Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Aika

Skvělá podívaná, nuda ani na vteřinu, film Vás vtáhne do děje a odpustíte mu příběh ala Pocahontas i předvídatelnost, Cameronovi se to velmi povedlo!!! ()

zekon

Ano Karel May by měl obrovskou radost, že se objevila pocta jeho práci...nebo to tak není? :) Nepatřím mezi ty co u filmu vytekli, takže ze dvou stran. 1) plusy: neskutečná animace, grafika a triky, opravdu naprosto geniální. V modrouších se dá bezproblémů poznat herec co jej "hraje" a mimika a grimasy fantastické. Hudba skvělá, jako pohádka pro děti dobré, tady plusy končí, green..tedy bluepeace by mělo radost. 2) mínusy: nehorázně přebarvené klišé, s trapnými hláškami. Móóóc dlouhé, to je asi nejhorší. Po 20ti min. každý ví o co jde a každý ví jak to dopadne, tak proč 160 min?? Stupidní, co se týče vlastní finální bitvy. Ano, Cameron se upjal na dávný tzv.indiánský syndrom a aby oslovil dnešní děcka prdl to na jinou planetu a zahrál na city. Jo proč by měl pořád přijít jen zlý alien k nám. Zlý conquistadori dorazili na Pandoru a hodní domorodci je luky a šípy za velikých ztrát nakopali. Spojení májovek, Tance s vlky a Geronima pro dnešní diváky. Na konci už mi chybělo jen to Vinetůůůůůůůůů........ a příště přijede Old Shatterhand.....sorry.... Blue Shatterhand..... Přidávám po shlédnutí BD s DC verzí: zkusil jsem to ještě jednou, protože ty triky za to stojí. Udělal jsem jednu věc co určitě udělali ti co dali vysoké hodnocení. Úplně jsem vynechal stupidní příběh (resp.nijaký) a vnímal jen zvuk, triky, animace, herce a hle.....užil jsem si to víc a vychutnal. Za to se sice dá dát 4* ale opravdu je film jen o tom?? Za Vinetůem si stojím ještě víc než předtím a jsem rád že toto nedostalo Oscara za nejlepší film. Kdyby mě bylo 14 tak to určitě hltám stejně jako ti co dali 5*. ()

siki37

prišiel biely muž, znásilnil matku prírodu, zobral indiánom zem, bla, bla, bla. ak je toto vedecká fikcia, tak Jurko Cameron musí dostať nobelovku za fyziku, za tie kontinenty, z ktorých padá voda nadol a oni sa vznášajú proti gravitácii nahor, kde je viac kyslíku než v pravekom lese, ale fakľa horí ako obyčajná sviečka pri romantickej večeri, kde sa posledný modrý mohykán pripája k domestifikovaným zvieratám prostredníctvom usb alebo hdmi či čo to mal vo vlastne vlasoch. nie je to nič viac než fantázia, plná farieb a zvukových efektov poukazujúca na bezohľadnosť businessmanov, ktorí sa nezastavia pred drancovaním dažďových pralesov a ťažbou nerastných surovín. chcel by som vedieť, aký ohlas má tento film v brazílii ()

Tomsterson

James Cameron si zajistil na dalších x let "nesmrtelnost". Lidé budou vzpomínat jak houfně plnili kina a mohli shlédnout tento "megafilm". Stejně jako do dneška vzpomínají na to, jak poprvé shlédli Spielbergova E.T.ho. Musím říct, že mě zaujala celá vizuální stránka, hlavně ztvárnění původních obyvatel planety, především pak ale samotná Pandora. A snad poprvé jsem trpěl závratí i při sledování filmu, když se Jake s Neytiri prohánějí neskutečně vysoko nad zemí v korunách stromů, na skalách... Nicméně k filmu, příběh lehce odhadnutelný, 1* navíc nejspíš i za 3D. Herecké výkony nijak nezaujmou, snad jen výborný Stephen Lang v roli hlavního záporaka Quaritche. Nesouhlasím s tím, že by film neobsahoval žádný hlubší smysl. Dle mého jde zde naprosto zjevně vidět odkaz na dobu "obejvení Ameriky" a následného útlaku původního obyvatelstva až po současnost a výpady USA za ropou, pod rouškou boje proti terorismu. ()

