Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

DavidS.

Věci, které mi neseděly na začátku seriálu se bohužel opakovaly a táhly napříč všemi díly...Největší problém bylo uchopení postav, z nichž většina byla zaměnitelná a nepříliš charismatická. Nemluvě o střídání jednotlivých hlavních charakterů...Prostě mě tyhle mariňáci nebrali...Převládal nezájem a chlad...Formálně spousta bitev ve tmě a zbytek trpěl iluzí již viděného...Chyběla autenticita a syrovost...Podání jednotlivých válečných dějů a výsadků zmatečné...Tam, kde se Bratrstvo podobalo Ryanovi, tak se Pacifik podobal Tenké červené linii... ()

SkyLukey

Prvním dílem mě Pacific relativně překvapil. Zpočátku jsem to viděl na 4 hvězdy. Po druhém díle to šlo na 3 hvězdy a po třetím díle musím pouravit hodnocení na pouhé dvě hvězdy. Celé to na mě působí jako seriál pro pamětníky. Fanoušci historických válečných filmů, kteří touží po bojích, kulervoucích a nervydrásajích scén s krvavými loužemi si na své opravdu nepříjdou. Místo toho nám scénáristé porcují pravidelnou dávku emocí, romantiky se špetkou červené knihovny. Srovnání s prvotřídním Band of Brothers se raději vyhnu. ()

velkyvezir

Po třetím díle musím konstatovat, že se na seriál dívá dobře, ale kvalit Bratrstva neohrožených nedosahuje, protože filmařsky napodobuje zmíněné Bratrstvo. Přitom se nabízel odlišný pohled na válku, protože v Pacifiku se vedla válka podobná té Vietnamu. Takže se nabízí otázka, proč se autoři před natáčením nedívali víc na Četu a Tenkou červenou linii než na Ryana a Bratrstvo. Jako zásadní problém seriálu považuji špatný výběr herců. V Bratrstvu byly skvěle namíchány známé i méně známé herecké tváře, které měly stejné charisma. Každý díl představil někoho z Bratrstva ať už po lidské stránce nebo profesní /velení, zdravotník atd./. U Pacifiku se dívám na třetí díl a pořád nic takového nenacházím. Válka byla o lidské duši, tu v Pacifiku zatím nenacházím. Takže po stránce vizuální velmi dobře zvládnuté dílo, ale chybí tam ta chemie kamarádství... bratrství... Prostě druhé díly se nemají natáčet... ()

Wotan

Objektivně je to na tři hvězdy, ale čekal jsem od toho daleko víc, než to nakonec nabídlo. Byl bych radši, kdyby to udělali podle jedné postavy a pořádně. Takhle to skáče sem a tam bez nějaké návaznosti a nepůsobí to celistvě. ()

casioa....

Bohužiaľ, Band Of Brothers (2001) len tak niečo neprekoná. Ťažko povedať, či to bude iba preto, že vojna v Európe nám (minimálne mne teda) bola "bližšia"....alebo. Alebo, mi tam toho oproti BoB chýbalo veľa. Napr. navždy budem aspoň v duchu kričať "CURRAHEE". Nič takéto, mi The Pacific neposkytol. Nedá sa povedať, že by tu vojaci boli úplne prázdnymi charaktermi...povedzme John Basilone a Robert Lecki (či ako sa to písal). Najlepšia časť-číslo 8. Primiešaných pár (v takomto type seriálu) absolútne zbytočných sexuálnych scén, nie som prúderny či čosi podobné, ale vyslovene mi tu prišli "nasilu" a zbytočné. Sorry, 4*. ()

Nassau

Bratrstvo je jedinečné, a proto bude mít jakýkoliv válečný seriál problémy, protože bude srovnáván. The Pacific je má o to větší, že je od stejných tvůrců. Přesto je o dost jiný, méně akční, více tlačí na emoce a snaží se více ukázat to, co mariňáci museli prožívat. Někomu to sedí více, někomu méně. Pár dílů přesto výborných. (7/10) ()

-Dawe-

V Pacificu jsou nadprůměrné asi 3 díly, kdežto v Bratrstvu neohrožených jsou nadprůměrné všechny. Nemyslím si, že Pacific je špatný seriál ale s Bratrstvem neohrožených se to nedá rovnat. ()

