Orwellovská antiutopie a kafkovská vize odosobnělého, sterilního světa, v níž dvaačtyřicetiletý Andreas přijíždí jednoho rána do cizího města, aniž by věděl, jak a proč se tam dostal. Jeho příchod je však již očekáván, je pro něho nachystán domov, zaměstnání, dokonce i partnerka. S každým novým dnem vychází najevo stále více podivných skutečností o městě a jeho fungování, Andreas se dokonce přesvědčí, že z něho nelze uniknout. Po čase se setkává s Hugem, který ho zavede do sklepa svého bytu a ukáže mu tajemnou prasklinu ve zdi, z níž se ozývá překrásná hudba evokující Andreasovi vše, co ve svém životě postrádá. Možná že je tato prasklina branou do jiného, lepšího světa. Andreas a Hugo chystají plán k útěku. (oficiálny text distribútora)

klukluka

Prokousával jsem se tím jak polystyrénem, abych se v tom nakonec stejně úplně ztratil. Dvě pecky za odvahu experimentovat a za několik trefných podobenství. ()

TAMEHEMP

Celej film je prázdnej asi tak jako život Andrease, ale pro někoho to evidentně ještě nemusí být špatně. Totiž natočit film, který se snaží rozvést téma nenávratnosti despěláckýho života do ještě pestrýho dětskýho života, nudným způsobem, sice asi dobře ladí s tim, co se film snaží sdělit, ale přes tu nudu jsem se nějak nepřenesl. Možná někdy jindy. ()

Pafl

Tenhle film je ohromně blízko tomu, co točí velký Roy Andersson. Ale, kupodivu, bez Anderssonova minimalismu a úzkostlivého stylu je tohle ještě více strhující - zejména, když na začátku nevíme o co jde, a je to jen takový narůstající pocit divnosti, kterému bychom raději nevěřili. Ale už je pozdě. S posmrtným životem tenhle film nemá nic společného. Je to náš život, život, kterej žijeme dneska a zítra. A kdyby Vám někdo nabídl jízdenku na ten autobus do města ? Odmítli byste ? ()

Shogin

Silný symbolický a bizarní příběh, ve kterém se skrývá víc než se na první pohled může zdát. Přirovnávat se moc nedá, ale přece jen mi při sledování hlavou probleskl Ex Drummer, Kafka, Lynch nebo Villeneuve. Ale i tak jsou to spíš jen vzdálené podobnosti, protože Otravný chlap je velice osobitý, upřímný a pro spoustu lidí jistě těžko uchopitelný snímek. Za mě 4/5 (80%). ()

Pawlisman

Bezva vtipná, trochu utopická a dosti absurdní story. O překvapení není nouze. Malinko může připomínat např. Kdo je tady ředitel. I na absurdní a nesrozumitelný snímek velice atraktivní a koukatelný. 8/10 ()

warrenur

Posolstvo som pochopil, ale az na par okamihov som sa nebavil a film ma nudil. Dufam, ze v nasich firmach, rodinach a v zivote vobec to takto sterilne, mrazivo a s absenciou skutocnych citov nedopadne. ()

Viperine

Zvláštní film. Z mého pohledu je to katarze životní sterility, stereotypu, povrchnosti a osamělosti (nejen) městského člověka současnosti. A budoucnosti. Film, co pozvolna rozjede mozek na plné obrátky a ihned zaujme smysly - obrazem i zvukem. ()

Bozvav

Otravný chlap,nebyl zdaleka tak otravný, jako tento snímek. Tedy ne, že by neměl něco do sebe. A´t už se jednlo o alegorii posmrtného života, ráje či pekla - jak je libo, nebo o nějaké umělecké ztvárnění toho, jak lidstvo dopadne, až zmagoří úplně. každopádně mě to fakt nebavilo, byť po řemeslné stránce není co vytknout, herecky asi iaké skvělé, ale já to nepochopila, nebo mi to poselství, co měl příběh sdělit nuniklo. Každopádně za mne 50%. ()

Koumi

Pro mě osobně jeden z nejlepších skandinávských filmů. Skvělé chladné a těžce depresivní prostředí na pozadí těch nejhlubšíc emocí. Nejpůsobivější je ovšem závěr filmu. -SPOILER- Moment, kdy se Andreasova ruka zaboří do koláče skrz díru ve zdi je jedna z nejlepších scén, jaké jsem kdy ve filmu spatřil. 90% ()

yvona

Nejsilnější film, který jsem za poslední tři roky viděla. Každá snaha o jeho vyjádření jen ubírá na dojmu a znehodnocuje myšlenku. (Jen by mě moc zajímalo, který diletant do úvodu na první místo fláknul - "komedie"...) ()

arkie

Podobnosť s Kafkom je vcelku presná, len s tým detailom, že hlavnému hrdinovi vlastne nikto nechce ublížiť, všetci mu chcú pomôcť byť šťastným. Nakoniec je to ale on, kto sa cíti sám medzi ľuďmi. Odlúčenosť od normálneho sveta paradoxne vyniká v prítomnosti excelentného škandinávskeho bytového designu, kolegovia hlavného hrdinu sú poväčšinou krásni, milí, príjemní ľudia. Dej sa však posúva pomerne pomaly, s dlhými pauzami medzi akoukoľvek konverzáciou, hlavný hrdina civí na okolie - občas si ufikne prst, nabalí novú ženskú ... :) Záver je podľa očakávania, rozhodne nič prevratného. Vnímal som to ako dosť depresívny film. ()

Miksa

Nádherně šíleně absurdní film. Naprosto souhlasím s Kafkovskou podobou.Nálepku sci-fi bych mu ovšem odlepil (použil bych spíše - mysteriózní). Myslím, že zde jde i osebeironii norů, kteří vědí, že o svých chaldných povahách. Hlavní ústředí, u kterého se Andrease snažili přesvědčit o krásách tohoto sterilního města, je totiž známá radince v Oslo. Hudba: Český filmový orchestr ()

Hank

Takové sterilní, odosobněné schéma světa "ala svět Ikea", ve skutečnosti "kafkárna", která nezaujme, tak jak by měla a jaký byl potenciál. ()

Clerfayt

Keď skrížite 1984 a Proces dostanete Otravného chlapa. Depresívny film. Je to vízia našej budúcnosti? Smerujeme do pekla? Nie sme náhodou už v ňom? Bežím do Baumaxu kúpiť krompáč. ()