Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

Dont

Příliš často jsem si nebyl jist, jestli je to legrace, nebo se jedná o vážný rozhovor. Obávám se dokonce, že několikrát to tvůrci ani nezamýšleli jako vtip, jen to tak vyznělo, ale míněno to bylo vážně. Možná se pletu, ale s tímhle jsem se nedokázal srovnat celý film a proto jsem do něj nějak neproniknul tolik, jako obvykle. Zkrátka soukromá válka pana Wilsona mě nevtáhla, bylo mi jedno, kdo ji vyhraje a pomocí jakých prostředků. Skvělé obsazení a některé vtipné situace na víc jak dobré tři hvězdy nestačí. ()

Skip

Film byl pojat spíš v komediálním duchu, i když skutečnost byla zřejmě mnohem vážnější. Ale díky za toto pojetí, protože je velmi svěží, má to spád, pěkně to plyne ke konci a je radost se dívat, co to tam ti hlavní aktéři provádějí. Moc příjemné pokoukání. ()

Fanucci

Taková polticky korektní satira. Nichols ví, že toto téma již může zpracovat a smlsnout si na netaktické zahraniční politice USA. Chtěl bych tento film vidět v kinech když Američani napadli Afghanistán:-)) Přesto se mi to líbilo. ()

Parlay

Snímek činí velmi sympatickým jeho humorné podání nepostrádající nadhled, které ovšem v konečném důsledku diváka i přesto přiměje k zamyšlení. Dalším výrazným kladem je herecký koncert pánů Hankse a Hoffmana. Z mého pohledu snímek splnil veškerá očekávání. ()

Gereth

Celý film pěkně plyne. Tom Hanks je sympatický, P.S.Hoffman opět bezkonkurenční a ani Julia Roberts tentokrát moc neruší. A v tom, jak to odsýpá je právě ten zakopaný pes, který mi brání v lepším hodnocení. V celém filmu není víceméně žádný záporák, nenajdete tu jediný vážnější zvrat. Všechny překážky padají tak, že ani vítr pořádně nemusí zafoukat. Za nějaký čas mi to přišlo až otravné. 70% ()

Chrysopras

Dobrý hlášky a Hanks + PSH standard. Ale na Roberts už jsem vyloženě alergickej!!! Jistota s kterou mi zkazí dojem z jakýhokoli filmu mě děsí :-( ()

dyfur odpad!

z oficiálneho textu distributora:"Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně" No to snáď nie?afgánsky odbojári.... a tí sú kde teraz? Sovieti odišli a ...no lepšie to nie je...celý film je len bublina s top hercami - jeden kongresman,jedna bohata žena a agent CIA tak tí údajne vyhnali Rudú armádu a spôsobili rýchly krach komunistickej ríše...ozaj kravina čo má v popise -i životopisný,historický film....keby sa to netvárilo na "reál" ale bolo natočené ako thriller povedzme,ale takto ....?? americký príspevok k prepisovaniu dejín. ()

Kosmik

Až neuvěřitelný příběh senátora-děvkaře, kterého jednou rozčílí reportáž v TV o přepadení Afghánistánu Rudou armádou, tak se rozhodně ji v několika lidech odtamtud zase vyhnat. Kdyby si film neodpustil určité až zbytečné americké vlastenecké symboly, mohl to být plný počet 5* ()

Violeta

Nejsilnější okamžik? Jednoznačně vyprávění o psu, kterýmu do žrádla nasypali rozdrcený sklo. Kašlete na to, Amíci, točte dál romantický komedie a cajdáky typu Armagedon, ale už nikdy tímhle způsobem nezkoušejte podchytit něco skutečnýho. Prosím. Poplácávání statných amerických ramen se v tomto případě s dovolením zdržím. ()

easaque

4* politické drama, které na základě skutečných událostí přiblíží okolnosti z období afghánské války. Docela silný příběh je odlehčen satirou, z které jsem cítil stejnou nadsázku jako ve filmech Hlava 22 či Vrtěti psem. Politika není špinavá, jen je vše o lidech a když to někdo dokáže umě usměrnit, aby se docílilo toho potřebného užitku, tak je to radost pohledět ... teda pokud ten kýžený cíl není pořádná špína. Prostě velmi slušný film o vlivu a manipulaci, kde svět nezachraňuje hrdina typu Ramba, ale skupinka lidí, kteří když dají tu svou trošku do mlýna, tak dohromady dokážou změnit svět. Podle mě je to nedoceněný film. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Maddlis