trinan_kop

Hmm, tak už mi je jasné prečo tento film nikdy nemohol získať nejakého dôležitého Oscara - pretože to bolo modré pocahontas + narážky na Irak a Afganistan (s tým že keď chcem "hrudu" na ktorej žijú nejaký ľudia, tak si s nich spravíme nepriateľov aby sme mali dôvod ich vystrieľať) + to že na konci nevyhrali hrdinský žoldnieri (opäť analógia s Irakom či Afganistanom kde pôsobia príslušníci súkromých bezpečnostných spoločností). Proste toto nemohlo vyhrať. A samozrejme je tu absolútna absencia akéhokoľvek filmového umenia. A je samozrejmé že vyhral opačne, americko hrdinsky ladený film Hurt Locker. No ale k filmu - pozliepaná znôška klišé, film bez príbehu. Pozeral som to nie v kine, ale na obyčajnej telke - a teda hromada "uááá" scén robených čisto pre efekt vyšla naprázdno -> mal som to s Blu-Ray - a tak kvalita obrazu bola super - ALE - scény ktoré sú čisto na to aby diváci v 3D kine boli nadržaný s grafiky??? WTF? Tri hviezdy dávam za úchvatné grafické spracovanie - ale keďže chýba príbeh a s celého filmu smrdí to že to režisér nerobil preto aby spravil kvalitný film, ale pre to aby spravil čo najdokonalejší vizuálny zážitok - a teda - nerobil film, robil akýsi efektný sporič obrazovky, kde môžeme híkať nad tým aké je to všetko krásne - ale to je všetko. A na film je to trošku málo. ()

montel

Bývalý mariňák Jake Sully (Sam Worthington) přilétá na planetu Pandora. Na tomto pozoruhodném světe obyčejný člověk nemůže přežít. Proto lidé vytvořili tzv. Avatara. Tvora, prostřednictvím kterého se Jake dostane mezi místní obyvatale Navi. Jake se postupně seznamuje s nádhernou planetou, nebezpečnými tvory ale hlavně s tamní kulturou. Chamtivost člověka však nezná mezí. Válka mezi dvěma národy je nevyhnutelná... Fantastické dobrodružství plné nádherných barev a fantazie. Příběh je sice předvídatelný, ale to je v případu Avataru úplně jedno. Pane Camerone, klobouk dolů. 75% ()

Pignon

Vidím to na dvě roviny hodnocení, víc než u jakéhokoliv jiného filmu: A. děj: 4- B. Vizualita, při seznamování Snivce se světem Lidu, to krásné niterné toužení mezi Avatarkou a Snivcem, to bylo za 1. Tak to máme asi za 70% ()

schindler

V době, kdy píšu tento komentář jich má Avatar na ČSFD 3019, což je suveréně nejvíc, takže abych se neopakoval tak napíšu tohle. ,,PANE CAMERON, DĚKUJI VÁM, ŽE PRO NÁS NATÁČÍTE TAKOVÉ KRÁSNÉ FILMY A JEN DOUFÁM, (věřím, že nejsem sám) ŽE NA DALŠÍ NEBUDEME ČEKAT ZASE PŘES 10 LET". ()

fandula

3D rozměr je dobrý,někdy.V Avatarovi se mi líbil,né moc.Bylo tam až moc vymyšlenin a až moc přenesmyslů a podle mě se to nijak nelíbylo,děj.Ale všechno to absolutně zachránila ta krajina a ti draci(Samotní Avatáři byly odporní.).Jen kvůly efektům dám 4 hvězdičky.Pro mě je lepší 2012 od Emmericha.Mám ho radši než Camerona ()

Roobs

Po některých zdejších komentářích, jsem byl předem trochu skeptický k ději filmu. Nakonec musím říct, že děj byl to nejsilnější co jsem si z filmu odnesl. Vizuální stránka je také úžasná, dokonalý nový svět, včetně fauny a flory. Každý má samozřejmě právo na svůj názor, ovšem podle mě ti co píšou o ekologické agitce a lacinému příběhu, nepochopili.. ()

