Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

x_ander

Skvěle obsazené a zahrané satirické drama, ale tak nějak mě minulo. Možná je Charlie Wilson's War na svou kategorii až příliš odlehčený, což s celkovým vyzněním filmu trošku hapruje. ()

Jack.Pott odpad!

"Pane Wilsone, bavil jste se se striptérkama a šňupl jste si tabáku, takže jste děsnej rebel. A to je cool. A pane Wilsone, víte jak naše armáda během studené války terorizovala celou latinskou Ameriku - jak jsme podporovali fašistu Pinocheta, diktátora Batistu, nechali střílet svobodomyslné kněze v Salvadoru apod.? No zkrátka my tu zahraniční politiku dělat umíme, a proto bychom měli pořádně vyzbrojit náboženské fanatiky v Afghánistánu. Vy budete, pane Wilsone, požadovat taky peníze na stavbu škol, a tak budete ještě víc cool. A hlavně to bude strašná sranda, mohli by to dokonce zfilmovat." ()

Trumper

Rozporuplné. Tom Hanks coby zhýralý kongresman s pokřivenou morálkou mi moc nesedl a jeho proměna v napraveného humanistu už vůbec ne (...a to ho jako herce vážně žeru). Osmdesátá léta jsem z toho vycítil jenom při pohledu na peroxidovou Julii Roberts (...tak tu teda počínaje tímhle filmem definitivně nežeru). Válka v Afghánistánu je zde vykreslena hodně nepřesvědčivě, jak v nějakém béčku od Rennyho Harlina. A to nejhorší nakonec. Celou dobu (a na konci obzvlášť) jsem se utvrzoval v dojmu, že mi tu Američané servírují další politickou agitku o tom, „jak tehdy v těch 80. letech bylo nezbytně nutné podporovat necivilizované a zaostalé mudžáhedíny, aby za Američany vyhráli studenou válku, a jak pár anonymních státních úředníčků odmítlo dát peníze Charliemu Wilsonovi na obnovu afghánských škol, kvůli čemuž jim posledních dvanáct let musíme M16-kami ordinovat Trvalou svobodu“. Možná je to všechno pravda, ale ve světle svého přesvědčení o americkém pokrytectví, militarizmu, patriotickém oblbování, pokřivené ideologii a postranních úmyslech politiků (nejen amerických), mě těžko něco přesvědčí o morální nezávadnosti tohoto filmu. Ne že by všechno v něm byla lež přikrášlená ve prospěch USA; sovětská okupace Afghánistánu musela být daleko drastičtější než je zde ukázáno. Stejně tak nemám nic proti USA jako zemi (...Kerouac iz guud, Hemingway iz véry, veeéry guud). Ale poněkud nestrannější a přitom kousavější satirický tón by filmu prospěl.___ Na druhou stranu... Amy Adams je jedním z dobrých důvodů, proč se na to podívat. Stejně tak P. S. Hoffman ...tedy pokud jste chlap, a tudíž vám nevadí oplzlé hovado s mastnými vlasy a pivním pupkem (ne, vážně, hraje fakt dobře). No a konečně samotný námět filmu, který svědčí hlavně těm, pro něž je válečné „zákulisí“ stejně zajímavé jako frontová linie. /60% ()

harycek

Zajímavý úhel pohledu na válku v Afgánistánu a nepřímou účast USA v ní.Bohužel jsou tam chyby , když v 79 minutě se promítají rádoby dokumentární snímky jak Mudžahedínové sestřelují Sovětskou leteckou techniku tak první letoun je A-6E Intruder, druhý je F-4 Phanthom II,třetím je pak vrtulník Bell UH-1 , čtvrtým je F-16 Falcon vše Americké výroby , teprve poslední je sovětský Mi-24 "Hind" ()

silak_xup

Příjemný a plynulý film o kongresmanovi, který mi jeho stylem života dost připomínal ten můj a kolegů z práce. Kongresman je docela požitkář ale zároveň si jde za svým, z pětimilonové dotace pro boj s komoušema udělá za relativně krátkou chvíli neuvěřitelnou částku která podpoří Afgánce pro osvobození a výhru války. Jsem zastáncem hesla ,,v jednoduchosti je síla´´ ale tomuhle filmu právě chybělo trošku složitosti k dokonalosti. ()

ofu

Po opětovmém shlédnutí po cca 2-3 letech tu jednu hvězdu musím ubrat. Film je to skvělý, jen mě prostě štval ten konec a tu satiru nějak nešlo zcela ocenit. Možná to je současnou světovou situací, kdy si zkrátka z některých věcí přestanete dělat srandu. A až to dopadne v Sýrii, tak doufám, že natočí dvojku. ()

