického prostředí mě zaráží, že je tam vykreslena, až očividná chudoba a prostota, jako v nejchudších zemích Evropy, nebo jako ve filmech starých 40 let. Sama bydlím na vesnici a svíčkou si doma opravdu nesvítíme, ani se nechodíme mýt k pumpě u studny, tyto řádky právě nepíšu husím brkem na pergamen a nenosím je na přepis do blízkého města. Prostě se mi nelíbí to chudobné zachycení vesnice, ve skutečnosti se to od města prakticky neliší, nijak viditelně. ()

Autogram

Film som videl aj dávnejšie a pamätal som si striedavé pocity, ktoré ma zastihli aj tentokrát. Výborné scény strieda nejaké prekvapenie, čo sa to deje, ako to je možné, ako si budú šťastne žiť všetci pokope. Niečo mal symbolizovať aj ten detailne zobrazený kompletný kravský pôrod, ale čo to malo byť... súdržnosť „rodiny“? ()

Madlene

...jak tak pozoruji hodnocení ostatních, ptám se sama sebe - byli jsme skutečně všichni na stejném filmu??? A pak bych se ráda zeptala Bohdana Slámy - bylo tohle opravdu nezbytné? Velká křeč, urpounost a snaha ukázat opravdové postavy a nefalšovanou vesnici se nevydařila... Jak by zvolal Bárta: "Takové zklamání, a já ji tolik miloval." ()

deckardx

Tezkej nadprumer ceskyho filmu... Slama je v soucastne dobe asi nejvetsi jistota kvalitniho a ne blbeho, ne radoby komedionalniho filmu... Vyborna prace.. ()

Almásy

hodnotim s odstupom casu. mozno je to nehorazne prvoplanovy film ale ked si spomeniem na scenu zuzky kronerovej, lisku a krobota na balkone a s akou civilnou uprimnostou prednesie kronerova repliku: ,,nemuzes byt sam. samota je strasna." a vzapati nadvazujucu fenomenalnu hudbu Vladimira Godara a Ivy Bittovej (nebyt ich, ten film je odpad) tak nemozem nedat 5*. herecky sa neda co vycitat, sice som liskovy neveril jedinu repliku, pripominal mi svojim sposobom mna sameho, bydzovska a kronerova zasluhuju za svoje vykony oscara (okey tak realne, ceskeho lva) ten film ma v mojom zivote velmi velke miesto, nielen ze to bol velmi silny emocionalny zazitok ale zaroven to bol jeden z mnohych faktorov, ktore ma donutili 1.10. povedat otcovi pravdu o mojej homosexualite. naozaj silny film. ()

Specs

Hlášky: Marie: - "Věříš v Boha?" učitel: - "Rád bych... ale... nevím, jak se to dělá." & učitel: - "Šnek se pozná podle toho, že vypadá... jako šnek." ()

blixadovan

Bohužel očekávání bylo větší než konečný výsledek, ačkoliv v kontextu české filmové tvorby posledních pár let bezpochyby nadstandard. Film nenavázal na předchozí na kost ohlodané a syrové Slámovo filmy. Bezpochyby se může pyšnit stylovou čistotou, ale to není bohužel všechno. První polovina filmu místy až nudí, vesnický život je znázorněn pomocí někdy až brutálních klišé. Naopak, naprosto odzbrojující bylo ztvárnění ústřední role Pavlem Liškou-nebylo třeba vysvětlovat jeho motivace, pohnutky, pocity viny,..., všechno se dalo vyčíst z jeho výrazu, gest a pohybů. Tento jeho výkon povýšil snímek na evropskou úroveň. Zuzana Bydžovská za ním nezůstala o moc pozadu, konečně role, kde se nepitvoří, naštěstí. Hodně se mi líbila akcentace obtížnosti vymanit se z venkovského života, jestliže je tam člověk již zakořeněn (to si hodně lidí neuvědomuje a snadno se to kritizuje), což bylo v silném kontrastu s městským učitelem, který si pouze odskočil na venkov (utíkaje před osobními problémy a nerozhodností) a klidně se mohl vrátit (ačkoliv nakonec stejně zůstal, což bylo bohužel očekávatelné a nakonec i uskutečněné). ()

jenik71

První půlka, tedy hodina, mi přišla poměrně nudná. Zbytečně dlouhé záběry kamery a dialogy téměř o ničem. Druhá polovina je však výrazně lepší, jako kdyby to byl najednou úplně jiný film... Že je Zuzana Bydžovská dobrá herečka, o tom nepochybuji. Zaujal mě ale Pavel Liška, který konečně nehraje nějakého primitiva, ale skutečně HRAJE. A to hodně dobře. Největším překvapením je ale Ladislav Šedivý. Na to, že je to neherec a je to jeho první role, musím před ním uznale smeknout. Jeho výkon se dá označit jako skvělý. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008