Fixda

Strašně neoriginální. Přenos do Avatara je jak průchod Hvězdnou bránou, zbytek mi strašně připomíná hru Halo. Celou dobu jsem fandil těžařské společnosti a závěrečná "bitva" mě neuvěřitelně iritovala. Jediné pozitivum byla "Anna-Lucia" (ta z Lostů), bohužel se přidala na nesprávnou stranu... ()

jakes

5 za ten neuveritelny audiovizualny zazitok (videne origos a v 3D - 7xkrat:) lebo o tom tento film je (mozete mat doma trebars aj zeleny ci oranzovy Ray) ...a naozaj netusim, za kolko rokov uvidim v kine nieco podobne, ak vobec. Herci hraju, hudba nesklamala, sci-fi funguje, zaporak sviniar s hviezdickou, co viac ??? ( a vsetky ostatne hnoje co maju v nazvoch 3D ako Titani, Alenka, 13ty Stvrtok alebo Valentiiin tomuto skvostu nesiahaju ani po podrazku!!!) ()

pepp666

Neviem kde zacat tak zacnem jedinou vecou, ktora ma na filme sklamala. Dej filmu je dost jednoduchy a uz vobec nie originalny. Pravdaze sa tu objavia aj tradicne uz dost trapne sceny, ako ked hlavny hrdina svojou recou (ktora je v skoro kazdom filme rovnaka) doda vsetkym nadej. Vsetko ostatne sa ale podarilo na 100%. Film posobi uchvatne a vidiet, ze audio-vizualne sa s nim dost pohrali, a to sa musim priznat, ze som to pozeral doma po starom, cize 2D. Velmi sa mi tiez pacilo zobrazenie suzitia povodneho obyvatelstva s prirodou. Velmi podareny film, ktory rozhodne doporucujem pozriet. ()

KiJi

Avatar - nafouknutá bublina, která rychle splaskne. Ano, takový pro mě Avatar byl – jen na tři hvězdičky (bojím se, zda mě tu pětihvězdičkoví borci neukamenují:o) Nejsem typ člověka, který se nechá zblbnout reklamou, ale ta masáž byla tak velká, že jsem se na něj fakt těšil. Jenže pak přišel jeden trailer, druhý . . . třetí . . . a z nich jsem věděl o čem to bude – ekologická propaganda a love story. A bohužel to je pouhá ekologická love story, silně inspirovaná Pocahontas. Příběh je tak dost fádní, předvídatelný. O světě Pandory se divák něco dozví, o tom, proč jsou tam ti pozemští vykořisťovatelé příliš ne; oni těží nějaký nerost, ale k čemu a proč, to už řečeno není. Víme jak žijí bytosti na Pandoře, ale o základně lidí se také mnoho nedozvíte – jenom jakési střihy, divák z vedlejších záběrů při velkém úsilí něco odkouká. Vůbec si Cameron nepohrál s kontrastem těžební společnosti, devastaci přírody versus krásné krajiny Pandory (to byly také jen takové střihy). Další mínus Camerona je jeho neoriginálnost – všechen um vyčerpal na flóře, ale fauna (nějací dinosauři, to Hvězdné války jsou nápaditější), možná ti pterodaktylové, ale taky slabý. Technika je převzatá z Vetřelců 2 s trochou faceliftu; viz poslední souboj – člověk ve stroji, Avater venku (Weaverová ve stroji, vetřelec venku). Bitevní scény trošku trapné, bez strategie a nápadu, jen ratata bum (ty letecké souboje byly o něco lepší). Ovládání Avataru jako v Matrixu? Co to mělo být? A jak to že ty přístroje fungovaly v té části Pandory, kde žádné vysílání nepracuje? A takových nedomyšleností tam bylo na takový film až příliš. Avatar-Cameron tedy jen přebíral z jiných, žádná vlastní invence. Co tedy rozhodlo pro ty ***? Snad jen, že jsem se tak nenudil, a pochopitelně nová technologie, která vám umožní sledovat film na plátně, jako byste se dívali na svět z okna, do prostoru. To bylo famózní, zejm. při těch leteckých scénách. Ale pane Camerone, film není jen o technice, je to hlavně o kameře (zde by se měl od pana Baye hodně co učit) a příběhu. ()

