Úder otvorenou dlaňou

• Československo Úder otevřenou dlaní (viac)
Čína, 1983, 100 min

Réžia:

Huaxun Zhang

Tung-Fang Sü je mistrem kung-fu, který se po vpádu cizích mocností do Číny v roce 1900 živí jako potulný komediant. Přitom neustále trénuje kung-fu, aby se jednou mohl cizincům pomstít. Tung se nechtěně dostává do konfliktu se Šenčouskou školou kung-fu kvůli arogantnímu chování jejich žáků. Vzájemný spor je však zapomenut, když do Číny přijíždí z Ruska přeborník v zápasech Daltov a chce dokázat, že ani zde nemůže být poražen. (Tamten)

LarryW

Tenhle film jsem viděl v roce 1989 v kině jako devítiletý a dodnes ho mám zafixován jako nejlepší bojovku s tématikou KUNG-FU. Jsem překvapen jak málo lidí tento film shlédlo! 2006: Po opětovném shlédnutí a výměně dětské dioptriky koriguji na 4... Byčko a Datlov už nepůsobili tak hrozitánsky(: ()

Brouk.Pytlik

Poprvé jsem tento film viděl v kině s úderným názvem (Svět nebo Mír) v době ještě tuhé totality. Toporné herectví, Číňani hrající Rusy (bez křestních jmen, jak je pro Čínu typické a pro mě trochu nepochopitelně neobsazeni "kulatookými" herci, kteří se v tomto snímku - ač se to na první pohled nezdá - vyskytují na komunistickou Čínu hojně v publiku při zápasech), jednoduchý příběh o vnitřní morálce a národní cti. Ale zasáhl nás všechny, protože jsme následující dny ve škole předváděli svá kung-fu a jak jsem zjistil, tak jména Bičko, Datlov a Tung Fang Su se mi z hlavy po letech nevypařila. I přes nedokonalosti by to bylo na čistých 5*. Podruhé shlédnuto s odloženými dětskými brýlemi, stále se mi líbilo, nicméně, jak tu píší ostatní - ubrečený Bičko ani kazašsky vypadající Datlov nejsou tak hroziví. Hlavní hrdina se nejak nesnaží ukázat charisma, necpe nikomu že je z vesnice (hej :) z vesnice! ), ale to nevadí. Tung Fang Su je zkrátka borec. 2* za kung-fu, 1* za znovuobjevenou zábavu, 1* za nostalgii. ()

montel

Tung Fang Su obchází se svou ženou a dcerou vesnice a snaží se vydělat peníze na jídlo krátkým představením bojových umění. V jedné vesnici se však nesetkají s přívětivým chováním. Místní mistr školy kung-fu se chce s Tungem utkat, aby zjistil, kdo je lepší bojovník. Tung v soboji schválně prohraje, aby mistra neurazil a v klidu s rodinou odchází. Nadále se Tung živí jako prodejce cigaret a vzápětí je mu nabídnuta dobře placená práce, kterou mu nabídne sám policejní náčelník. Tung ale odmítne, čímž si udělá nepřátele. Tung má ale štěstí, protože náhodou potká přítele svého učitele, který Tunga i s rodinou nastěhuje do svého domu, kde je učí styl smrtící dlaně. Tung se učí velmi pečlivě a v té době do Číny přicestuje obávaný ruský bojovník Datlov, který hledá konfrontaci s nejlepšími mistry. Mezi ně patří také Tung...V rámci žánru velmi kvalitně odvedená práce, bez zbytečných komických scén alá Jackie Chan. Film má i zápletku, což se v těchto mlátičkách často nevidí. Dokonce jsem se i vcítil do postav a některé si oblíbil. Škoda asi jen hlavního záporáka Datlova, mohl to být jiný borec. Ale jinak panuje s tímto málo známým snímkem překvapivá spokojenost. 60% ()

Srallone

Viděl jsem to několikrát jako malej v kině a tehdy jsem tenhle film žral úplně neskutečně, takže bych mu dal plnej počet. Ale jak film nezadržitelně stárne a já též, tak dávám za tři. ()

Skalda1981

Film jsem vyděl ještě jako malej kluk za totality a byl jsem z něj přímo nadšen.Po mnoha letech jsem si na film znovu vzpoměl a dlouho ho sháněl až se mi ho podařilo spolu se Mstitelem s píšťalou sehnat za 300 kč vypálený z původním dabingem a titulkama.Tento snímek se mi líbil hlavně díky docela slušně zvládnutým bojovím scénám ale dějově nic moc.Dnes už je to spíše usměvné ale s nostalgie dávám 4 hvězdičky. ()

Dr.Marek

První hokgkongský film co jsem viděl v dětství. A dnes, po téměř 40 letech a po 10 letech tréninku Pakwachang zjišťuju, že tak jak tam je tento styl kungfu podaný starým mistrem s bílou bradkou, je brilantní. ()