Tři hlasy nad knihou A bude hůř: Ivan Sviták: Pozoruhodné je právě to, že autoři těchto vulgárností jsou nejen hrdi na svou vlastní stupiditu a jsou pyšni na absenci kultury, ale že povyšují svůj plevel na kulturní hodnotu. Rio Preisner: Manichejský pansexualismus Dětí ráje bych v té souvislosti definoval jako pasivní antipolitičnost (sebe)zotročených mas v konfrontaci s aktivní antipolitičností otrokářské nomenklatury. Egon Bondy: Rio Preisner a snad i jiní nedovedou v Pelcových Dětech ráje asi číst nic jiného než ty partie o šoustání. Věru není v nich jádro tohoto textu. (...) Je to umělecky zvládnutá výpověď o životě nepoměrně těžším, než si kdy dovedli představit všichni Kerouakové, Ginsbergové, Borroughsové a Bukowští. (oficiálny text distribútora)

markotter

Atmosféra filmu hodně podobná tomu, co jsem sám občas zažil na vlastní kůži, herci autentičtí, i když občas deklamující. Škoda, že po nadějné první polovině film tak nějak moc rychle sklouzl do vyústění - najednou byl hlavní hrdina v emigraci a já nějak nechápal proč. Ve filmu to vypadalo skoro jako jenom proto, že se občas porval v hospodě a mlátil se s policajtama - ale to by v dnešní době musel asi taky kdekdo brzo do emigrace. Škoda, takhle to dnešní mladí nepochopí, co na té době bylo opravdu špatně. ()

tidwell

Když není z filmu zřejmé, proč se to celé děje a jako vcelku sympatické postavy se jeví pouze "esenbáci", někde se musela stát chyba, protože román tak dějově plochý jako tento "profesionálně amatérský" film naštěstí není a vlastně teď zpětně úplně nerozumím (nebo spíš nechci rozumět) snaze udělat z filmu skrze undergroundovou auru něco jiného než je. Kéž by se ve filmu více mlčelo (nebo aspoň víc hrála ta hudba), protože poslouchat se to moc nedá a často to všechno vyznívá nechtěně komicky, což je vzhledem k Pelcově románu opravdu škoda... ()

Inozuka

Bál jsem se toho a bál jsem se hodně... ono sfilmovat tohoto tuzemského Bukowského, kterého četl snad každý, kdo se jen o alternativní kulturu jen otřel, totiž mohlo dopadnout totálně katastrofálně. Naštěstí měl režisér Nikolajev dost rozumu, aby příběh pojal nikoliv jako prvoplánovitou agitku proti komunistickému režimu, ale jako syrovou výpověď. K tomu geniálně zvolil černobílou kameru, neherce a autentickou hudbu DG307. Všechno dohromady tvoří dokonalý mix, který hyzdí jen uspěchaný konec. Jak mám k řadě Nikolajevovým filmům výhrady, tady trefil hřebíček na hlavičku. Dávám pět tykadel... ()

spacylemon

Nikolo, Nikolo, jako stínový režisér a amatérský dramaturg ti říkám, žes to měl šmiknout v tom auto-útěku. A né přidávat nějaké pařížské outro. Spadl řetěz, škoda. ()

Šňůra

Film tak syrový a vulgární, jak syrová a vulgární je Pelcova kniha, ale také nesmírně pravdivý, podávající obraz té doby, lépe řečeno jedné skupiny lidí, kteří za normalizace odmítli jít s hlavním proudem a raději zvolili život na okraji společnosti. Těm, kteří dobu normalizace nezažili nebo byli v té době ještě velmi mladí, se může zdát, že je ten příběh umělý, málo pravděpodobný. Ale není tomu tak, jen o té době málo vědí a odmítají uvěřit. ()

113kw

z pohledu osoby, která četla knihu, mi vadí, že chybí postava olinovy sestry. ale možná by pak film byl až příliš surový. nicméně, jako člověku se zájmem o historii (i tu nedávnou, bezprostředně předcházející mému narození) mi tento film pomohl pochopit pocity lidí, a zejména mladých, té doby. ()

