Zahřívací kolo

• Veľká Británia Starter for Ten (viac)

Komedie zahřívací kolo se odehrává v polovině 80. let minulého století a vypráví příběh Briana Jacksona - chlapce z dělnického prostředí, který právě nastupuje do prvního ročníku Bristolské univerzity. Jeho přátelé z rodného města se bojí, že z něj škola udělá namyšleného všeználka, ale Brian má úplně jiné starosti. Na škole si chce splnit celoživotní přání - zúčastnit se tradiční britské televizní soutěže University Challenge. Při svém snažení se zamilovává do krásné kolegyně ze soutěžního týmu a navíc vymýšlí plán, jak díky vědomostnímu kvízu získat i její srdce. Zahřívací kolo je hořkosladká komedie o věrnosti, lásce a rozdílu mezi významem slov znalost a moudrost. (oficiálny text distribútora)

Greg25

Knížky Davida Nichollse nikdy nebudou na plátně tak výborné jako jsou Nichollsovy knihy. Nejde to, Nicholls píše s nenuceností, lehce, s ironií, nadhledem, síla jeho knih je v atmosféře, v tahnutí do děje. A proto nikdy nemáte z jeho filmových adaptací pocit něčeho výjimečného, protože je to do velké míry nepřenesitelné. Zatímco v Jednom dni se adaptace povedla, u Zahřívacího kola (dle knihy Otázka za deset) to není tak jednoznačné. Velká část vtipů z dialogů se vytratila neznámo kam, některé věci byly upraveny za účelem zestručnění k neprospěchu věci a jiné naopak vyzněly o něco lépe (hlavně úplný konec, který v knize není úplně tak dovedený do cíle). Převládají ale spíše rozpaky, protože to hlavní tady není - atmosféra z knihy a ironie, které byly přistřiženy křídla opravdu hodně. Výsledkem je zklamání přestože trojice James McAvoy, Dominic Cooper a Benedict Cumberbatch je výborná. Z lásky k původní knižní předloze - 70%. P.S. Vážně mi tam chyběla ta scéna s činkama jako v knize! :-D ()

atmen

U některých filmů se člověk neustále dívá na hodiny a čeká, kdy bude konec. Také u tohoto snímku jsem občas koukl na hodiny, ale právě z opačného důvodu. Říkal jsem si: "ach jo, už jenom dvacet minut." Tohle se moc často nestává a byl jsem překvapen, že se této "pocty" dočkal právě tenhle, zdánlivě tuctový film. Máme tu klasicou studentskou zápletku, kdy on se zamiluje na první pohled do krásné blondýny, ona jeho lásku neopětuje a on, jakoby neviděl kolem sebe tu, která je ta pravá. Samozřejmě vše končí tak, jak to od první chvíle čekáme, ale právě ta cesta je pro mě, jak se kdysi říkalo - hřejivě lidská:-) Nejpůsobivější scéna: alkoholové slavení silvestra, kdy to mezi "přáteli" jaksepatří jiskří... ()

merigieren

Film z vysokoškolského prostředí se soutěží plné otázek, na které lze většinou odpovědět se středoškolským vzděláním, aby si to i smrtelník užil :-) JInak jde o milostný trojúhelník, jeden kluk zakoukaný do krásné blondýnky a brunetka zakoukaná do kluka. Nakonec se správně proházejí, dojdou k názoru že dělání chyb je normální a v klidu skončí. ()

hazaba

Není to tak zlé, James McAvoy je výborný, ale film velice rychle vyšumí a pokud si nepustíte znova ukázku, tak si vlastně ani pořádně nevzpomenete, o čem to vlastně bylo... ()

Metalýza

Už jenom kvůli tomu obsazení nemůžu jinak - všechny důležité herce mám dobře zafixované z jiných rolí a vidět je v tomhle jednoduchém, ale zábavném filmu bylo jako potkat staré dobré přátele. Uznávám, mohlo to být ostřejší (neznám předlohu, ale hodlám napravit), vlastně o nic nejde, ale bylo to takové příjemně retro (ten soundtrack!!! ♥) a prostě to tak nějak sedlo do nálady. Sentimentální čtyři hvězdičky od studentky anglické literatury :-) ()