666Carnage

Co se týče herců neni to tak, že by byli takový jako v BOB (nevryli se tak do paměti) ale stejnak je to dobrej seriál z pacifiku :) Jak řekl v posledním díle jeden vojám co byl v Evropě " já sem si užil v Londýně a Francii ale vy ste měli jen džungli a malárie" mě ten seriál potěšil sice né tak jako Bratrstvo neohrožených ale koukat se na to rozhodně dalo :) ()

jirijost

Výborný seriál, kterému ale hodně uškodilo to že je mnoha lidmi srovnáván s fenomenálním Bratrstvem neohrožených a to prostě nejde, je to něco úplně jiného, něco o jiné části války a srovnávat to nejde. To je úplně to samé jako když někdo srovnává Tenkou červenou linii s vojínem Ryanem, největší blbost jakou můžete udělat. Těžké bitvy na Guadalcanalu, Gloucesteru, Peleliu nebo Okinawe jsou opravdu zajímavé a to i protože je ve filmech zatím mockrát vidět nebylo. Nejlepší díl se vybírá dost těžko, druhý, pátý, šestý, sedmý, osmý. Opravdu nevím tady je tolik skvělých bitev až se tomu nedá věřit. Mě ale bavili i ty díly kde se toho moc nedělo jako třeba ten třetí kdy byli kluci na odpočinku v Melbourne, a jenom si užívali s hromadou ženskejch a litry alkoholu nebo desátý, kde se zase vojáci vrací do svých domovů a tam se děje hned několik situací, které Vás vezmou za srdce. Nakonec bych pochválil ještě hudbu, která je rozhodně lepší než v Band of Brothers, hlavně ta úvodní znělka tu bych mohl poslouchat pořád. Nevěřte tomu hodnocení tady a dejte tomuhle seriálu šanci, zaslouží si jí. Rozhodně ale doporučuji samozřejmě koukat s titulky, viděl jsem ho i s dabingem a ten neni zrovna nejlepší, řekl bych. Nakonec musím doporučit ještě výbornou knihu od Eugena Sledge - Se starou gardou na Peleliu a Okinawě, která se čte fantasticky. Uděláte si zajímavý pohled na válku v Pacifiku. Všichni jsme byli poslaní, aby jsme zabíjeli Japončíky, nebo snad ne? Tak, kde je doprdele rozdíl v tom jakou zbraň použijeme? Použil bych svoje ruce kdybych musel. ()

iXtr3m3

Skvelé doplnenie Band of Brothers. Síce už nie tak úderné ako BoB, ale zato stále technicky dokonalé a nadčasové a napriek tomu, že sa tam vystriedalo veľmi veľa postáv, záverečná časť vrátane info o jednotlivcoch a ich budúcnostiach (už minulostiach) bola fakt emotívna, aspoň pre mňa. Po druhom zhliadnutí teda zdvíham zo štyroch hviezd na plný počet a bok po boku so síce starším a lepším Band of Brothers sa môžu tieto dve seriálové legendy pozerať aj na novodobé a mladšie legendy, ale táto dvojica už navždy zostane a to nielen vo svojom žánri na vrchole. ()

Wally

Bratrstvo neohrožených to není...tam jsem na rozdíl od zdejší skvadry měl pocit sounáležitosti...tady byl v postavách větší zmatek a to hlavně v prvních dílech. Asi tři díly byly úplně o ničem, když se nevěnovaly bojům, ale příběhům mimo (Basilone, Melbourne nebo Iwo Jima). Konec byl skvělý a díky těmhle borcům žijeme ve svobodném světě...díky. ()

VIPerson

Uvidíme uvidíme....Hirošima a Nagasaki má dobrý potenciál,ale na druhou stranu zasejc tomůže mít velký sklon k patosu a citovému vydírání.Ale BoB se bez toho celkem obešli.Nu UVIDÍME 1.*** 2.**** ()