Allka

Kdybych bývala nečetla knížku, asi by bylo moje hodnocení vyšší minimálně o hvězdičku... Byla bych mírně šokovaná tím, jak žily máničky za komoušů, ze vší tý špíny a tak dále. Bohužel, film je jenom slabý odvar knižní předlohy a navíc je tu pouze jedna zpracovaná část ze tří, takže mi to celé přišlo tak trochu vytržené z kontextu. Ale abych zas tak nehaněla, film je jistě zajímavý, originální a čas strávený jeho zkouknutím nebude promrhaný, ale jestli můžu radit, udělejte to obráceně než já-nejdřív zhlédněte a potom čtěte. ()

klo11bouk

první film u kterého jsem přečetl snad všechny komentáře.nevím jestli mám mít radost že podstata filmu většině uniká ( což je dobře ) nebo být smutný že 20 let po "revoluci" je to jediné dílo částečně přibližující život lidí co si nedali vzít svobodu,pravdu a byli za to nemilosrdně likvidováni za tiché podpory mlčící většiny.před listopadem byli na václaváku máničky,jedinou alternativní kulturu dělali máničky.to byl celej "disent" pár intošů a pár set mániček.někomu se film zdá vulgární,sprostý ale přesně taková ta doba byla. ()

coco.brice

ambiciozní...ale nehotové a nedotažené..tohle prostě není příběh lidí z A bude hůř..chápu,že se nedá zfilmovat celá předloha..ale když už si vezmu aspon jednu její část,tak bych jí neměl vytrhnout tak brutálně z kontextu jako to udělal Petr Nikolaev...ale to rozhodně neznamená,že tehle film nestojí za podívání se.. ()

Doomer

Konečně film z minulého režimu který není tak pitomě pelíškovský ale orginální a sugestivní. Taky konečně hrdinové udělali něco pro svůj lepší život (pokus o zdrhnutí) místo jen hospodského nadávání a chlastání jak bývá zvykem ve filmech z této doby. ()

karlee

Celou dobu to vypadalo na jasné čtyři hvězdičky, ale přišly titulky a parádní song, který jsem dlouho neslyšel, u něj jsem si uvědomil, jak zoufale podobný film chyběl. Povedlo se obsazení neherců, film má spád i atmosféru, pár výtek by se našlo, ale v tomto případě je nechci hledat. ()

topi80

Nebudu se zdržovat sofistikovanými rozbory, na které beztak mé vyjadřovací schopnosti nestačí. Skvělé zachycení nihilismu a šedi, úžasně odpudivý zjev hlavních protagonistů (zvláště Špína se vyvedl na jedničku) v hadrech, které by se dnes nejeden styděl vynést i do popelnice, a úžasná sonda do prostředí, ve kterém je vymývání vlastního mozku hektolitry chlastu jediným únikem od reality, se kterou svobodomyslný člověk nechce mít nic společného. Ale aby nedošlo k mýlce, protagonisty ani omylem nepovažuji za nějakou opozici, nýbrž jen santusácké flákače, kteří si právě v odporu k režimu našli alibi pro své santusáctví. První část filmu je spíše jakýmsi dokumentárním zachycením atmosféry máničkovských dýchánků a rebelství (nechci říkat bez příčiny, jelikož příčina se v tomto případě dostaví jako následek), postupně se nabaluje i jakýsi příběh, který se nakonec ukáže být dostatečně poutavým a nosným (mé neusnutí v pozdních večerních hodinách budiž důkazem). Přátelství zalité v nekonečné řece piv a rumu, orámované nekonečným tokem promrhaného času obepínajícím zaplivanou nálevnu a sdílené dýchánky, na které se nezapomíná. A v průběhu filmu zjistíte, že s těmi zjevy a budižkničemy vlastně celkem sympatizujete. ()

Plastík

Veliké zklamání. Očekával jsem velké. Dostalo se mi malého. Kniha mi podlehla za jeden večer. Celou noc jsem nespal, jak mě kniha pohltila. U filmu jsem šel na záchod a pak telefonovat. Práskači, fízlové, houmles, šenkýř - to vše velmi skutečné, ale na můj vkus přehrané, což je škoda. Proč to bylo černobílé? ()

stainboy

Bohužel, nemohu srovnávat film s knižní předlohou, neboť jsem ji nečetl ... ale možná je to tak dobře. :) Každopádně, černobílý snímek ... a bude hůř je opravdové zjevení na naší kinematografické scéně, již mnoho let okupované skupinou několika režisérů a herců, jejichž jména se v různých kombinacích objevují pod každým filmem. Tím nechci nijak shazovat jejich um, ale některé tváře začínají pro mě být dosti okoukané. Naopak dívat se na řádění neznámých (ne)herců ve filmu Petra Nikolaeva je nezapomenutelný zážitek, který se vryje hluboko do paměti. ... a bude hůř je skvělým kontrapunktem k celé plejádě populárních retrospektivních, avšak někdy až příliš idealizujících a nekonfliktních komedií, které u nás v posledních dvou dekádách vznikly. ()

