Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiálny text distribútora)

leftfield

Znovu připomínám všem jedno dvou a tříhvězdičkovým....hodnotíme v rámci žánru, takže.....opravdu dobrodružný rodinný fantasy sci-fi film se vším všudy:) ****apůl ()

doGof...

Fantasy je potřeba vnímat a hodnotit jinak než zbytek ostatních žánrů. Zárovň je potřeba abychom byli vděční za to, že se nějaké obstojné eFko dostává poslední dobou do kin. Sice jsem čekal celý výtvor trochu temější, ale i tak má celé dílo svůj nádech tajemna a napětí. Cením toho, že se Kenan ve svém druhém filmu nenechal svést zbytečnými dětskými kreaturami a fádními výtvory, které často nadějné fantasy pohřbívají ještě dříve než se divák stačí vtáhnout do dějě. Jeden krtek stačil a víc jich nebylo třeba. Nečetl jsem knihu, nemůžu hodnotit rozdíl. Můžu jen říct, že ikdyž je dílo směrováno spíše té věkově nižší polovině, tak i ta vyšší si zde rozhodně přijde na své. Sice bych pár věcí rád viděl jinak, např. smrt starosty, více postav vtažených do děje, ale vděčím za to co se mi dostalo před oči. Podzemní undergroundové město o jednom generátoru s tajmenými chodbamí v potrubních šachtách a mnoha variacích temných chodeb, je snesitelné jak pro dětskou tak dospělou populaci. How do you know that's what you should do? Sul: It's my job! [6/10] ()

wOOzIe

Musim rozhodně souhlasit s uzivatelem canakja.......Nema reklamy skoro zadne reklamy a v hlavních dvou rolí absolutně nezámí herci, kdyby nebylo aespon Robinse a Murraye, myslim že by to nemělo ani takový neúspěch...Líbi se mi na to absolutní nekomerečnost, což se moc v dnešní době nevidí.. Fantasy Béčko, které je stylizací a pribehem storene spis pro deti a myslim že dětem se to bude líbit určitě dost... Nelogičnosti, chyby jsou, ae u tohoto snímku se to dá docela předpokladat...myslím že neutralní hodnocení za tři je na místě. ()

sulek

myslela jsem, že to bude hodně temné a ponuré. ale ono je to spíš beztvaře nijaké. škoda, bezva potenciál, který nebyl využit. ()

KdG

Celkem zajímavá scifárna, i když je škoda že to bylo určené spíš pro mladší publikum a proto byla zápletka dost jednoduchá a bylo to málo napínavé a akční. ()

RajCZitko

Opravdu zajímavý námět, a tak jsem od toho čekal trochu více,než bylo ve filmu. Chybělo mi tam hodně vysvětlení těch velkých zvířat, bylo tam spousta nesmylných věcí, jako když přijeli na konci k těm dlouhatánským schodům ze dřeva, tak že se i povíce než 200 letech ani jedno prkno neprolomilo s tou vlhkostí co je v jeskyni atd. Jinak ale docela pěkné... ()

Talina

Taková pohádka víceméně...Lidé nejsou spokojení se svým životem/ něco je ohrožuje-> hlavní hrdinové náhodou objeví řešení-> dostanou se ven-> a nakonec vše dopadne dobře (včetně existence Slunce, kdo to mohl čekat). Ale navzdory všemu se mi to i docela líbilo...:) ()

jadran90

Dobrodružný snímek o zachování života, kterému chybí život a až do poslední čtvrthodiny i dobrodružství. Působí to všechno tak nějak ponuře, chybí odlehčení, epičnost. Nejsem si jistý, jestli před takovou formou nebude mladé publikum slepé jako krtek. A upřímně, herecké obsazení mě nenadchlo. Ne že bych se nudil. Kulisy, kostýmy, výprava, to vše bylo skvělé a zobrazení fungování města se mi taky líbilo. Klidně bych z toho udělal takový komorní industriální horor. ()

