Mušiši

• Japonsko 蟲師 (viac)
Animovaný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2005–2006), 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Juki Urušibara (komiks)

Kamera:

Júki Hama

Hudba:

Tošio Masuda

Júto Nakano, Ai Kobajaši, Juka Imai, Júdži Ueda, Maaja Sakamoto, Mijuki Sawaširo, Mika Doi, Takeši Aono, Rina Sató, Akemi Okamura, Makoto Jasumura (viac)

Mushi jsou převelice zvláštní stvoření. Nenáleží mezi zvířata, ani rostliny, nejsou houby, ani mikroorganismy. Mají blízko k samé podstatě života. Navzájem se výrazně liší tvarem, velikostí i způsobem života. Mohou připomínat běžného živého tvora, mohou vypadat kupříkladu jako vlákno, stejně jako mohou být beztvaří. Dorůstají všelikých rozměrů - od miniaturních až po gigantické. Někteří preferují světlo, jiní tmu, další dávají přednost chladu, onací teplu. A přestože jen někteří lidé je mohou vidět, jistí Mushi mohou různými způsoby, přímo i nepřímo postihnout kohokoli. Ginko, zelenooký, bělovlasý chlapík s emo účesem (jak se v jedné z prvních epizod dozvíte, má svůj smyl), věčně zapáleným doutníčkem a s hranatým batohem na zádech, je jedním z Mushishi. To jsou lidé, kteří se Mushi zabývají - učí se o nich, zkoumají jejich život, vše pečlivě zanášejí do svitků, které pak poslouží Mushishi současným i budoucím, a v případě potřeby se snaží pomoci s řešením neblahých důsledků interference života lidského s životem Mushi. A právě o tom pojednává seriál Mushishi s Ginkem coby hlavní postavou. (yenn)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (19)

Midori no Za (2005) (E01)

Něco takového jsem v seriálové tvorbě ještě neviděl. Ani úplně nevím, jak si ten pilotní díl zařadit - asi jako hodně poetickou a lehce mysteriózní fantasy? Každopádně jestli bude zbytek seriálu stále v tomhle duchu, pak by se mi moc hodně líbit, protože atmosféra v něm je skvělá, hudba taky a dost mě bavila i zápletka. Snad jen ten konec byl na mě až moc hard-fantasy a poněkud pošahaný, ale jinak mě to dost oslovilo a doufám, že si další díly udrží kvalitu. Vím, že to má být epizodické, ale tenhle námět by vystačil na spoustu podobně tvůrčích zápletek. 4* ()

Mabuta no Hikari (2005) (E02)

Líbilo se mi to stejně, jako minulá epizoda, ale jestli zde něco musím vyzdvihnout, tak především to, jak zajímavé nápady to má. A dost mě těší, že si to drží i stejnou atmosféru a mystiku, jen si teda říkám, jestli všechny muši budou takoví paraziti... 4* ()

Jawarakai cuno (2005) (E03)

To se tu budou léčit jenom děcka? Za celé tři epizody byla každá o děcku trpícím problém způsobeným určitým muši a ten důraz mě na to docela překvapuje, ale jinak mě to baví pořád stejně a tahle epizoda navíc byla ze všech tří nejpoetičtější. Možná na tom má podíl především to zimní období, do kterého je to zasazené... 4* ()

Makura no kódži (2005) (E04)

První slabší epizoda, která je stylově sice stále stejně poetická, originální a mystická, ale zatímco ostatní příběhy měly v tom všem smysluplný příběh, tak tady jsem vůbec nepochopil, proč někdo tak nevinný musel dopadnout tak příšerně. Nevadí mi, že to skončilo špatně, vadí mi, že celá epizoda vypadá, jako by scénář k ní psali tři lidé a každý nezávisle na sobě, takže je to takový slepenec všeho možného. 3* ()

Tabi o Suru Numa (2005) (E05)

Přišlo mi to trochu jiné, než předešlé epizody. Je to teda v mnoha ohledech dost podobné, ale poprvé se tu vrací k předešlým událostem a celé to bylo i mírně akční, což žádný z předchozích dílů nebyl. I přes to to na čtyři hvězdy vidím jen tak tak. Námět tu byl opět zajímavý, ale čekal jsem od něj možná víc, ale i tak si myslím, že si to tu čtvrtou hvězdu zaslouží, už jen kvůli tomu, že asi nebylo moc toho, čím by se to dalo vylepšit, takže výsledek je vlastně dobrý. Slabé 4* ()

Ame ga kuru nidži ga tacu (2005) (E07)

