Stratené duše

• Slovensko Spriaznení duchovia (viac)
USA, (2005–2010), 78 h 15 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

John Gray

Hudba:

Mark Snow

Jennifer Love Hewitt, David Conrad, Aisha Tyler, Camryn Manheim, Jay Mohr, Jamie Kennedy, Tyler Patrick Jones, Kurt Caceres, Ignacio Serricchio (viac)

Melinda Gordon (Jennifer Love Hewitt) má špeciálnu schopnosť. Táto novopečená manželka je nesmierne dôležitým spojivkom pre všetky nepokojné duše, ktoré blúda medi nebom a zemou. Predstavte si, že by ste museli zomrieť a nestihli by ste svojim blízkym povedať niečo, na čom vám záležalo alebo čo by bezpodmienečne mali vedieť. Melinda so svojou zvláštnou schopnosťou doslova priťahuje duchov, ktorí zúfalo potrebujú takúto pomoc. Odovzdaať dôležité správy ľuďom, ktorí by to mali vedieť. Presne preto je Melinda tak dôležitá tak pre mŕtvych ako aj živých. Niekedy má chuť s tým všetkým jednoducho skončiť, ale v konečnom dôsledku najlepšie vie, že jej schopnosti nie sú príťaž, ale výzva urobiť ľudí šťastnými... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (6)

Stratené duše (2005)

107/107 Po pěti sériích jsem obohacená o novou cennou seriálovou zkušenost. K dispozici byl kompletní fan servis, na poličce mám nejen DVD, ale také knižního průvodce, comicsy... a sledovala jsem i webyzody. Byla to skutečně příjemná změna, užít si tak dlouhý seriál po mnoha předčasně ukončených příbězích. Ačkoli dabing se mi nelíbil, díky neustálým reprízám na AXN se seriálu dařilo i u nás. Kdo už dříve sledoval jiné projekty Love Hewitt, věděl, že ona vlastní seriál zvládne bez nejmenšího zaškobrtnutí. A taky, že ano, odnesla si dva Saturny, show produkovala, několik epizod také režírovala a v seriálu se objevila i její hudba. Více v komentářích k jednotlivým řadám. Na tomto místě už je nutné jen upozornit na dokonalého Jima Clancyho v podání Davida Conrada, protože takového manžela Love Hewitt už nikdy předtím ani později neměla :) ()

Season 1 (2005) (S01)

První série GW byla natolik odlišná od všeho, co jsem do té doby sledovala, že jsem zkrátka musela podlehnout. Hlavní hrdinka je vdaná, se svým manželem má nádherný vztah, takže jsme ušetřeni nekonečného namlouvání a můžeme sledovat jiný typ dvojice, což už samo o sobě je skvělé. Melinda a Jim jsou zkrátka báječní a je příjemné se k nim vracet. Žijí na maloměstě, ona na má obchůdek se starožitnostmi, on byl hasič, když se seznámili a v průběhu seriálu to dotáhne až na doktora. Náměstí je mnoha divákům povědomé z jednoho prostého důvodu, natáčelo se na Courthouse Square, oblíbené částí Universal Studios už od 40. let. Jednotlivé epizody jsou pohodové, Melinda komunikuje s duchy, prožívá svůj pravidelný případ týdne a v první sérii je její parťačkou Andrea (Aisha Tyler). Skoro by se zdálo, že ten koncept nemůže nic narušit, ale velkolepé finále mnohé vyvedlo z rovnováhy. Pokud hledáte svůj pravidelný duchařský horor se super sexy hrdinou v hlavní roli, Love a GW jsou tu pro vás. ()

Season 2 (2006) (S02)

Jennifer Love Hewitt je i v druhé sérii neskutečnou pastvou pro oko, dramatičnost se zvyšuje díky novým parťákům. Místo Andrey přichází prof. Rick Payne (Jay Mohr) a Delia Banks (Camryn Manheim), čímž se mění zavedená dynamičnost problémů a přístupů k jednotlivým duchařským kauzám. Poučeni z minulé sezóny už také víme, že GW není žádná obyčejná procedurálka, ale celek sleduje každý rok mnohem víc. Velké věci se dějí během finále. ()

Season 3 (2007) (S03)

3. série velmi poznamenala Writers Guild of America strike, která vypukla v situaci, ve které bylo dokončeno prvních 12 dílů a proto můžeme být rádi, že finální počet byl dotažen až na 18, ačkoli oproti minulým řadám je to zklamání. Příběh Melindy a tajemného podsvětí mohl mít jiný vývoj, ale takto zkrácená série se zkrátka musela vyrovnat s některými tématy mnohem rychleji. Deliin syn se více zapojil do dění, brzy jsme se museli rozloučit s Rickem (Jay Mohr přešel do vlastního seriálu Gary Unmarried). Pro mě osobně je nejdůležitější hostování Victorie Pratt, protože bez ní bych GW nikdy neobjevila. ()

Season 4 (2008) (S04)

Změna, jakou přinesla 4. série GW, byla důsledkem stávky scénáristů. Dokonalé manželství Melindy a Jima bylo ohroženo naprosto neuvěřitelným způsobem (i na duchařský seriál). Kdo neviděl, neuvěří. Bylo tedy nutné posílit tým parťáků, nově přišel prof. Eli James (v podání legendárního Jamieho Kennedyho z Vřískotů). Ti, kdo sledovali aktuální dění ve fandomu, věděli o vztahu v zákulisí mezi Love Hewitt a Kennedym, což atmosféru celé show poněkud změnilo. Později spolu natočili ještě nezávislý film Café, ale nikdy se nevzali. Nicméně i tento obrat GW přežil a dočkali jsme se ještě jedné série. ()

Season 5 (2009) (S05)

Závěrečná série GW nám poskočila o pět let v čase kupředu, abychom mohli sledovat kletbu visící nad Melindiným synáčkem Aidenem. Další kontroverzní krok? Ano, ale ne tak podivný jako polomrtvý Jim v minulé sérii. Těžko odhadnout jakým směrem by se show vydala, pokud by pokračovala. Ale s vidinou tohoto trendu každoročního nového nápadu, který nabourává daný (a funkční a oblíbený) koncept prvních tří sérií, jsem vcelku spokojená s důstojným ukončením. Konec přišel dříve, než bylo nezbytně nutné, nicméně včas, aby se z GW nestal úplně jiný seriál. I po letech jsou Melindiny duchařské příběhy sledovatelné, v případě kompletního opáčka pak příjemně nostalgické. ()