Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

Gromit

Tom Hanks neumí hrát dobře. Tom Hanks umí hrát pouze excelentně. A dostane-li k tomu ještě nějakou pořádnou roli, je o velký zážitek postaráno. Přesně to je případ Soukromé války pana Wilsona. Že si neumíte představit slušňáka Toma v roli kongresmana, který má rád prodejné holky a koks? Pak budete o to více překvapeni. A je s podivem, že za ni Hanks nebyl alespoň nominován na Oscara. Ale pozor, Soukromá válka pana Wilsona má i jiných kladů. Především je to skvělý scénář Aarona Sorkina a bezchybná režie Mikea Nicholse. Také díky nim máme co do činění s filmem, který znamenitě propojuje prvky politického dramatu a černé komedie. Více takovýchto skvostů! ()

Judy24

Upravené okolnosti přesně tak, aby to bylo vtipnější, ostřejší a dojemnější? Zábava na fajn večer v dobré společnosti. Ty slzy ze mě ždímat nemuseli, ale většinu času jsem se fakt dobře bavila. ()

Uesbe

výborní herci, zaujímavý príbeh (hoci bez Gorbačova, Busha sr. a ekonomicky krachujúceho socializmu by žiadny 89´ nebol) ()

Maniik88

Vysokoaktuálny film o tom ako strýček Sam vytvoril Al-kajdu a všetky jej odnože po svete vrátane ISIL, ktorý začína terorizovať Európu. Výbornú postavu zahral nebohý Hoffman, správne ironickú a chladne vypočítavú a Hanks opäť raz zahral výborne. Tentokrát nesmierne užvaneného, väčne podnapitého senátora, ktorý dokázal zohnať neuveriteľné peniaze na vyzbrojenie a tréning Afgáncov. A tak tu máme po 30-40 rokov už 2-3 generácie Afgáncov, čo nepoznajú nič iné ako vojnu a teror. A podobne na tom začínajú byť aj iní zdemokratizovaní nešťastníci z blízkeho východu. Okrem Hanksa a Hoffmana sa mi páčila aj Amy Adams a malá sexi rola Emily Blunt. Niektoré keci o Sovietoch boli fajne prestrelené, ale tak CIA sa postaralo o správne podanie udalostí pre držiteľov peňaženky. Super bola návšteva Hanksa u Pakistanského prezidenta. No a záver pekne udrel klinec po hlavičke. Jedna vec je prísť a roztrielať Iraq a druhá je ho nechať roztrielaný a na ulici nechať milión vojakov. Čo tak asi z toho mohlo vzniknúť? Dnes už vieme a tak film je nadčasový. ()

jojoping

Veľmi netradičný pohľad (nadhľad?) na americký systém zabezpečovania celosvetového mieru. Hlavní predstavitelia hrajú presvedčivo (hlavne dvojica Hanks – Hoffman) a rýchlo dokážu diváka vtiahnuť do deja. Aj keď film má mať určite aj hlbšie výchovné poslanie, ja som sa predovšetkým bavil a podľa mňa bolo na čom. ()

JK77

".............len zaver sme dojebali." CH.W. Film po hereckej stranke super, dobre som sa bavil a este aj co to nove dozvedel. ()

jns

Složitě a nepoutavě vyprávěné. Třicetiminutová expozice plná dialogů složených z komplikovaně vystavěných vět. Lehce nadsazené pasáže střídají (rádoby) reálné scény, které by chtěly dojmout, ale vůbec se jim to nedaří. Celé se to divně vleče, příliš to nefunguje a Phillip Seymour Hoffman a pár dobrých momentů to nemůže zachránit. ()

Blackburn8

Zklamání ani překvapení se tentokrát nedostavilo námět filmu je opravdu zajímaví ale celé to bylo dosti nudné a zdlouhavé lepší průměr.65% ()

epoh

Je mi líto, ale netuším, co na tomhle veskrze pomalém a nudném filmu všichni shledávají tak skvělé a zábavné... Znám až na pár věcí všechny filmy jak Mika Nicholse, tak scenáristy Aarona Sorkina (vynikající seriál Studio 60), ale tady si vybrali slabší chvilku. ()

skalicky

výborný herecký výkon Toma Hankse........skvělý scenář......realný pohled na politiku USA..........bohožel politika je problém tohoto filmu.....65% ()

J.McClane

Asi jsem tento snímek a jeho "mesič" nepochopil....Nebo je to opravdu myšleno jako výsměch Bushově válce v Afgánistánu?...PS: PHS opravdu rulez! ()

pekas

Tak si Hanks s Hoffmanem zaexhibovali se slušným doprovodem dalších známých herců a hereček. Fakt že to má být dle skutečných událostí je taky fajn. No ale to je asi tak vše a mě to rozhodně nestačilo. 51%, tedy slabá trojka. ()

Asdas

Film chladný ako politika sama a sklamanie ,pozitívom je pohľadná Julia Roberts,ktorej to fakt svedčí ,Tom Hanks a skvelý P.S.Hoffman . ()

Dinsberg

Film, prokazující marnost boje jednoho člověka proti prohnilé mašinérii, která si říká stát. Je smutné, že největší a "nejsvobodnější" národ profituje hlavně ze zbrojního průmyslu (jistá podobnost s nacistickým Německem), ale jak mile jde o rozvoj lidských zdrojů, jsou zničehonic peníze zatraceně drahé. A důvod? Neslibují rychlou návratnost. Kvůli tomu zůstane společnost v rozvoji vždy někde na půli cesty. ()

gicous

Výborný rozjezd, fenomenální P.S.Hoffman a nadherné dívky a ženy na jedné straně. Slabý závěr a hrozně působící záběry z Afganistánu na straně druhé. Tenhle film měl navíc. ()

nula87

Svižný film, který si nehraje na něco, co není, ale má spád, vtip a příběh. A od filmu tohoto typu toho moc víc nečekám. 70% ()

kubilov

Oslava i kritika vládního systému USA v podání absolutní herecké špičky. Tom Hanks je jako požitkářský bonviván naprosto trefný, Julii Roberts to sekne jako snad nikdy, PSH je pro změnu jako neblonďýn téměř k nepoznání a Amy Adams je jako sekretářka úžasně roztomilá. Celou atmosféru a provedení umocňuje i věta: "Based on a true story." O pět let později vzniklé Argo od Bena Afflecka, které se jednoznačně inspiruje právě tímto filmem, tak zůstává ve skrytu tohoto velmi sympatického a hlavně pravdivého snímku. A na rozdíl od Arga má Charlie Wilson's War ve svém čele pravého herce. ()

MaxForValue

Pre mňa osobne druhý najlepší Nichols. Hoci mám trochu problém s s tým, ako Charlie Wilson´s War žánrovo zaradiť, tak to považujem za najlepšieho Nicholsa od Absolventa. Ironický podtón namierený smerom k americkej administratíve, hoci vyznieva až anti-paficisticky, síce prehluší snahu o životopisnú drámu, avšak práve tá jeho adresnosť sa mi páči. Páči sa mi, ako horkosladkú hru Nichols rozohral. Mať to v rukách Coenovci, výsledok mohol byť ešte zaujímavejší, komickejší, ironickejší a lepšie vykresľujúci problém o politických cieľoch a mimopolitickej arogancii. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)