Nicole Chang (Shirley MacLaine) pracuje jako kabaretní tanečnice v hongkongském nočním klubu. Tady ji také jednoho večera osloví londýnský zloděj Harry Dean (Michael Caine), který má spadeno na sošku čínské císařovny Li-ssu z proslulé sbírky arabského milionáře Ahmada Shahbandara (Herbert Lom). Harry totiž vymyslel geniální plán, jak se vzácného artefaktu zmocnit – aby získal pozvání do milionářova bytu, použije jako návnadu právě Nicole, která jako by z oka vypadla Ahmadově zesnulé manželce. Jenže i dokonalý plán může mít své chyby… (oficiálny text distribútora)

Han22

Lupič gentleman vymyslí geniální plán, jak okrát arabského miliardáře o drahocennou sochu s pomocí tanečnice, která připomíná jeho mrtvou ženu. Prvních 25 minut sledujeme rovnou akci, aby se film zastavil a Michael Caine suše prohlásil že jde o plán a tak nějak to bude vypadat :) Dál už samozřejmě podle plánu nevypadá nic :) Milionář není hloupý ani naivní, tanečnice která v plánu vzorně držela pusu ji pro změnu nezavře a má spoustu vlastních názorů a hrdina zjišťuje, že na spoustu věcí nestačí. Lehoučký zlodějský příběh, ve kterém nejsou zbraně, násilí, veliký konflikt ani příliš napětí, zato tu nechybí spousta hlášek, pozlátka a vychytralosti. Čili spíše zlodějská komedie než zlodějské krimi, navíc s překombinovaným koncem který vznikl zjevně proto, že v roce 1966 nemohla hrdinům z mravního hlediska podobná loupež projít. Ovšem komedie vtipá, která si za trojlístek Lom, Caine a už mírně odkvétající MacLainová bez problémů zaslouží 4*. ()

Oskar

Michael Caine má zálusk na vzácnou bustu sísařovny Lissu, kterou vlastní arabský miliardář Herbert Lom. Aby získal pozvání do jeho bytu, použije jako návnadu barovou tanečnici Shirley MacLaine, která se zázračně podobá Lomově zesnulé ženě... Pokud vím, ve své době nebyl Gambit zrovna kasovním trhákem a raději jsem od něj mnoho nečekal. O to víc jsem okouzlen výsledkem a neváhám ho zařadit mezi takové špičky zlodějských komedií, jako je Růžový panter, Šaráda a Jak ukrást Venuši. Vynikajícím nápadem, jak ohromit už v prvním dějství, je, že Caineův plán - tak, jak má probíhat - vidíme jako dramatickou akci bez zbytečného okecávání a sáhodlouhých příprav. Pak následuje jeho reálné provedení, které přirozeně neprobíhá podle tohoto vytyčeného plánu. Přestože samotná zápletka se podobá mnoha jiným z podobných filmů, Gambit má mnohem životaschopnější postavy a vývoj vztahů mezi nimi je minimálně stejně zajímavý jako otázka, zda a jak se loupež podaří uskutečnit. Michael Caine je nafoukaný zlodějíček, který se usilovně snaží neztrácet hlavu, i když je mu čím dál jasnější, že si ukrojil příliš velké sousto, Shirley MacLaine dostala v roli velkorysý prostor ve škále od chladné zdrženlivosti po screwballovou bláznivost. Největším překvapením se přesto může stát kreace Herberta Loma, zvláště pro tu část publika, která ho zná jen jako šíleného komisaře Dreyfusse. Rozkošný film. Moje titulky najdete zde100% ()

Martin741

Rymejk bratov Coenovcov som este nevidel, no toto bol genialny zlodejsky film. A to este par rokov pred tym, ako Michael Caine zaziaril v Italian Job 1969. Treba sa obrnit trpezlivostou, pomaly sa to rozvija - potom ale ide doslova o genialnu reziu, dialogy ...... najlpsie an tom je to, ze i dokonaly zlodejsky plan moze mat chyby .... 100 % ()

DaViD´82

Kdo je kočka a kdo myš při krádeži, během níž se nemá nic odcizit? Úvodní část vysněného plánu budoucího to chtělo vzít více šmahem, takto začne záhy nudit, protože v ní jde vše dle plánu a tak se v ní nic napínavého neděje. To pasáž "jedeme na ostro" je již jiná káva. I tak by ovšem snesla pokrácení, ať má větší grády. Věčně se škorpící šarmantní duo samozřejmě bez výhrad. ()

MrCreosote

Zlatá šedesátá. Gambit je stylově provedená a hladce ubíhající zlodějská podívaná, která si vystačí s několika sympatickými herci a jedním na první pohled dokonalým plánem, který se - jak už to tak bývá - trochu zvrtne a donutí všechny zúčastněné k vtipné a nápadité improvizaci. Ronalda Neama jsem znal především jako spolutvůrce legendárního Dobrodružství Poseidonu a svou režijní lehkostí mě tady mile překvapil. Michael Caine si pak v roce '66 užíval hotové filmové posvícení (zdravím Alfieho), které ho vykoplo mezi hereckou elitu. Shirley MacLaine už v ní dávno byla (právem) a sympatický herecký výkon předvedl i Herbert Lom, který ze svého milionáře nedělá žádného podivína, ale naopak ho profiluje jako sympatického a inteligentního chlapíka se smyslem pro humor. Good job a jsem zvědavý na remake pod tvůrčím dohledem bratrů Coenů. ()

• Ve filmu se ve 42. minutě objeví v pozadí na ulici prodejna Baťa. Zajímavé je, že celý film byl natáčen v Kalifornii. (nocturne)
  • Ve filmu je vidět stejný zabezpečovací systém pro umělecké dílo jako ve filmu Jak ukrást Venuši. Oba dva filmy vyšly ve stejném roce (1966). (PetraRuze)

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

28.03.2011

A je tady další sázka na jistotu. Oscarová sestava v remaku klasiky ze 60. let, to nemůže selhat. Pokud jste viděli krimikomedii Gambit z roku 1966, tak víte, že byla o britském zloději (Michael… (viac)