carl.oesch

Musel jsme změnit hodnocení na pět hvězd a to po druhém a poměrně aktuálním shlédnutí. Tenhle film nám totiž ukazuje, proč se kolem nás děje, co se děje a jak jsou v zásadě politici (a byli vždycky) neschopní, povrchní a hlavně hloupí (až na výjimky). Zamrazí při závěrečném příhovoru agenta CIA o chlapci, co mu koupili kon atd...Rozhodně doporučuji shlédnout a pokud se začnete ptát, proč po onom "úspěšném" zásahu euromaerický svět sám do Afganistánu vlezl (do stejné pasti, ve které byli Rusové) a jak si sám sobě zavařil ještě hůř "akcemi" v Iránu, ale hlavně Iráku, Sýrii a Lybii..... ()

jungewolf

Vcelku slušný film , dávám 4 * a 72 % . Pro neinformované diváky je to vcelku objevný vhled do "amerického zákulisí" války v Afghánistánu . ()

david666

Výborní herci, zajímavý námět, strhující děj. Hodně se mi líbilo prokládání autentickými záběry z Afgánistánu. Dal bych pět ale nějak se nemůžu přenést přes to, že Američané jsou ti dobří a dělají jen ty správné věci. Z tohoto pohledu bych hodnotil tak za **. ()

Dexter666

Zaujímavo poňatá politikcká "dráma", na ktorej sa spolupodiaľal aj samotný Hanks. Ukazuje jedného senátora, tak ako sme ho ešte nevideli - v podobe rozvedeného bohéma, ktorý má rád ženy a alkohol, ale napriek všetkému nie je vo svojej podstate zlý. Mohli by sme sa vytešovať zo štandardne dobre odvedeného actingu Toma Hanksa. Je však za tým viac. Neskúmal som, na koľko film (resp. Crileova knižná predloha) súhlasí s historickými faktami, zdvihnutý prst však prichádza pre diváka so záverčnou bodkou v podobe jednej vety: "These things happened. They were glorious and they changed the world...and then we fucked up the end game." Analógia k Iraku až kričí... ()

mouzi

bud jsem ten film nepochopil nebo to bylo docela nudny.. zase dalsi americka sracka typu "nasereme se do kazdeho valecneho konfliktu a vyjdeme jako ti nejlepsi".. z filmu, ktere jsem s Hanksem videl je tohle jeho nejslabsi role.. 2,5* ()

haXis

A pak, kde ti "teroristi" vzali výcvik a zbraně. :-D Krásné ženy, černý humor, politika a rozhodně né nuda. Julia, ač ji nemam moc v lásce, zde vypadá moc dobře. Až na bojovné scény, vystřižené (jako) z dokumentárních filmů, je to vynikající film. ()

Peťko

Obrovským prekvapením tohoto filmu je jednoznačne Hoffman. Aj, keď hrá vedľajšiu úlohu celému film dominuje a vy celý čas čakáte len na to kedy sa znova objaví na plátne. Scény s Hanksom sú geniálne napísané a perfektne natočené. Julia Roberts neurazí, ale znova predvádza svoj štandardný, po rokoch už ošúchaný výkon. Politické posolstvo je úplne jasné a určite správne. Možno sa dnešná americká administratíva konečne zamyslí a prehodnotí svoj prístup k problémom dnešného sveta. ()

veverysiak

Vynikajúce, takmer hellerovské vykreslenie politického zákulisia jednej dôležitej etapy blízkej histórie, je tu citlivo zakomponovaná aj brnkačka na city, ale poväčšine ide o rýchly sled akcií a skvelých dialógov, ktorým kraľuje Hoffman a o šticu za ním aj hlavný hrdina, asi v polovici ma trochu zamrazilo, či to neskončí ako jednostranná oslava tajnej pomoci pri zvrátení jedného vážneho konfliktu, ale záver obsahuje znepokojivé tušenie neskorších problémov, takže 85%. ()

VUCAKO

Dokonalá postava Charlieho a zejména jeho krásné asistentské suity! Poznal jsem v tom Aarona, kdo máte jeho scénáře rádi, doporučuju. "These things happened. They were glorious and they changed the world... and then we fucked up the endgame." ()

WoodoX

Slušne zahraté, kvalitne pojaté, naviac inšpirované podľa skutočného príbehu. Avšak chýbala mi tam akási šťavnatosť. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)