martin5514

Ach bože, viděl jsem Avatar! Tímto výkřikem bych mohl začít. Mám zažitý odpor vůči filmovým hitům, který prostě „musím“ vidět (to tvrdí druhořadí regionální rozhlasoví spíkři, když vyhlašují nějakou další dementní soutěž o lupeny na ten kasovní trhák). Snímek se ke mně dostal vlastně náhodou a tak jsem neodolal a promítl si ho. Na projekci na své nové LCD televizi jsem přizval i svou sedmiletou dceru. Začátek vás hned hodí do dějově rozjetého vlaku, kde si souvislosti musíte v hlavě poskládat sami. Hned na sebe napráskám, že jsem si začátek pustil dvakrát za sebou, abych se ujistil, že jsem pochopil zápletku. Nemám totiž rád, když mi uniká logika filmu a tady to docela dost hrozilo. Od první modré příšery, jak pojmenovala Avatary má dcera, jsem mentální rovinu filmu pravděpodobně pochopil. Karty byly rozdány. Záporák s ježkem a vozíčkář jako klaďas – brilantní schémata, těm nešlo nic vytknout. Po půlhodině se mi dcera přesunula z gauče na klín a začala se bát. Potvory s ocasem museli v její hlavičce udělat pěkný zmatek. Na zbytek filmu jsem byl už sám. Pak už to byl takovej „Nekonečnej příběh“. Pamatujete? Chlapec na létajícím psu (tuším Falco se ten chundeláč jmenoval). Na to jsem si hned vzpomněl, jakmile náš „Modrák“ začal excelentně létat střemhlav nahoru a dolů. Shrnuto a podtrženo: Podívaná pěkná. Technoid ve mně s povděkem kvituje zajímavou a promyšlenou zápletku s přenosem mysli (duše?), drsné silné stroje a velmi realistické pseudoexteriéry, nicméně mé humanistické já našlo ve filmu nemalou mezírku: Viděl jsem ho (myšleno ten film) asi před čtyřmi dny a popravdě, žádnou duševní jizvičku, ať kladnou či zápornou, v mém mozku nezanechal. Brzy zapomenu. ()

Chlo0opek

Na tento film jsem se ani dívat nechtěl, už jen kvůli tomu, že o něm všichni básnili. Aby u mě uspěl, musel by být opravdu velmi dobrý, už jen kvůli zmiňované slávě. A tenhle snímek mě prostě převezl. On prostě skvělej byl. Přímo uchvacující prostředí vytvořeno do nejmenších detailů mě prostě vtáhlo do děje a ani mi nepřišlo, že 2 a půl hodiny může tak rychlo utéct. Jamesi Camerone - bravo! Krásné zpracování i děj. ()

Brabíček

Bezkonkurenčně jeden z nejlepších snímků, co jsem kdy od Camerona viděl. Pěkné propracování, skvělý námět, parádní herecké výkony, stopáž je také akorát, prostě tenhle snímek ode mne nemůže dostat jiné hodnocení než celých 5*... tvůrcům skládam poklonu ()

Houbos

Avatar označujeme za revoluční. V čem. Že je točen 3D a ne převáděn do 3D? Na absolutní hodnocení bych čekal víc. Počítačově generovaných scén je v Avatarovi opravdu dost, 60 % z ukrutné takřka 3hodinové stopáže. O „fotorealističnosti“ GCI snad ani nemůže být řeč. Zjevně má někdo mizerné pozorovací schopnosti. Příběh se na chlup shoduje s Disneyovkou o Pocahontas (no dobře, domorodci nejsou červení ale modří). Práce na 10 let. Bojí se lidé vybočit a tak se skrývají za hlas většiny, bojí se o bodíky, zblbla je nebývalá reklamní kampaň? Nemám rád natahovaný plytký děj a vskutku slušivý vizuál mě neuchlácholí. Ne, Cameron nikdy nebude režisér pro mne. Identické: Pocahontas ()

Snakefinger

V pravdě revoluční a historický počin. O filmu už bylo napsáno dost. Ovšem více než samotný film mě pobavily vybrané komentáře maloměšťáckých (tedy skoro všech) českých holoprdelnických kritiků, kteří na filmu nenechali nitku suchou. Na sobě zřejmě taky ne, protože si to závistí udělali do kalhot. ()

max cady

1. za spracovani 2. za hudbu-pribeh okoukany.Kdo videl Misi,bude souhlasit.Pocitacove triky nikdy nenahradi pravou prirodu,herecke vykony.Bojim se,ze oscary v hlavnich rolich budou dostavat modre opice(viz Avatar) nebo obrovsti Krakeni(viz SoubojTitanu) a nebo herci,kteri saskuji s mecem nebo se zbrani pred zelenym platnem(viz Sam Worthington)Doufam,ze se nevytrati ta REALICNOST,kterou mam rad. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)