Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Vlado_B

Neviem tomu dať menej ako 4*, pretože natočené je to skvele, ale viac ako 4 to tiež nie sú. Prvá polka - perfektná. Nechýba napätie, kruté vzájomné masakrovanie sa afrických obyvateľov, mrazivé momenty a jedna výborná akčná scénka - útek z bojujúceho mesta (hoci kričiaca samoúčelnosťou, prichádza práve včas, aby uspokojila aj akciechtivého diváka, ktorý má v pamäti pôsobivý trailer s explóziami). Škoda, že film v druhej polke a ku koncu, obzvlášť potom, čo sa z pľacu vytratí novinárka Maddy (prekrásna Jennifer Connelly) stráca tempo a Zwick sa motá okolo spoločnej cesty DiCapria a Hounsoua za diamantom dosť dlho a miestami nudne. Navyše scenár sa nevie rozhodnúť či je Danny Archer (DiCaprio) ozaj hajzel alebo nie. Asi v snahe vyhnúť sa nereálnej premene sebeckého vypočítavého egoistu v niečo lepšie,..ok, pekné. Ale to by sa celý film od začiatku musel tváriť oveľa vážnejšie. Pretože pri takomto nesúrodom mixe serióznej drámy a dobrodružnejšieho popcornu potom záveru chýbajú poriadne emócie - radšej riadna slzopudná scénka s chorálikom hrajúcim v pozadí ako snaha o drsnejšie ukončenie niečoho viac ako obyčajného popcornu,... keď sa počas filmu tak miešajú momenty snažiace sa o viac ako popcorn s momentami stupídnymi, ako sa na popcorn patrí. Herecky najlepší DiCaprio (ako som už zvyknutý), na Connellku sa veeľmi dobre pozerá a hrať tiež vie. Hounsou, berúc do úvahy scenár rozhodne nič nekazí. 75%. ()

clarc

Pět hvězdiček za silné emoce, mocnou výpravu, ukázky pravdy a problematiky Afriky, povedený konec a vyn1kající soundtrack J.N.Howarda. ()

Voloda

Nuz tento snimok ma totalne dostal..kombinovany zaner politickeho systemu v africkej Siera Leon,rebely na kazdom rohu s macetou usekavajuci ruky s heslom:ziadne ruky ziadny hlas vo volbach, zoldnieri profitujuci predajom zbrani,paseraci diamantov a nakoniec nakupujuci v londyne ako aj inde na svete..Posledny Archerov telefonat mi pripomenul trochu Armagedon ale hned som to zahnal...toto malo aj nejaku uroven...prepac Bruce...bolo ta uz dost:D Odkaz priatelke:Odteraz iba bizuteria-ziadne krvave diamanty ()

sus

Asi před 2 lety bych neřekl že DiCaprio může točit někdy akční film a navíc tam hrát ještě drsňáka co obchoduje s diamantama a se zbraněma v hlavní roli a musím říci že mu to jde. Perfektně odvedená práce všech herců, hlavně Djimona Hounsoua. ()

Sekel

Pokud se jej rozhodnete sledovat jako akcni ci dobrodruzny film, muzete se tesit na stylove natoceny divoky snimek plny prestrelek a celkem dobre nasnimanych bitevnich scen, kteremu skodi jen obcasna snaha o jakoby autentickou atmosferu, coz je jak v ramci postav, tak v ramci deje velmi vyrusujici a film jakoby si nemohl vybrat mezi realistickym dramatem, ktere vas ma chytit za srdce a nenarocnym akcnim remeslem o paserakovi jdoucim si za svym cilem. Obadit Leonarda DiCapria do hlavni role byl chytry tah pro distribuci filmu, nicmene jen tezko mu uverite roli byvaleho zoldaka a bezskrupolozniho vraha a paseraka. Zkuste si na jeho miste predstavit nekoho pusobiciho drsneji, krvezizniveji a neustupneji. Uz takovy Colin Farrell by byl o sto procent lepsi volbou. Ovsem Connellyova, Hounsou i Arnold Vosloo presne zapadli do jejich skatulek a je radost se na ne divat. ()

BigBrother

Velkolepý uslzený doják. Angažovanost nijak zvlášť nevadí a je se na co dívat. Bohužel vše klouže natolik po povrchu, že žádný trvalejší zážitek opravdu nehrozí. ()

Gwilwen

Drsné a krvavé zobrazení života v Sierra Leone. Plus skvělý Leonardo DiCaprio. Film, který ve vás po zhlédnutí něco zanechá. ()

Dexter666

Zwick natočil pozoruhodný obraz Afriky a nešťastia, v ktorom sa topí každý deň pre nerovnováhu vo svete, ktorá stále panuje. Človek sa sám seba pýta: "Ako môžem takto žiť, keď ľudia umierajú pre rozmary môjho sveta?" Páči sa mi, že rozprávanie sa na nič nehrá - film ukazuje nás ľudí, ako obete vlastnej hlúposti a to bez výnimky. Zanecháva v divákovi až nihilistický pocit bezmocnosti nad nesprávnym smerom, ktorým sme unášaní. Filmárske aspekty snímky sú výborné. Veľkorozpočtová výprava mi podsúvala otázku: ako to do čerta točili? Howardova muzika sa tlačí do popredia hlavne v závere: DiCaprio za 10 rokov urazil dlhú cestu od Titanicu k politickej dráme prvého rangu. A must see! ()