Heroine

A hele, docela legrační komedie, která je docela zábavná, i když je ta romantická linka celkem neoriginální. Všechno lepší, než když dělají romantické komedie Američani... McAvoy je celkem roztomilý, a i jinak to má dobré obsazení. Je to civilní, je to milý, a i když to má pro hlavní postavu v podstatě happy end, stejně nepřestal být loserem, a to je sympatický. ()

tranquill

Chvílemi se to tváří jako dospělácká romantická komedie, chvílemi to na mě působí teenagerovsky... hlavní hrdina mi moc sympatický není, jinak klasické schéma romantické komedie, bohužel aniž by mi nějak dále utkvěla v mysli. ()

redwik

Toto je asi úplne najviac najpriemernejšia komédia akú som kedy videl. Absolútny stred medzi skvelými zábavnými kúskami (napr. Hot Fuzz alebo Love Actually) a tými najväčšími hlúposťami (napr. How High alebo Bratislavafilm). Je to o kúsok lepšie ako posledný McAvoyov film, ktorý som videl (Filth), a o kus lepšie ako posledný Cumberbatchov film, ktorý som videl (Tinker Tailor Soldier Spy). Vo filme sa stane presne to, čo človek očakáva a predpokladá, a skončí to tiež presne tak, ako má. Za zmienku stojí snáď už iba zaujímavosť, že aj Rebecca Hall, aj Alice Eve, majú vo filme identické mená ako v skutočnosti. James McAvoy - Brian Jackson /:/ Rebecca Hall - Rebecca Epstein /:/ Alice Eve - Alice Harbinson /:/ Benedict Cumberbatch - Patrick Watts /:/ Elaine Tan - Lucy Chang /:/ Catherine Tate - Julie Jackson /:/ Mark Gatiss - Bamber Gascoigne /:/ Guy Henry - Dr. Morrison /:/ Dominic Cooper - Spencer /:/ James Corden - Tone /:/ John Henshaw - Des /:/ Charles Dance - Michael Harbinson /:/ Lindsay Duncan - Rose Harbinson ()

phoenixer

Velmi prijemne ztvarnena 80 leta. Do toho pridejte mladeho outsidera, kus rebelskeho pratelstvi, romantiku jak z basnicek od K. H. Machy a dostanete tento film. Konec je sice prilis sladkej, presto me to bavilo a pro pochmurnou nedeli idealni film. ()

sanikope

Ešte kým si pamätám. Film je biedny, je však vianočná nálada a preto asi som bol schopný upozerať tento Starter for 10. Celý film mi vŕtal v hlave pocit či sa film odohráva skutočne v UK. Scenérie boli Bristol, South End, ale dojem zostával americký. Nálada, atmosféra, farba všetko bolo holywoodske. Len ten akcent ma držal na ostrovoch. ()

Idahou

Tenhle film má pomalý rozjezd, atmosféru, klišé základní linii, dobře a originálně vystavěný děj. Skutečně můžete hned na začátku odhadnout jak film skončí, ale to, že víte start i cíl, neznamená, že samotná cesta bude nuda. Kromě zmiňovaného pomalejšího rozjezdu film příjemně ubíhá, baví a přitom je jako celek originální. Ať už prostředím/dobou, nebo způsobem, jakým se děj vine kolem základní osy, která je sice v základu klišé, ale díky velice dobrému zpracování si to ani neuvědomíte. Nutno podotknout, že tenhle kousek z vás nevyrazí salvy smíchu, nicméně pobaví veselou atmosférou natolik, že si ode mě vysloužil 4*. Co se týče hereckých výkonů, které tu někteří kritizují - vxloženě exceluje James McAvoy a zbytek perfektně zapadá do děje, prostě sledujete film a nic vás nenutí přemýšlet nad kvalitami hereckých výkonů. Nadprůměrně dobrý český dabing. ()

Brinkley

Průměrná britská filmová kocábka, která si to nekonfliktně pluje v rozlehlém moři romantických komedií z vysokoškolského prostředí. Místy pobaví. Britština + McAvoy + Cure zvyšují o jednu hvězdu. ()

josieaddms

Já mám takovýhle filmy ráda. Byla jsem tak zaujatá faktem že já a hlavní hrdina máme podobné společné zájmy, až jsem zapomněla prohlédnout stupidně jednoduchou zápletku. Ale je mi to jedno. Přišlo mi to vtipné, bavilo mě to, James McAvoy je tam super, a mělo to švih a zajímavý konec. A Cumberbatch se tam výborně popral! ()

mira.l

Úplně zbytečný film, v podstatě o ničem. O účasti v jakési televizní soutěži - takže, jak už jsem byl pravil, o ničem. Jedna * za Rebeccu Hall. A ten český název - kdo čeká něco "motoristického", ať vůbec neuvažuje o tom, že by to stahoval. ()

TommyDiamond

Pohled do 80.let vyprávějící příběh vesnického chlapce Briana, který se vydal na Bristolskou univerzitu dobýt svět. Bohužel, McAvoy u mě opět neuspěl. Pro mě je film pouze nudnou nezáživnou anglickou komedií, která kromě přeřeku vlastně předřeku v televizní soutěži nemá co nabídnout. Myslím, že když udělím dvě hvězdy, bude to až až..... ()