Mrňous a čarodějnice

• USA Teeny-Tiny and the Witch Woman
Animovaný / Krátkometrážny / Rozprávka / Horor
USA / Československo, 1980, 14 min

Lehce hororová parafráze na Jeníčka a Mařenku. Podle turecké předlohy-pohádky. Tři bratři Velikán, Prostředník a nejmladší Mrňous, jednoho dne při dětských hrách zabloudí v lese a skončí v zajetí zlé čarodějnice. Jen díky nejmladšímu bráškovi se jim podaří obelstít čarodějnici, uprchnout a v pořádku se vrátit zpět domů. (Karlos80)

Schuldiner

Toto určitě neni pohádka pro nejmenší:-) Teď když sem to viděl po dobrých možná i 20 letech, sem si vzpomněl na to jak to na mě působilo jako na malého.. ()

Matematicka

Turecká obdoba Perníkové chaloupky. Ale sourozenci jsou tu tři a nechybí ani tři kouzelné předměty, které jim díky nejmenšímu bratříčkovi pomohou ze spárů hrozné (!) čarodějnice. Navíc velice příjemný hlas Marie Rosůlkové, evokující skutečně hodnou babičku... Poučení pro děti: Nikdy sami nechoďte do temného lesa! Zajímavé komentáře: vypravěč, Karlos80, Viktooorka, Aiax. ()

zdeny99

Hororová parafráze na Perníkovou chaloupku podle turecké předlohy. Ona už sama Perníková chaloupka je spíš horor než pohádka. A tahle verze je ještě strašidelnější. Hodně té hororové atmosféře pomáhá plošková animace na jakou jsme zvyklí od Zemana. Především znázornění lesa a plotu z kostí se povedlo. Čarodějnice mi připomínala tu z legendárního filmu ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ tím, jak byla zelená. Zřejmě jasný vliv amerického režiséra a klasická představa americké čarodějnice. Geniální přednes Marie Rosůlkové ještě více zkvalitňuje tuhle krátkou kreslenou hororovou pohádku. [565. hodnocení, 60. komentář, 87%] ()

GIK

Dilema zní: pustit malým dětem, nebo ne? Já si myslím, že ano. My jsme to měli ulehčený, naši rodiče nemuseli špekulovat, jestli nám to pustí nebo ne a jednoho hezkého pošmourného dne to dali ve Studiu Kamarád nebo snad večer v Magionu? To by bylo možná trefnější. Postrašilo nás to sice a možná jsme se potom i trochu báli, ale zas to nic tak strašného nebylo, co bychom nepřežili, ale hlavně nebyl to strach zbytečný. Má to podle mě strašně důležitý poselství podaný tou nejlepší formou - zábavnou a zároveň děsivou (tj. přitažlivou) a to je: Vždy poslouchejte svojí maminku! Tyhle děti jí neposlechli a vidíte, jak mohli skončit - na pekáči staré čarodějnice. Dětem můžete vtloukat horem dolem, že musí poslouchat, ale může se to minout účinkem.. Takhle uvidí supr filmík a odnesou si z toho podle mě hodně. Prostě nejlepší výchovná pohádka, jakou si můžete představit. V budoucnu nevíte, do jaký situace se můžou dostat - vzpomenou si na svojí maminku, která jim třeba říkala: "nikdy nejezdi ze zábavy s opilým řidičem", anebo neposlechnou a nastoupí? ()

alonsanfan

Nezapomenutelný hororový klenot umocněný skvělou sugestivní vypravěčkou Marií Rosůlkovou. Legendární plůtek z dětských kostí kolem obydlí čarodějnice a její: “Kdopak to bdí, kdopak to spí?” spolu s předčítáním Erbenovy Kytice pratetičkou formovaly základy mé horory milující osobnosti, . ()

s1r1us

Mazec, některé "pohádky" si pamatujete už celej život. Všechny děcka budou sedět jak zařezaný >:-) A možná se začnou bát chodit do lesa. To garantuju. Rosůlková tím svým creepy vyprávěním k tomu dodává další 2 *. Nejdrsnější kreslená pohádka pro děti. Přesto, že tam k žádnýmu explicitnímu nasílí vlastně nedojde. ()

Marty_v.S.

Noční můra mého dětství. Vyprávět mi Marie Rosůlková tímto způsobem příběhy na dobrou noc, cvrnkal bych si do trenek ještě dnes :) ()

dkas

Taková zvláštní animace, celkem těžko se na to kouká, ale ta Rosůlková... Ta je famózní! Nejvíc se divím, že se děti nebojí :)) ()

Bigfuckman

Get psyched! 2 hororové pohádky za den jsou na mě už moc. Teď se budu bát jít po tmě ven a co teprv do lesa. Ale je to síla. Marie Rosůlková to vypráví a dabuje excelentně. ()

ostravak30

K tomuto můžu říct jen toto: Američan žijící v Československé Praze vytvoří hororovou pohádku podle turecké pohádky, kterou namlouvá Marie Rosůlková. Jsem odzbrojen. Nemám co dodat. ()

quasar

Tohle by mělo být přístupné až od patnácti. Já bych se snad bál i dneska... Styl animace a hlas paní Rosůlkové tenhle příběh probarvují opravdu děsivě. ()

honzic

Opravdu strašidelná pohádka namluvená skvělou Rosůlkovou s krásnými dialogy, stojí za zhlédnutí i dnes a u dospěláků. Hodnocení: 85 % ()

MP17

Parádní horůrek. Lepší hlas pro tu babiznu bychom jen těžko pohledali a ty strašidelné výjevy z lesa mě coby malého pronásledovaly docela dlouho. ()

Nonna

Jako malí jsme se před spaním potmě strašili...."Kdopak to spí?".....Teď jsem to pustila dceři a zapůsobilo to znovu. Prostě nesmrtelný pohádkový horor s nesmrtelnou vypravěčkou Marií Rosůlkovou, bez které by zážitek byl poloviční. Její hlas je tak moc děsivý, až se zarývá pod kůži. Když mám ještě dnes někdy fobie v setmělém lese a pocity, že stromy po mně natahují větve-ruce a ožívají, pak je to z této pohádky. Pohádka funguje přesně tak, jak pohádky fungovat původně měly, když chtěli rodiče preventivně varovat dítka před životními nástrahami: Jestli chcete dítěti vysvětlit, že nemá věřit cizím lidem, pustťe mu Mrňouse a čarodějnici. ()