Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Diceros

Velká škoda. Film má nápad, je neobyčejný, dobrodružný, zajímavě posapokaliptycký a dobře naanimovaný. Ale příběh je moc krátký, přímý, chladný a nevyužívá vůbec svého potenciálu. Mohl být mnohem, ale opravdu mnohem více rozveden a klidně mohl začínat i příběhově o něco dříve, aby nás vtáhl do děje a aby jsme se s postavičkami více sžili. Mohli jsme více prozkoumávat postapokaliptický svět a užít si zajímavé dobrodružství. Jenže s tak přímým příběhem to prostě není možné, i těch 70minut bylo až dost. Opravdu škoda. Takhle jsem pouze film sledoval nezaujatě z povzdálí. Takže 2,5* ()

Mrtvobog

Takto má vyzerať temný animovaný film so štipkou humoru a ešte väčšou dávkou vydarenosti. Postavičky sú sympatické, prostredie zaujímavé a záporáci riadne záporní. ()

Hellbilly

Z vizuálnej stránky naozaj krásne, s výborne spracovaným postapokalyptickým svetom s jasným vplyvom steampunku. Pod týmto krásnym futrálom je...nič. Väčšinu filmu sa uteká, občas sa handráčci vzbúria aby dostali na prdel od mašín, a tak sa to nejak doplazí až do konca. Veľká škoda, že tento nádejne vyzerajúci projekt zabíja sterilný a vyprázdnený scenár. ()

ragtime

Príjemná podivnosť, ktorá vo mne evokovala celkovou náladou a atmosférou Legends of Guardians od Zacka Snydera, ktoré som videl skôr a s rozumnou dĺžkou nedovolí divákovi vydýchnuť a človeku ostáva len užasle "čumieť", kde sa berie toľko fantázie v jednej hlave. Príbeh je v podstate tuctový, ale to spracovanie je kúzelné. ()

Peenugirl

Je to rozprávka s dušou takisto ako všetky očíslované postavičky... Škoda len, že fantázia a scenár išli na úkor strednoprúdovému priemyslu... Veď predsa musí sa to dotknúť aj menej inteligentných a menejnáročných, všetko pre zisk. Ale akcie a zobrazenie stálo za tie peniaze. 70% ()

Atewi

Myšlenka filmu nutí k zamyšlení, bohužel je z filmu dost cítit ne zcela úspěšná transformace z původní, o dost kratší, předlohy - film působí místy nataženě. Takže jsem si tak trochu říkala, jestli jsem zhlédnutím nepřišla zbytečně o 68 minut života navíc, protože by mi k pochopení hlavní myšlenky stačil ten původní kraťas. Hodnotím 3*+, s plusem proto, že jsem již dlouho (jestli vůbec) neviděla (nejaponský) animák pro dospělé. ()

Himbajz

Každopádně zajímavé téma, zajímavý příběh a výborné zpracování. A kolikrát jsem normálně i trnul a sykl při akci. To se mě při kreslounech nestává. Takže mě to zaujalo. ()

FoxxX

Je to velmi netradiční film, protože většina post-apo snímků se odehrává ve světě, kde stále přežívají zbytky lidstva. Tady jsou místo lidí hadroví panáčci. Je to dobrý nápad a povedený příběh, nicméně je třeba podotknout, že pokud jste viděli předlohu - Ackerův krátkometrážní film "9" - tak už v podstatě víte, co se odehraje i v tomto celovečeráku. Je to zkrátka jen původní příběh v delší stopáži. Když jsem viděl ten krátký snímek, připadal mi takový nejasný - moc jsem z něj nepochopil širší kontext toho krátkého děje - tedy apokalypsu. V tomto filmu je pak vše vysvětleno. Závěr je moc dojemný, chtěl jsem aby to ještě nekončilo a abych viděl, co se bude dít dál :) Zkrátka pokud jste již viděli předlohu, bude to pro Vás hezký film, ale dějové zvraty ani závěr Vás nepřekvapí. Pokud ještě ne, doporučuji se na ni nekoukat, protože je to spoilerem k této celovečerní verzi. ()

Almie

Zaujímavá predloha, ktorá je však premrhaná na príbeh ktorý príliš podlieha tradičnej štruktúre akčných/dobrodružných animákov. Prezentované myšlienky neboli preskúmané tak ako by mohli byť. Veľa neuskutočneného potenciálu. ()

karmvill

Film mne uchvacoval svými překvapivými momenty a krásnou hudbou. Délka je podle mě ideální, nestihl jsem se nudit, ale krátké mi to také nepřišlo... Ovšem dějově mě velmi sklamal konec, čekal jsem nějaké vyvrcholení a místo toho jsem dostal jen bandu mrtvých hadrových panenek. 75% ()

Ammit

Ať zvedne ruku ten, který se věnuje okultním vědám či alchymii. Fajn. A komu něco říká přenesení duše do neživé hmoty? Dobře. Animák, který rozhodně není pro děti (a to i kvůli částem lidských těl povalujícím se v pozadí). Scénář je trochu děravý a vcelku průhledný, a všechno staví na tom, že na konci to hrdinství dobře dopadne. Takové varování (s trochou magie) o tom, co se stane, jestli si budem' dál máčet ruce v umělé inteligenci. ()

ondrab

Po shlédnutí trailerů jsem očekával pecku a dostal jsem...... Dostal jsem film o tom jak sejmout silnějšího protivníka, dostal jsem věčneě nejchytřejší a nejbojácnější Devítku, která už od samýho začátku ví vo co go a film takřka bez příběhu. Nehledě na to, že to je defacto honosnější a propracovanější, ale pořád stejná konsktrukce jako u kraťase. Rozmýšlel jsem jestli dvě nebo tři hvězdičky. Nakonec dávám tři za vcelku promakaný akční scény a hudbu. ()