Mr.Roman

Nebyť ochotníckych (rozumej nulových) hereckých výkonov prevažnej väčšiny zúčastnených (schválne neuvádzam výraz hercov, pretože nieje na mieste) a až do trištvrte filmu žiadneho deja, dalo by sa rozprávať o dobrom nezávislom filme. No v podobe akú som videl na mňa pôsobil len ako zlepenec raz lepších (v čele s "Gumo dej mi korunu. :D), druhý krát menej podarených ("Olino dej mi" :-/ a pod.) "polodokumentárnych" scén bez hlavy a päty a nejakej poriadnej záverečnej pointy. ()

JohnnyBoy

Film má beze sporu atmosféru.... Přináší určitou autenticitu, která však bohužel není příliš čistá. Občas problesknou docela šroubovaný "hospodský" dialogy. Občas i ta "kunda!" z úst herců působí, jako by se to slovo styděli říct. Po příběhový stránce mě to vůbec neoslovilo..Knížku jsem četl, je to dávno a moc si toho z ní nepamatuju, možná právě proto, že ani ona nestavěla na silném příběhu, byla psána spíše deníkovým, memoárovým způsobem...Tohle zůstalo víceménně i ve filmu.... ....Já osobně nejsem zastánce takové té slepé pocty čemukoli....tohle svým způsobem je určitá pocta alternativní komunitě, která tu za komoušů přežívala....kolik z nich nemakalo aby vyjádřilo protest proti režimu a kolik z nich nemakalo, prostě proto, že se jim opravdu nechtělo, film ani kniha nerozlišuje a to je pro mě svým způsobem problém. Docela by mě to zajímalo..... ()

pe3czech

Tohle je neskutečná slátanina. Pochybuju, že pokud bych nečetl předlohu, dokázal bych pochopit o co přesně šlo(ale třeba jsem jen zpomalený omezenec). Viděl jsem scény vytažené z kontextu a naházené za sebe v přibližně správném pořadí. Pokud ale chcete pochopit Pelcovo "poselství", utíkejte do knihovny, neřku-li do knihkupectví, a pořiďte si knížku. Natočit jen jednu část, Děti ráje, je nejenže hříchem v mých očích, ale hlavně, pro pochopení všeho děje, který se na obrazovce odehrává, naprosto nedostačující. Postavy se tam objevují, jako bychom je už všichni znali a přesně věděli, co v příběhu znamenají. Zfilmovaná část knihy Děti ráje je ta prostřední, tedy samozřejmě, že postavám již tykáme a známe jejich životní cestu, ale jak to mají pro pána vědět knihou nedotčení diváci? Když se, například, jedna postava odvolává na Pejzu, který ve filmu ani neproběhl. A už vůbec nechápu, co z filmu mají zápaďáci, protože jsem měl v ruce verzi s anglickými titulky. Podle mě zápletku nemůže pořádně pochopit ani obyvatel východního bloku. Oceňuji ale atmosféru, kterou film nastolil a je velmi podobná té, kterou ve mě vyvolala kniha a podobná také té, která v té době byla, filmaři si dobře vybrali černobílý film, je užitečný ze dvou důvodů: a) atmosféra(jak už jsem říkal) b) těžko v roce 2007 podat atmosféru světa dvacet let starého na barevné pásce(ale všechno se stejně zakamuflovat nepodařilo - nálepka STOP 24 na Packově škodovce, Bohemia Sekt s etiketou z roku 2007, plastová okna na jednom paneláku,... ale to jsou maličkosti). Jsem rád, že tato kniha byla zfilmovaná, ale zasloužila by si větší rozpočet, více pozornosti a kvalitnější zpracování. Nejvíce mne mrzí, že jako scénárista byl u filmu i Jan Pelc a netrhá mu srdce vythnout z knihy prostředních pár listů a říct: "tohle natočte, to bude bohatě stačit. Přejmenovat na "Děti ráje", vystřihnout poslední scénu, dotočit další dvě části jako další dva filmy, tentokrát lépe, a budete mít super dílo se slabší prostřední částí(něco jako pán prstenů) Napsal bych toho víc, ale nechci tady psát spoilery. Kdybyste měli někdo zájem prodiskutovat, ozvěte se, rád si povykládám. 36% ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (viac)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007

Už před několika týdny proběhla médii zpráva o účasti českého filmového hitu Obsluhoval jsem anglického krále v hlavní soutěži německého Berlinale. Ovšem až včera byl konečně odtajněn officiální… (viac)