Už se sice dostávám k průměrnějším dílům, ale naštěstí se pořád objevují ty, u kterých mám pocit, že mi ten koncept ještě nezevšedněl. Tohle hlavně byla taková dobrodružná walk movie s putováním ke konci duhy a vše okolo mi přišlo víc než zajímavé. 4* ()

Unasaka jori (2005) (E08)

Tohle mě ale nadchlo. V podstatě příběh o smíření se ztrátou milovaného člověka, která nikdy úplně nepřejde, ale smíření s ní je možné - akorát je to podané dost zvláštním způsobem, který funguje mnohem lépe, než drtivá většina filmů o tom. Je to samozřejmě zasazené do světa plného Muši, ale snad poprvé jsem u tohohle seriálu měl pocit, že to vše tvoří něco hlubokého. A tím pádem nemám problém dát poprvé tomuhle seriálu plný počet. Jen mě mrzí, že nevím, jak dopadl ten převozník :-( Slabých 5* ()

Omoi Mi (2005) (E09)

Docela zajímavý a chytře vedený příběh, který je jak originální, tak i funkční. I trošku dojemné to bylo. Jen mi nedá to teď trošku neshodit blbým fórem, protože by mě zajímalo, co by s takovým semínkem udělali komunisté :D 4* ()

Suzuri ni sumu širo (2006) (E10)

Škoda divného konce, jinak bych dal o hvězdičku víc. Silné 3* ()

Sugame no Uo (2006) (E12)

Asi bych měl být z téhle epizody nadšený, když ukazuje původ a dětství Ginka, ale z nějakého důvodu mě to úplně nezasáhlo. Dokážu to ocenit, zajímavé to určitě bylo, dokonce i ty čtyři hvězdy tomu klidně dám, ale tím u mě chvála končí. Klasické epizody mi kupodivu sedí víc, i když část z nich je slabší než tahle. Slabé 4* ()

Haru to Usobuku (2006) (E15)

První půlka epizoda pro mě byla tím zatím nejslabším, co jsem z tohohle seriálu viděl, ale za druhá to naštěstí trochu zachránila. Aspoň na ty tři hvězdy. 3* ()

Akacuki no hebi (2006) (E16)

To regulérně bylo o alzheimeru. Občas mě až překvapí, jak to občas ukazuje choroby z našeho světa převedené do toho fantaskního plných muši, jen by mě zajímalo, jestli to je jen inspirace nebo hlubší záměr. 4* ()

Uromajutori (2006) (E17)

Zase o smíření se se smrtí někoho blízkého? Zdá se, že už se to začíná sebevykrádat. Pozadí příběhu sice opět zajímavé a originální, ale i přes to jsem měl pocit, že sleduji něco, co už tu párkrát bylo. 3* ()

Jama daku koromo (2006) (E18)

Příliš dlouhý úvod ublížil jinak slibné a zajímavé zápletce. Mimo posledních 5 minut mě to docela míjelo a po delší době jsem byl zase zmatený v tom, jak má onen muši působit. Slabé 3* ()

Tenpen no Ito (2006) (E19)

Tohle mě nadchlo snad vším. A koncem obzvlášť. Kdyby většina epizod byla takhle silná, propracovaná a poetická, hned by to bylo lepší. 5* ()

Fude no Umi (2006) (E20)

Epizody, ve kterých Ginko moc nezasahuje, mě moc nebaví, ale tady byl aspoň jeden z nejoriginálnějších muši, takže zajímavé to místy bylo hlavně díky němu. Silné 3* ()

Okicu mija (2006) (E22)

Zápletkou asi nejzajímavější epizoda. Tahle utopie "nesmrtelných" by mohla mít klidně vlastní film, nakolik by se s ní dalo pracovat. A to jsem se zpočátku bál, že půjde o další epizodu, která je z půlky jenom flashback... 4* ()

Ganpuku Ganka (2006) (E25)

Anime verze Muže s röntgenovýma očima, akorát tu tak dopadne jedna žena a k tomu všemu naprosto nedobrovolně. Zápletka ale byla zajímavá opravdu hodně. 4* ()

Kusa o Fumu Oto (2006) (E26)

Poslední díl je naprosto jiný, než všechny předchozí. Ne sice atmosférou, ale hlavně příběhem, protože tu jde jen o přátelství dvou kluků z různých míst, kteří pak náhodou narazí na Ginka (když byl ještě děcko) a i pak tu o Muši či nějaký případ s jejich působením vlastně vůbec nejde. A mě to kupodivu sedlo, bylo to docela milé... 4* ()