Stará radost

(festivalový názov)
  • USA Old Joy (viac)

Dva staří přátelé se po letech rozhodnou společně podniknout víkendový výlet do hor nedaleko Portlandu v Oregonu. Kurt si i po letech uchoval své volnomyšlenkářství, zatímco Mark si našel vážnou známost a očekává narození potomka. Jak pokračují v cestě, krajina kolem nich se mění stejně jako jejich emoce, když hledají pochopení pro novou situaci v jejich vztahu. Dokáží si uchovat své přátelství i po letech? Hudební doprovod Yo La Tengo podtrhuje hlubokou psychologickou studii, kterou si režisérka vydobyla respekt na řadě mezinárodních festivalů. Radost z dávného kamarádství vyvolává v obou melancholické vzpomínky na dávný mladistvý idealismus, který se nenávratně ztratil. Čím ho nahradit? (oficiálny text distribútora)

Devadesát Dva

Já ten záměr chápu. Možná bych to nepopsal tak hluboce, jako distribuce, ale dva kámoši se po letech sejdou a rozhodnou si odfrknout, procházejí situacemi, jeden hulí trávu, druhý očekává potomka, procházejí emocemi, chodí lesem, kecají u ohně, s něma pes, velmi nenucené, řekl bych, že tomu nejvíc vévodí ta scéna masáže a podvolení v přírodní lázní, kdy tam jen leží, pak si Kurt dá pár prásků a spustí svůj monolog o životě, o dni, co se mu stal, myslím si, že tahle scéna filmu opravdu dává to "něco". Je fajn vidět film, který na nic netlačí a nemusí hned cpát do popředí nějaký politický postoj, nebo zaujímat stanovisko, vyslovovat se, v tomhle je to víc o životě, jaký je, o jeho momentech. Zároveň jde ale o film tak lehký, že ani ničím nevyčnívá. Ale přesně to jsem po úmorným týdnu a kalbě potřeboval, něco, co vlastně je a zároveň není moc o ničem. ()

DannyBoy80 odpad!

Strašlivost. Mám rád minimalistické filmy, ale filmy aspoň o něčem. Tento film je o ničem, dva kamarádi, kteří se asi nějakou dobu neviděli vyrazí do hor na jednonoční výlet. Toť je celý film. Ano herecky je to naprostá příšernost. Jeden vede naprosto nesmyslné kecy a druhý čumí jak ychtyl. Není v tom nic, jestli takto vypada setkání kamarádů po letech, tak já jsem asi z jiné planety. Ještěže je to tak krátké. ()

z.o.diac

"Méně je někdy více"...a u Old Joy platí dvojnásob, že čím minimalističtější výrazové prostředky Kelly Reichardt použije, tím hlubšího a mohutnějšího dojmu u diváka dosáhne. ()

ink flo

Další nezávislý filmový čtvrtek na ČT2, pomalý meditativní a celkem smutný film o dvou starých přátelích, kteří se už moc nepotkávají. A když se potkají (na společném výletě do lesa), tak se už nepotkávají. Jeden hulí non-stop dýmku a filozofuje, druhej přemýšlí o tom, že bude otec. Pěkná kamera, pěkné lesní lázně. ()

Humprt Pum

Špička. Ba přímo špička špiček. Pár vět o ničem. Ale v pozadí mezi řádky se odehrává velký drama. Drama, který jsme už asi všichni zažili. O přátelství, který vyšumělo. O tom, že jeden si to uvědomuje víc než druhej (nebo si to nepřipustí), a o trápení, který tahle nevyváženost způsobuje. Neopakovatelná atmosféra. Dokonalej minimalistickej film s dokonale zvolenou lokací a hudbou. Bravo. ()

wick

Brilantně zfilmovaný rozpad jednoho starého přátelství...kdy ve vztahu dvou kamarádů nic již nebude tak, jak dřív. ()

klipers

Výnimočný film o tom, čo veľa z nás zažíva a nikto si to nechce priznať. V každého živote príde chvíľa, keď chce ukončiť voľnomyšlienkársky spôsob života, usadiť sa a založiť si rodinu. Treba pre to ale niečo obetovať a Mark už nemá čas a ani možnosti tráviť výlety s Kurtom - aj keď to mal tak rád. Prichádzajú iné povinnosti a toto je pravdepodobne ich posledný výlet. Odpustiť si pár nadávok a bol by to pre mňa jeden z filmov roku. ()