Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech. Přesto nelze říci, že konflikty, které zde můžeme sledovat, patří minulosti. Nejsou dokonce ani výhradně a jedině doménou armády. K eskalaci těchto problémů může dojít všude tam, kde se zmocní vedení nekontrolovaná a nemravná moc, mající dost nástrojů k prosazení své vůle. Armáda se může přirozeně stát relativně vděčným prostředím pro vybujení šikany, protože je postavená z dobrých důvodů na strohém principu podřízenosti a nadřízenosti. Ale vždy jde o problém širší a obecnější, který se bohužel projevuje v různých sociálních zařízeních i v dnešní společnosti.
Knihovník Cejnar je pro vojenskou kariéru fyzickými i psychickými vlastnostmi ten nejméně vhodný. Usiluje jen o to, aby povinné období služby prožil bez pošlapávání lidské důstojnosti. Má ale smůlu. Zrovna v jeho útvaru je skupinka mazáků, kteří mají o náplni povinné vojenské služby jiné představy. Jejich násilnické sklony rostou úměrně s inteligentním odporem zobanů, které inspiruje ten zcela nehrdinský, ale zarputile zásadový Cejnar.
Scénář napsal Zdeněk Krhounek, který vzhledem ke svému dlouholetému působení v armádě velmi dobře znal i nešvary spojené s šikanou. Za režii Zobanů získal režisér Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Česká televize)

farmnf

V podstatě film o tom, co jsem zažil. Šikana byla šílená a překvapilo mě, že největší šikanisté nebyli ze Šaleného východu ale z jižní Moravy. Takové zmrdy v mém téměř rodném kraji máme. Film je zajímavý i tím, že upozorňuje na kriminalitu mezi důstojníky a poddůstojníky. Zde se jednalo o kšeft s kanadami. U nás vítězila nafta a obchodovalo se s bodáky a části kulometu. Nejlepší řešení přežití bylo držet hubu, břichem leštit parkety a když se mazáci ožrali, jezdit motorky, či dělat vrkůů. Měli jsme u útvaru 6983 14 sebevražd za rok na 2700 mužů. To nebyly sebevraždy z nešťastné lásky jak to potom ta chátra komunistická vysvětlovala. Ti kluci to prostě už nemohli vydržet. Já patřil mezi ně, ale díky 100 kilo a košili velikost 45 jsem přežíval lépe než ostatní. Takže pro mě film realistický, slušně natočený ale Bumbálkovo herectví tedy nic moc... ()

Cocacolix

Krom střelby ostrejma mrazivě realistický. Já jsem sice mladá generace a vojna mě minula, ale o tohle se zajímám a i když jsem to nezažil, s klidem mohu říci že se podobné věci opravdu děly... ()

Svata

Myslel bych si, že tohle se stát nemůže. Ale na vojně jsem byl rok 86 - 88 a jeden podobný útvar bez dozoru vojáků z povolání jsem poznal, takže se to mohlo klidně stát. Po filmové stránce bych měl ke scénáři a režii několik připomínek. Z hereckého hlediska velice dobré. ()

Aven

Hodně dobře natočené. Až se mi nechce věřit, že je něco takového možné. Ještě že mě už vojna minula, jinak bych se asi trošku bál. ()

Jello Biafra

Tak tento film mi zostane ležať v hlave ešte veľmi dlho. Tak vydarený televizák z ČT som snád ešte nevidel. Priam démonický herecký výkon Miroslava Etzlera, ktorý je tu nezabudnuteľný. Sadistický čatár Konečný je možno jeho životná rola. Hlavne je tu vidieť tá neuveriteľná beznádej a nemožnosť brániť sa šikane mazákov, ktorej brutalita sa neustále stupňuje. Ku koncu dokonca prerástne k pokusu o útek dvoch "zobanov" za hranice. A každý pokus o vzburu je tu tvrdo trestaný. Inak mne prišli herci, ktorí hrali zobanov v pohode to isté môžem povedať aj o mazákoch. ()