viky13

Hrozný to svět!!! Žít bych v něm nechtěla a to ani za možnost vidět Billa Murraye v roli záporáka - a že mu ša báječně. Ta představa, že by se dnešní přetchnologizovaný svět smrskl do jednoho železného, špinavého a inženýrského města, je naprosto děsivá. Nicméně film hodnotím jako průměrný přínos fimovému světu. Jistě zapomene se na něj, ale do té doby si ho užijme jak jen to jde - na tři hvězdy. ()

lord-artoo

Ještě že alespoň ten Platón věděl, co chtěl říct (mýtus o jeskyni), protože tenhle film to moc neví. Po vizuální stránce ucházející, po obsahové silně nedotažené. ()

papadoce

Detská, občas nelogická, pomerne svižná a hlavne krátka fantasy. Na deti môže pôsobiť až príliš temne, no o vizuálny pokrm pre dospelého jedinca sa určite nejedná. Cieľovkou by mohli byť víkendové a prázdninové programy. Ak sa na to ale dívam práve takýmito očami, potom to bolo vcelku fajn. Saoirse je podľa mňa jedna z najhorších herečiek vôbec a už si ani nespomínam kedy som videl film v ktorom by mi nevadila alebo, ktorý by ma nenudil na smrť. Mesto Ember moju pozornosť udržalo a ona bola v poho. Je to taká Verneovka s veľmi slabými digitálnymi trikmi, skoro by som ich prirovnal k bezlepkovej diéte. Ak máte pod 15, alebo si chcete podriemkať na gauči, ste v hre. Trochu som očakával, že ústredná dvojica mladých hrdinov bude riešiť všelijaké hádanky ako napríklad v Lovcoch pokladov, ale len čítali lístky a išli, takže ani žiadne úžasné putovanie sa nekonalo. Zloduch bol slušný lebo Bill je vždy výborný, ale stretol digi krta. Asi všetko bolo povedané. Také diétne, ale konzumovateľné. Skukol som. ()

Cortesz

Vůbec mě tento film nezaujal, je tu sice dobrá myšlenka, ale raději bych to viděl ve vážnějším pojetí. Z filmu je patrné pro koho je natočen a to pro děti, ale myslím si, že ani je to moc bavit nebude. Představitelé dětských rolí hrajou obstojně, Bill Murray, Tim Robbins jsou spíše otravní. Vizuální stránka filmu je povedená, ale nezměnilo to nic na tom, že jsem se spíše nudil než bavil. ()

MrMir

Poměrně zábavná jednohubka pro dospělé, poměrně slušný horor pro děti (kdyby mi bylo bývalo v době shlédnutí filmu 6 let, stane se pro mě krtek noční můrou) :o) ()

Joe16210

Pěkný film, zajímavý nápad, vůbec mě nenudil. Vřele doporučuji všem, kteří váhají... Městečko pod zemí, kde dochází elektřina? Podle knižní předlohy? To je to pravé fantasy! :-) ()

pekas

No tak tohle je první film, kde je mi až skoro líto ho ohodnotit třemi hvězdami a nedat víc. Po delší době kus s mým oblíbencem Timem Robbinsem. Velice mě zaujala Saoirse Ronan. Atmosféra a vzhled města mi přišly taky naprosto senzační. Proč tedy jenom tři? Možná jsem nebyl cílová věková skupina, možná mi jenom nesedl vcelku jednoduchý a chvílemi silně předvídatelný děj. Škoda, ale na víc než tři mě vývoj filmu nezaujal a zbytek to nedokázal převážit. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007

Zapomeňte na Dakotu Fanning stejně to pro spoustu z vás bude úleva ;-). Nejzářivější dětskou (nebo spíš teen, je jí 13 a roste jako z vody) hvězdou budoucnosti bude irská dívenka jménem Saoirse… (viac)