Paní Bída

• angličtina Mrs. Poverty (festivalový názov)
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1984, 15 min

Dnes již klasický loutkový příběh režisérky Vlasty Pospíšilové a výtvarnice Šárky Váchové. (Česká televize)

ondrula

Opravdu krásný animák z Trnkova studia (přirozeně tedy už bez jeho přímé účasti). Odjakživa jsem dokázal na animácích ocenit ty drobný, roztomilý detaily (zde třeba bambitka knížepána nebo vybavení sedlákovy chalupy) a to se Šárce Váchové povedlo opravdu na výbornou. Drobné výtky bych měl k příběhu (je tak trochu o hovně) a taky k absenci mluveného slova. ()

camper

Velmi dobrá pohádka v pěkném loutkovém zpracování, o jedné staré bábě, která kam se dostane, tam je hned bída a nouze. Naštěstí jsou i tací, kteří si z toho nic nedělají... ()

dkas

Pan Kocáb udělal skvělou hudbu ke skvělé, ponuré pohádce. Skvělý moment, jak se bída zlobí, když jí berou oprátky! :) ()

javlapippi

Pani Bieda v podobe otrhanej vyziabnutej seniorky putuje krajom, nediskriminačne privádza chudákov aj boháčov na mizinu a následne postihnutým neborákom distribuuje oprátky. Videné prvýkrát asi v Magione v polovici 80. rokov a nočné mory na nejakú dobu som mal zaistené. Strašidelný príbeh, strašidelný vizuál, strašidelná hudba. Dokonalé. ()

Kontryhelka

Jako malá holka jsem u paní Bídy brečela. Přišlo mi to hrozně smutný a bylo mi těch chudých lidí strašně líto. S odstupem času už se na to dívám jinak a pořád to svoje kouzlo má pro mně i v dospělosti. I když ty emoce jsou jinde. Měla jsem ráda i knižní podobu Paní Bídy. ()