Goebbelsův pokus

• Česko Goebbelsův experiment (viac)
Nemecko / Veľká Británia, 2005, 108 min (televízna verzia: 2x52 min)

Réžia:

Lutz Hachmeister

Kenneth Branagh (rozprávač), Udo Samel (rozprávač), Harry Giese, Joseph Goebbels (a.z.), Hermann Göring (a.z.), Max Schmeling (a.z.), Joe Louis (a.z.) (viac)

Dvoudílný německý dokument je věnován osudům jednoho z pohlavárů Třetí říše, hlavního ideologa nacismu, dr. Josepha Goebbelse. Film se opírá o bohaté archivní materiály, zápisky z Goebbelsových deníků, texty jeho projevů a dobové dokumenty. To všechno vytváří velice plastický a přesvědčivý portrét jednoho z nejbližších Hitlerových spolupracovníků, člena NSDAP od roku 1922 a v letech 1927-1933 vydavatele nacistických novin Der Angrif (Útok), které se staly tribunou protidemokratických názorů a útoků a podílely se na přípravě nacistů k uchopení moci v Německu. (oficiálny text distribútora)

RomeroIsGod

Poměrně obsáhlej výňatek z Goebbelsovejch deníků. Ministr propagandy, mistr demagogie a jak zjistíme, občas pěknej cíťák-emař. Mnoho záběrů z projevů ve třicátejch letech, rozebranej vztah s Hitlerem, vztah k ženám a v neposlední řadě vztah k židům. Bohužel jsem neslyšel původní znění (Kenneth Branagh je můj oblíbenec). 75% ()

waits

Goebbels: "Čtu Churchillovu knihu Krev, dřina, slzy a pot. Je to kompilace jeho projevů z posledních dvou let. Čiší z ní polemická inteligence. Ale je napsána výjimečně obratně. Má rozhodně svůj styl…Není pochyb, že Churchill je protivníkem, který si žádá úcty. Není to zdaleka takový pitomec jako byl Chamberlein."Do Goebbelsova pokusu jsem se pustil hlavně z toho důvodu, že jsem měl zájem pročíst si jeho deníky,ale trochu jsem se obával jejich délky (6 knih), přišlo mi tedy, že koncetrovaný výtah, podpořený obrazovým záznamem by mohl stačit. Nicméně dvě hodiny uběhly a mnoho dějinných událostí se do přehledu nedostalo (Noc dlouhých nožů, jednotlivá vojenská rozhodnutí, Lída Baarová se v dokumentu jen obrazově mihne apod.), takže mě knihy nakonec stejně neminou. Kdo by chtěl jen lehce nahlédnout za oponu Geobbelsova myšlení a orientuje se v před a válečném období, nebude nespokojen, jen nic nového asi nezjistí - Goebbels je naprosto loajální a oddaný nacista ("NSDAP je nové náboženství"),antisemita do morku kostí. Současně mnoho komentářů směřuje ke své rodině, je to introvert s fyzickými mindráky, antisemita do morku kostí, opovrhující kýmkoliv neárijským, mstivý, bezohledný. Současně výborně ovládá marketing a propagandu, má umělecké sklony, umění, zdá se, poměrně rozumí, nechybí mu sebereflexe a smysl pro realitu.. " Vojáci naprosto pohrdají naší nadměrně optimistickou propagandou.Říšský tiskový důstojník…nemá nejmenší ponětí, kolik škod napáchal. Jeho řeč byla naprostou katastrofou….Člověk si snadno představí, co si asi prostý pěšák pomyslí o takových patriotistických žvástech. Nejvíc mě mrzí, že mě lidé činí za takové věci částečně zodpovědným." Je Goebbels historicky zajímavý? Jistě. jako každý extrém. ()

Luk Skywalker

Dokument, který ukazuje jak byl Goebbels inteligentní, jeho lásku k filmu a celkem obsáhle líčí jeho život. Jelikož se jedná o jeho deník, tak pochopitelně chybí dětství, ale proč chybí doba studií a jak přišel k doktorátu, to řečeno není. Závěr je beze slov, jen dobový záznam mrtvol jeho dětí a jeho ohořelá mrtvola. ()

Drom

Postavit dokument výhradně na výňatcích z deníků Josepha Goebbelse byl vážně velice povedený nápad a je jen škoda, že cyklus byl pouze dvoudílný a neobsáhl tak více. Asi největší přínos je pak možnost prostřednictvím chronologicky jdoucích výňatků sledovat, jak rozkolísaná a nestálá byla jeho osobnost a to prakticky ve všem, zmítající se mezi extrémy. Vztah k ženám, k vůdci, straně, kolegům i vlastní práci. V jeden okamžik z něj srší optimismus a síla, následně propadá depresi, marnosti a pocitu osamění. Pokud opomenu jeho roli v dějiných, rozhodně zajímavá osobnost. Co se týče samotného zpracování, výborný je ten depresivní hudební doprovod, který vše jen podtrhuje, obrazová část je více či méně jen dokreslení, i když nějaký ten tip na film nám pan Kopyto svými hodnoceními dává. ()

PAVLIS

50% Poměrně odvážné, postavit celý dokument pouze na citacích z deníků a ukázat období kolem druhé světové války z perspektivy jednoho z těch špatných, úplně bez dovysvětlujícího komentáře. Bohužel většina zde vyřčeného, s minimem emocí a sebereflexe, klouže po povrchu. To samo o sobě něco málo vypovídá o Goebbelsovi, nicméně dokument je potom pouze malým kouskem do skládačky tvořící obraz jedné z vůdčích osobností Třetí říše. Někomu může tento styl dokumentu vyhovovat, já ale raději komplexnější díla. ()

Mukl007

Průměrný dokument, kterému na kvalitě dodává ten absolutní a neotřesitelný fanatismus, který Goebbels v deníku předvádí, to ale není zásluha filmu, takže 3 hvězdy jsou odpovídající hodnocení. ()

Crucifere

I když je dokument velice autentický, díky tomu, že všechen mluvený text je čtený z denníku doktora Geobbelse, neubránil jsem se pocitu, že to není dokument, na který jsem zvyklý. Chyběli mi tam informace o dění kolem něj, o tom, jak a v jaké míře zasahoval pan Goebbels do historie, fakta, která by částečně vyplnila mezery v představě, jak vlastně celá ta válka vypadala. Dokument jsou "jen" jeho subjektivní myšlenky a názory, ale jestli vše bylo tak jak si on předpověděl, to se v dokumentu neříká. Možná menší nedostatek, možná jen ne moc tradiční dokument, každopádně jsem musel s hodnocením dolů. ()

JARDAHONDA

Snil o kariéře v armádě, v níž mu však zabránil tělesný handicap. Pokoušel se o dráhu dramatika, ale jeho hry nechtěl nikdo vydat. Stal se tedy tvůrcem fašistických ideálů, géniem propagandy a říšským ministrem nacistického Německa. Měl hypnotické schopnosti, což by vysvětlovalo jeho značný vliv na Hitlera. Prováděl různé okultní rituály a po celý svůj život si vedl podrobný deník. Jeho stránky, které záhadně zmizely v noci jeho sebevraždy, mohly vyvrhnout světlo na tajný život nacistických pohlavárů. Tento životopisný snímek přináší dosud neznámá fakta z Goebbelsova života, dosud nezveřejněné dokumenty a vzácné záběry z jeho soukromého archivu, které byly po dlouhá léta uloženy v tajných trezorech KGB. ()