Pro Toma Hankse řekl bych trochu netypická role, ale zhostil se jí vcelku dobře. Myslím, že asi nejlíp mi v tomhle filmu vyšel Philip Seymour Hoffman aka Gus - jeho role byla menší, ale parádní.Čtvrtá hvězdička je právě za herecké obsazení.Velmi solidní filmeček s poměrně zajímavou problematikou. ()

Morloth

Ne, že by se jednalo o nějak úchvatný kousek. Na druhou stranu se musí uznat, že pokud člověk připustí, že by to mohla být sonda do světa americké politiky, tak snímek jistě poučí. Problémem asi je, že ač je téma velmi silné a dalo by se pojmout jako určitá obviňující výpověď, Nichols se soustřeďuje spíše na dialog, který často působí až komicky. Tím sice snímek získává zajímavou atmosféru, ale ztrácí na výpovědní hodnotě. Všechny tři hlavní postavy jsou velmi sympatické, jen mi mrzí, že Philip Hoffman nezískal více prostoru. Každopádně dobré. ()

HappySmile

Asi snad začnu mít ráda Toma Hankse, protože tahle role se mu opravdu povedla. Kdo mě ale překvapil ještě víc, je Philip Seymour Hoffman, ta jeho postava mě dokázala zaujmout v každé scéně. Oba dva se postarali o skvělé dialogy a kupu ironických poznámek, které dovedly tento film k dokonalosti. ()

SallyZen

Moc keců, málo akce. Mám rád filmy, které jsou obsahově vyvážené. Akční scény, kde si užijete rvačky, závody, útěky... a krev Vám přitom koluje rychleji. Naproti tomu scény, kde se dají vychutnat herecké výkony a poznat především kouzlo dialogu(monologu). Tady to bohužel bylo jen to druhé. Výborné výkony Hankse a Hoffmana vytahují tuto politickou podívanou někam k průměru. Bohužel ne výš. Robertska je prostě Pretty Woman a nic jinýho už asi nebude. Jinak to nebylo moc záživné. Podruhý to vidět nepotřebuji. 50% ()

Martin741

Reziser Mike Nichols /Ptaci Klec, Vlk/ natocil tentokrat politicky film o politike USA voci krajinam III. sveta /Afganistan, Pakistan/ s vybornymi dialogmi, scenarom a slusnymi hereckymi vykonmi pupkaca Philipa Seymour Hoffmana, Toma Hanksa a Julie Roberts. A ja som si tuto filmarinu uzil plnym priehrstim. 80 % ()

Aljak

Naozaj vynikajúci príbeh z čias, keď sa Sovieti zdali byť nezastaviteľní a ich chamtivosť zasiahla až Afganistan. Každý vedel, že to je zlé - ale okrem slovnej kritiky sa nikto neodvážil niečo robiť, veď išlo len o "nejaký" Afganistan. Zaujímavé ako Charlie Wilson celý projekt na vyhnanie Sovietov nabral na obrátkach a napokon sa podarilo úspešne dokázať, že aj proti Sovietom sa dá ubrániť. Aj keď práve vďaka tejto podpore mudžahedínov profesionálnym tréningom a zbraňami sa napokon z Afganistanu stalo to, čím je dnes. USA ešte vtedy určite netušila, že vyzbrojila svojho budúceho nepriateľa... Čo sa filmu týka, tak bol podaný sviežo a zaujímavo, čo býva u politických filmoch často problém. Ale tu to fungovalo veľmi dobre a neboli v tom žiadne zbytočné politické omáčky (teda len zopár). Takže celkovo vydarený film. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)