Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Faila

Hodně velké zklamání. V animaci, která byla vskutku skvostná, s časovým ukotvením a velice zajímavým katastrofickým pozadím, měl tenhle film obrovský potenciál - ten však zůstal nenaplněn. Čekala jsem něco hodně netypického, ale dostalo se mi obyčejné příběhové kostry, která je shodná snad s každým animákem pro děti (žel bohu i s hodně „dospěláckými“ filmy). Animace sama za sebe by si zasloužila hvězdičky 4, ale vzhledem k tomu, na co byla použita ... ()

FilmWave

Má to velmi pěkně temnou atmosféru, taková sci-fi "Mrtvá nevěsta", ale zcela nepochopitelně půlku filmu tvoří nudné a zbytečné akční scény. ()

Wolvie

Hodně akční a rychle odsýpající,v důsledku tedy silně zábavný animák,který neznamená nějaký přelom,ale mě osobně překvapil a rozhodně potěšil. ()

Smejdik

Geniální dílo! Perfektní animované zpracování, v němž si každý najde to svoje. Apokalyptické vize budoucnosti, psychologii lidské mysli, nebezpečí ideologií či teologické otázky, vyberte si... ()

GOREGASM

Místy kouzelný, místy docela chladný animák, který osloví svým pojetím spíše odrostlejší publikum. Ztvárnění zchátralého světa bez života je vynikající, bohužel ale naráží jako ve většině podobných případů na nerozhodnost tvůrců, kteří se nedokáží rozhodnout jestli točí film pro mladé a nenáročné, nebo odrostlejší a vyzrálejší publikum. U devítky jsem byl, stejně jako Snyderových sov, nadšený nabušeným vizuálem, na druhé straně zklamaný storytellingem. Hlasy, které probudily hadrové paňáce k životu, navíc patří herecké elitě skrznaskrz generacemi a to jen znásobuje nevyužitý potenciál, který se tvůrcům nepodařilo plnohodnotně naplnit. Tak, či tak si Devítku pusťte, nudit se u ní rozhodně nebudete. 75% ()

owwidius

Skvela atmosfera, pekna animacia a vtrhnutie do deja od prvej minuty. Potom zaujimave postavy, a mozno az trooosku moc akcny dej, co moze byt niekedy fajn, ze neni cas sa nudit, ale mal som pocit ze miestami by neuskodilo trochu zvolnit tempo. Inak prijemna, taka ina rozpravka. ()

amarth

Po celou dobu má snímek sympaticky pochmurný a děsivý nádech, který se odráží v zobrazení kontrastu křehkého s monstrózním... ()

char_t

Neskutečně stylové. Poutavé, mysteriozní, s unikátní atmosférou. Škoda jen podivného nekonzistentního scénáře. Přirovnání k Planescape: Torment (kOCOUR) není úplně od věci. ()

kukys

Skvělý a hlavně netradiční filmový zážitek. Terminátorsko-falloutské téma v animovaném pojetí. Rozhodně ne film pro děti, po zhlédnutí by se leckeré dítko zes*alo a měsíc mělo noční můry :-) ()

Rikky007

Něco mezi amatérským kraťasem a profesionálním animákem. Krásně udělané prostředí se vším všudy. Zajímavá stylizace, i když úplně originální není. Dramaturgie ale dost pokulhává a příběh nenabízí nic překvapujícího. Vlastně to působí na mnoha místech zbytečně rozvláčně. Jinak řečeno je až příliš vidět, že to je rozvedení krátkého filmu. ()

Olík

Postapokalyptický animovaný hadroepos jehož poselství bohužel přesahuje hranice atraktivity....něco jako kdyby si Svěrákova Kukyho vzal do parády Guillermo del Toro. Rozhodně nic pro pixarovkami krmené adolescenty, spíše pro čtenáře ponuřejších kapitol. Atmosféru to má...o tom žádná, animace je také na úrovni plus další komponenty...bohužel příběh je vyprávěn strašně ustáleně....takový zařazený neutrál. Number "9" měl asi zůstat v krajině krátkometrážních snímků....celovečerák a hlasy, které po prvotním úspěchu našeptávaly Shane Ackerovy hází hadrovým panáčkům klacky pod nohy. ()

Folky

Dobrý námět, hezká atmosféra, ale s hodnocením nemůžu jít výš když mi stejně bylo úplně jedno co se tam děje, těžko jsem u toho udržoval pozornost a docela se i nudil. ()

ZackSawyer

Bestiálně originální snímek, zejména díky nevšední animaci woo-doo hadráčkových postaviček (viz. zip, redisperové prsty, atd.), bohužel mooc krátké. Technické zpracování na výbornou, zřejmě jeden z nejoriginálnějších animovaných snímků roku. ()

darkreider

S ťažkým srdcom musím konštatovať všetko to, čo počuť od väčšiny. Skutočne krásna a detailne prepracovaná animácia zaobaluje mimoriadne hlúpy dej, kedy ste síce v opojení postapokalipsy a naozaj dokonalých strojov, vytorených výhradne z odpadu, ale pri zamyslení sa nad scénami, dialógmi a konaním postáv, ktoré sú buď klišé alebo tupé, Vám dej pomaly uníká a tak nejak Vám je jedno. Pretože kto bude držať palce malej handrovej bábike, ktorá dokončí to o čo sa snažil jej nepriateľ a potom sa čuduje, že prebudila zlo. Raz za čas som cítil pokusy o vtip v podobe hlášok, nepodarilo sa. Škoda. Viac vážnosti, hlbšie postavy a dej ktorý nebude podlamovať kolená vizuálu a nápadu. ()