Teg

Zatím zklamání. Oproti BoB chybí poutavější dějová linka, někdo komu bych fandil, děj je zmatený a roztříštěný, jednotlivé charaktery jsou nevýrazné a pletou se mezi sebou. Krom toho, že je to hodně dobře natočená (a jistě i drahá) záležitost, na tom nic sympatického nevidím. Po třetím díle: tak trochu nechápu, koho mohlo napadnout dát "odpočinkovej díl" po dvou dílech, které neřekly vůbec nic. Nicméně jsem se začal na chvíli orientovat v hlavních "představitelích". Po čtvrtém díle: Zase tak trochu nechápu, co dělá další "odpočinkový" díl po odpočinkovém dílu. :) Scénář a děj se naštěstí zůžil jen na jednoho představitele, takže konečně chápu ce se děje, ale celé mi to hlavou plyne tak nějak beze smyslu :). Zatím je to celé maximálně za 3*. Víc ne. ()

Holina

Po první epizodě konstatuji, že jsem čekal mnohem, mnohem více... Po druhé epizodě váhám jestli budu ztrácet čas se třetí, přišla mi totiž stejná jako první... ()

divak84

No, já hodnotím po čtyřech dílech a nepřijde mi to jako taková bomba a rozhodně ne lepší než BofB. Třetí díl byl až příliš přeslazený zatímco čtvrtý díl byl hodně rozpolcený až nudný. co se týče emocí a dramatu, ty vložili tvůrci v BofB nenasilně a precizně do vsuvek, které vyplnovaly boje, zatímco tady se bud díl věnuje tomu nebo tomu.. Ani samotné akční scény mi nepřijdou buhvíjaké. Největší slabina (nebo jedna z největších) jsou postavy.není komu fandit,na koho se těšit a u koho doufat že to nekoupí.Dále v BofB když to řeknu hnusně bylo krásně vidět jak to někdo shcytal do krku, jak někdo ztratil nohu apod apod. tady se všechny boje odehravají podle plošneho námětu kde američan kropí kulometem japonce a ti padají. tot vše. žadný detail, žadná promakaná akce. Jediné zlepšení vidím v jazyku. v BofB lmuvili vojáci až přiliš slušně a nevěrohodně, tady bez servítek. Pacific je pro mě jako pro fanouška a (bez nějakeho namyšleného cítění) znalce druhé světové války velmi dobrá práce co se týče výpravy a zvuku, ovšem ve scenaři, ději, akci i detailnosti u mě dost pokulhává, protože at hanks chce nebo ne, tento serial se bude vždycky srovnávat s BofB a ten pro mě zustává stále no.1 .. aktualizace: serial jsem přestal po 5. díle sledovat.... :D ()

cab

Prozatim bidny bratricek skvostu na poli valecnych serialu jmenem Bratrstvo neohrozenych. S pribyvajicimi dily se mi potvrdilo me tuseni. Nazazivne a nazajimave charaktery v dobre technicky odvedenem remesle. Tichomori neni Evropa. Dvakrat nevstoupis do stejne reky. Sentimentalni babrani. 55% ()

Bobek27

Seriál byl pro mě ze začátku zklamání. Po Band of Brother jsem očekával stejnou bombu, ne-li lepší. Ale s přibývajícímy díly seriál nabíral na obrátkách a po delší době co se mi to rozleželo v hlavě mě to začalo bavit čím dal víc. Navíc poslední 4 epizody pro mě byly za 5 hvězd! Celkově dávám 4* Efekty byly mimochodem úžasné! ()

Locksmith

Poměrně zajímavý válečný seriál s dobrým nápadem, který ovšem nesnese srovnání se svým starším bratrem (lépe řečeno, Bratrstvem). Děj zde plyne tak nějak pomaleji - čímž chci říct, že sem tam nějaké to hluché místo snesu, ale když je celá epizoda jedním velkým hluchým místem, to už je na mne moc. Kvalitu také sráží méně výrazné postavy, trvalo mi cca 4 epizody, než jsem si konečně dokázal zapamatovat někoho jiného, než Leckieho - a to paradoxně i přes to, že oproti Bratrstvu je zde postav výrazně méně. Zkrátka: nebýt srovnání s Bratrstev, bylo by to možná i na slabé čtyři hvězdičky. Jenže srovnání se zde vyhnout bohužel nelze. Takže spíše slabší tři. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)