Daddko

Mladšia generácia sa tu pýta ako bolo možné že existovala šikana. Jednoduchá odpoveď. V medzivojnovom ČSR tento jav nejestvoval rovnako ako v Slovenskej armáde. Tam velili páni dôstojníci ktori poznali slovo povinnosť,morálka a česť a podobné javy si nedovolili ani sami vojaci. Komunisticky režim vsetko zmenil vrátane dôstojníckeho zboru, komunistickou propagandou sa vymyvali mozgy. Nechcem samozrejme všetkých hádzať do jedného vreca, ale Cerní baróni sú ideálnym príkladom. A dobrým vojakom z povolania bol každý, aj Tí s IQ hupacieho koňa čo by v civilnom živote boli nuly. Jedno s druhým šikana sa netrestala ale tutlala. A kto nieco z vojakov "natrel" pomsta starých ho neminula. A keď starí odišli do civilu mladí na vlastnú šikanu rýchlo zabudli a skúšali to na nováčikoch .... a dookola. Z demokratickej spoločnosti sa stala degenorovana. ()

pávek

Jak Miroslava Etzlera nemusím, tady byl naprosto vynikající.Velice věrohodné. Podobnýho hajzla jsem chytl v kasárnách v Blavě. Tehdy teklo hodně bažantské krve. ()

klukluka

Povinný kino, až se zase někdy někomu bude stýskat po povinné vojenské službě... S podobnými zážitky se vracela polovina vojáků. Nejhorší na tom je, že tyhle šílený praktiky mohou mít na armádu - na její fungování - ve výsledku skutečně pozitivní dopad. Proto se šikana nikdy skutečně nepotírala, naopak se ve skutečnosti skrytě podporovala. Přispívala k proměně člověka v součást tupého stáda, které pak můžete hnát s kulometem třeba proti tankům. Všechno OK, až na výběr hlavního hrdiny, tahle volba nebyla šťastná. Ale najděte kluka s vizáží suché větve oplývajícího sebevědomím, které mu umožní být přesvědčivým televizním hercem. V tomhle šuplíku byl holt za posledních 30 let Javorský úplně sám. ()

bari68

,,Silnejší pes m.dá aneb vojna neni kojná,,. Hlavne vďaka Etzlerovi a jeho psychologickému smrtihlavu, resp. tieto aspekty boli hnacím motorom tohto ( neprávom ) zabudnutého filmu. ()

Kovaja

Tenhle kousek je takové zrcadlo pro nás mladé jak to asi vypadalo na vojně i když trošku přibarvené ale z doslechu vím že dost podobná šikana se fakt děla.Moc moc sem držel palce vojínu Adamovi aby rozbil držku všem mazákům a hlavně Etzlerovi který mimochodem zahrál v životní formě.Škoda že se vojín Banýr vic nezapojil do boje proti mazákům,když na to měl takový fyzický předpoklady a chudák nakonec dopadl nejhůř když se ho jako největší hrozby mazáci zbavili.Vojín Adam nakonec končí popořádné nakládačce ve špitálu a dale se ve filmu skoro neukáže!Film končí když knihovník Cejnar a cikán Aladar se dají na útěk.Aladar je na útěku Etzlerem zastřelen a Cejnar si ho ale pěkně podá a stihne si na něm vybít zlost než je v pohraničním pásmu stihnou zadržet pohraničáři.Supr kousek který ani vteřinu nenudí!!!!! ()

Hanys_

Zajímavý snímek, o kterém jsem do včerejška ani neslyšel, se zaobírá hodně znepokojivým tématem nutícím člověka přemýšlet nad tím "jak je tohle ku.va možné". Pokud si ovšem odmyslím ten námět a Etzlerův dechberoucí výkon, zůstane mi pouze průměrné zpracování z dílny ČT. 5/10 ()

Foxhound#1

Etzler to hraje tak dokonale, až by se dalo říct, že to vlastně ani nehraje. Tý jeho postavě bych nedal provaz, ale rovnou elektrický křeslo s provazem. ()

el.zapikano

Drsný film o šikane v ČSĽA. Pravdepodobne trocha prehnané, ale zaujímavé. Vyzerá to, že základná vojenská služba bola rajom pre psychopatov... ()