Brainback

Film, který se na první pohled může zdát podobný Obchodníkovi se smrtí. Opravdu se film povedl a poukazuje na skutečnou tvář Afriky. Leonardo DiCaprio opět září jako ve Skryté identitě. Těch dvě a půl hodiny opravdu stojí za to a moje hodnocení jsou lepší čtyři hvězdičky. ()

Martyyn

Povedený thriller, v němž se umně proplétá současná neutěšená situace Africe s věčným hladem po penězích. Ani tady mě DiCaprio nezklamal, ale zde ho naprosto famózně zastínil Djimon Housnou, jež hraje otce rodiny s odzbrojujícím charismatem. A člověk hltá kadé jeho slovo. Pravda, moc jich zase neřekne. Zweck svoji práci dělá dobře, krásně zabraná krajina, povedené akční scény (nepřekonatelné dobytí Freetownu), atd. A na konci srdcervoucí happyend. Co si přát víc. Mně to naprosto stačilo. Jen bych tomu možná trošku, ale jen trošku, vytknul ten sentimentální telefonát na konci. Ale někdy si to nemohou odpustit ani ty lepší režiséři. ()

Morkysak

Jeden z mála filmů, který jsem viděl 2x a rád se na něj podívám zase. Zachycení tvrdého života v Siera Leoně s vášnivým příběhem jedné africké rodiny a s lehce romantickým pozadím v čele s Leonardem Dicapriem. Jsem velice rád, že vznikají filmy, které upozorňují na reálné problémy na našem světě. Zajímalo by mě, kdo věděl před tímto filmem o problému v obchodu s diamanty? A přesně takové filmy musejí vznikat, aby se na tyto problémy upozornilo a jednalo se včas. Jen děj kolem hlavního hrdiny byl chvílemi až moc holywoodský, což je jediná výtka k filmu. Po tomto filmu jsem si do vyhledávače v google zadal: Obchod s diamanty a dozvěděl jsem se plno zajímavých skutečností. Určitě doporučuji. Moje hodnocení 85%. Pěkné komentáře: Dexter666 ()

Zeddi

Původně jsem myslel, že se budu dívat na akční snímek o honbě za diamantem režie alá Zwick. V průběhu filmu jsem začínal být čím dál více překvapen jak se děj odvíjí a také hereckým výkonem Di Capria. Moc pěkně zkombinovaná Zwickovská akční podívaná se smutným příběhem dnešní Afriky. Samozvané militantní skupiny, které neváhají unést a zfanatizovat děti k otřesným masakrům jsou ve filmu bez obalu podané a dobře zakomponované v celém ději. Happy end na konci tam prostě být musel jako i to, že Di Caprio zemřel pro dobrou věc. ()

pierre9

Áno, nie je tu nič, čo by sme ešte nevideli, práve naopak. Opäť občianska vojna v Afrike, opäť kontrast medzi krásnou prírodou a bojom o prežitie a opäť hrdina (tentokrát nie Američan), ktorý bojuje na strane "tých dobrých". Avšak rozdielov, ktoré robia tento film výnimočným je viac. Prvým je Leonardo DiCaprio a to napriek tomu, že v scénach, kedy mal hrať tvrďasa u mňa neobstál. Ale aj tak, i keď som sa to dlho zdráhal priznať, patrí v súčasnosti medzi najlepších hercov, čo dokázal aj tu. Ďalším je Jennifer Connelly a samozrejme silný príbeh podporený kvalitnou akciou. Remeselne tomu nie je čo vyčítať a preto to je u mňa na plný počet. ()

Rennqa

Tento film má v sebe hlbokú myšlienku. Je olemovaný vynikajúcími hereckými výkonmi na čele s Leonardom DiCapriom. U ktorého dochádza k zmene charakteru o 180 stupňov. Myslím si že, každá žena sem tam zatúži po krásnom diamantovom náhrdelníku, ktorý zvýrazni jej krásu a pôvab. Ale myslím si ,že žiadná ženská túžba,, nestojí za obeť, ktorú prináša KRVAVÝ diamant. ()

Callie

Dost dobrý akční nářez s myšlenkou o zvráceném světě a s mužným Leonardem. Pasoval do filmu, i když bych to nepředpokládala s jeho chlapeckým vzezřením. ()

Moud

Skvěle vytvořená atmosféra permanentního strachu v africké Sierra Leone, opravdu nádherné obrazy africké širočiny, výborně hrající DiCaprio, výborně hrající Hounsou, uhrančivá Connelly(ová) s ještě uhrančivějším černým obočím. Film přináší morální a jistě i dějepisné po(na)učení. Technicky je film zvládnut dokonale. Rušivý moment se objevil až v poslední půlhodince filmu, kdy spolu Archer (Leo) a Solo (Hounsou) putují divočinou za oním diamantem, přičemž o přestávkách společně mudrují u ohýnku a usrkávají Jacka. Tato část nevhodně zpomaluje příběh a jako jakási psychologicko-komorně pojatá scéna mi nepřijde příliš vydařená. Jinak palce nahoru. 8/10 ()

Leyla

Nikdy jsem filmy o válkách a konfliktech v Africe nevyhledávala...a myslim, že Leonardo mě přesvědčil, že bych to měla změnit...hodně silný příběh, i když patosu a klišé se to uplně neubránilo, což je trochu škoda. ()

Mawete

Nesnáším DiCapria. No tady mi nevadil. Hlavně tedy na konci:) Každopádně velice kvalitní film, který můžu jen doporučit. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)