Bhután - Hľadanie šťastia

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Pavol Barabáš

Marek Ťapák (rozprávač), Matej Landl (rozprávač)

Hovorí sa, že na Bhután zabudli ľudia, ale nikdy nie bohovia. Starodávne horské kráľovstvo učupené medzi indickým Assámom a čínskym Tibetom domorodci nazývajú po svojom - Zem hrmiaceho draka. Putovanie zabudnutou krajinou, v ktorej ľudia uctievajú všetko živé, je rozprávaním o šťastí. Vnútorný pokoj tu je cennejší, než zhon za matériou sveta a harmónia s prírodou sú všetkému nadradené princípy. Dobrý kráľ sa stará o blaho poddaných. Namiesto hrubého domáceho produktu presadzuje hrubé domáce šťastie. Je to akoby rozprávkový svet. Malé himalájske kráľovstvo si totiž v krehkom ponímaní šťastia zvolilo zvláštnu cestu. Možno, že správnu. Zatiaľ... (oficiálny text distribútora)

agassi68

Barabáš sa nám snaží prinášať obrazy svetov, ktoré postupom času a civilizácie zanikajú. A aspoň takto ostanú v pamäti. Aj keď po správnosti by to malo byť naopak - zaniknúť by mala civilizácia a títo ľudia by mali ostať.. ()

rekkky

Subjektivní dokument, který je zacílený na znázornění krás Bhútánu bez nadbytečných příkras a lze v něm vypozorovat jednak itinerář putování, ale také představení domorodé kultury. Tento expediční film dokonale transformuje tamní atmosféru a zprostředkovává autentický zážitek, přičemž komentář je ve většině případů trefný, ale objevuje se i patos. Nicméně se jedná o velmi pěkné pojednání s perfektními záběry, které berou dech a mají blahodárné účinky, protože v dokumentu se objevují nekonvenční obyčeje a způsob života. ()

Primavera

Vnútorný pokoj, aj keď v chudobe, je cennejší než zhon za matériou, hovorí film. A my, čo napriek tomu sa stále ženieme za matériou, hlceme fast foody, nadávame v dopravných zápchach a sme v strese, vieme, že je to pravda a predsa nedokážeme žiť inak. Ale aspoň vieme, že iní to dokážu a keby sme chceli ....Asi nechceme. Napriek tomu - úžasný film. ()

Smerfetka88

V rámci žánru si Bhután určitě zaslouží 4*. Zaujaly mě informace o této nevšední zemi, které tak trochu předčily formu, jakou byl dokument vytvořený. Ale i tak zajímavý a poučný snímek. ()

Maniik88

Škoda, že to nebolo dlhšie. Krásna krajina, s krásnymi a snáď aj šťastnejšími ľuďmi ako sme my tu. Jasne, že sa tam moc preháňa a idealizuje, ale tie myšlienky čo tam odzneli boli veľmi pekné a môžeme si z nich zobrať ponaučenie. Domorodá hudba a zábery na Himaláje úchvatné. ()

Neubauten

Ja neviem, čo tí Slováci filmári majú proti krásnemu konzumnému životu západnej civilizácie. Ale vážne, chýbala mi tu autentickosť, rozhovory s miestnymi, mal som pocit, že celý komentár mohol byť ku krásnym obrázkom napísaný v trojizbovom byte v BA a výsledok by bol rovnaký. ()

pepito25

Pavol Barabáš a opäť jeho citlivý pohľad, ktorý nič nevnucuje, ale iba ukazuje a sprevádza. Nádherné zábery z nádherného sveta. A to hovoríme o krajine ležiacej medzi Indiou a Čínou! Hrubé domáce šťastie. Keby sme sa tak na to vedeli pozrieť inak ako na dokument o niečom, čo sa nás netýka... ()