Tragikomedie, jak si nelze dělat iluze,v jejímž středu stojí postava psycholožky Hany, která se snaží řešit nejrůznější životní situace svých klientů, mladých i starých, bohatých i chudých, i duchem, do jejichž spletitých osudů se zapojuje také její vlastní životní příběh. Ve výrazných epizodách, v útržkovitém zachycení jednotlivých emociálních příběhů lásky opětované i neopětované, žárlivé i posesivní, zvrácené i altruistické, - všech těch touhou po lásce řízených osudů, které na sebe narážejí a vzájemně se proplétají i s životním příběhem samotné psycholožky - všech, které trápí potíže spojené se zaměstnáním, kteří trpí pocitem strachu, že neobstojí, díky nejrůznějším tlakům, příliš velkou zodpovědností, konflikty s kolegy, nejistotou pracovního místa, depresemi z pocitu přetížení i jednotvárností a nudou. Autoři chtějí postihnout celý rejstřík současné problematiky tak, aby v jejich spletité kumulaci vynikla směšnost i hrůza žabomyší existence mnohých z nás. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Reziserku Veru Chytilovu /Dedictvi aneb Kurvahosi gutntag, Panelstory/ mam rad, ale mam obrovsky problem s jej tvorbou po roku 1999 a teda po reziserkinej 70 -ke. Cize filmy ako Vyhnani z Raje a tato ubohost. Nuda vladne filmu, herecke vykony su tragicke - snad len pan Polivka vie hrat, hral tu aj Ivan Vyskocil /Kandrt z Prodavaca Humoru/, prazdne tliachanie o medziludskych vztahoch a emociach nemam rad. Dejova linia, to je tiez skor vakuum ako realita. Skoda : 6 % ()

rakovnik

Filmy Věry Chytilové hodnotím rozporuplně. Některé patří do mého "zlatého fondu", jiné balancují na hraně odpadu. Stejně jako tento film, jenž mám kvůli kameře a střihu vůbec problém dokoukat. Technické prostředky v realizaci fimu mě tak ruší, že se mnohdy ani nesoustředím na obsah. Film Chytilové v mé kategorii "na hraně"... ()

honajz2

Má to situace a dialogy jako ze života? Ovšem, a je to největší klad toho filmu. O to víc mě ale mrzí, jak moc ten film zabíjí sám sebe tou bezdějovitostí, neskutečně mdlými a splývajícími postavami a hlavně otravnou filmařskou stránkou, která jako by vypadla z počátků dogmy 95. Ono taky Chytilové v novém tisíciletí přeskočilo z té digitální kamery a tady je to vidět ještě mnohem víc, než u Vyhnání z ráje, protože tady mě ty úhly kamery přišly ještě víc samoúčelné a nekoukatelné a na pohled vyloženě hnusné. A už jenom to mi dost zkazilo dojmy, protože mě to s každou další scénou iritovalo stále více a od půlky filmu jsem až začínal mít problém to dokoukat. Nehledě na to, že to byl záměr a že to takhle hektické a "šílené" prostě být mělo, ale k čemu mi to je, když z toho filmu vůbec nic nemám? Vlastně ani nevím, co mi tu chtěla Chytilová říct - že život stojí za hovno a manželské vztahy obzvlášť? Hm... no... to je, no... to je hodně "hluboké", to víte že jo. Ale teď bez vtipů - po zhlédnutí Chytilové posledního filmu jsem z toho slabého vyznění tak zklamaný, že až přemýšlím, že Vyhnání z ráje tu třetí hvězdu konečně dám. Tohle je prostě takový sled osudů, nějak propletených, dost svérázně natočených, ale zajímavé a podnětné mi to přišlo jen o maličko víc než Panelstory - takže skoro vůbec. 2* ()

Jino

Už od začátku to šlo mimo mě. Asi jsem nějak nepochopil Chytilovou a její způsob vypravování. Sice některé momenty z případů pacientů hlavní hrdinky byly hezké, hlavně s Bolkem Polívkou. 40% ()

Rodriguez odpad!

Myslím, že kdo psal a natáčel tento snímek, tak byl asi trochu vedle s myšlením. Do poslední chvíle jsem netušil a ani nepochopil o čem film byl. Hlavně stopáž mě připadala nekonečná a myslím, že kdyby byla o 1/3 kratší, vůbec nic by se nestalo. Prostě hezky česky další brak do archívu... ()

cariada

Další film Věry Chytilové. Psycholožka a její pacienti a rodina , někdy je to úsměvné ,ale i dramatické. Poněkud mě není jasné proč je to braný jako komedie. Komický to rozhodně není ,jen výjmečně je tam pokus o vtip, brát to jako drama by šlo ,ale je spíš jen slet událostí kolem psycholožky a jejích pacientů. Ani klasická moralita to taky není jak jsme u paní režisérky zvyklý. Částečně jo o vztahu starší ženy co má dospělého syna a najde si stejně "starého" přítele. Hodně nezáživný film. ()

tomtomtoma

Upraveno v únoru 2024. Hezké chvilky bez záruky, toť satirizující groteska, tragikomedie lidského individualismu, procesu individuace, spojeného s emancipací ega uprostřed kolektivu, tedy druhu. Ta individualizace, jež se však ve spotřební svobodě zaměňuje spíše za rozmanité druhy pobavení, je hlavním principem běhu všech událostí a promítá se do vztahů s naléhavou důležitostí. Chytilová je nekompromisní nejen k mužům, je jízlivá, probírá kruté stereotypy, karikuje, vyostřuje vzájemné konfrontace až na samou mez, vysmívá se a pláče. Láska (a vztah s tělesností), jako potřeba i nejistý určující bod v podobách životů. Člověk tápe nejen kvůli předsudkům, nýbrž také vlivem překotných změn a pokroku, manifestující individuace až s hysterickou umanutostí. Chytilová ukazuje člověka v jeho bídě, ve zvláštní směsi konzervativnosti a liberalismu, z níž se není schopen vymanit. [A pak je tu zdůrazňováno, že člověk skočí po hlavě i do špatného vztahu. A to jen proto, že nechce být sám. Samota, pocit samoty je tíživá věc.] Důstojnost člověka je v jeho základních kulturních podmínkách, tedy na rozhraní exhibicionismu a voyerismu a potencionálních perspektivách prodejnosti všeho, již komoditou ke hmotnému zhodnocení. Průvodcem těmi bolestnými podobami lásky je psycholožka Hana (Jana Janěková). A v novodobých podmínkách života je psychologie nejen lékem šrámů duše, ale rovněž náplastí na vlastní nedokonalosti, slabosti, naivnosti a nezodpovědnosti. Z výraznějších postav: jistý, byť také nevyrovnaný, pocit intimního naplnění nalézající galeristka Eva Králová (Jana Krausová), její nespokojený a dosud nesamostatný synek Pavel (David Kraus), iluzi dosti neodbytně nahánějící boháč Dub neboli Polívka (Bolek Polívka), psycholožčin nedůvěřivý a pohodlný manžel Karel (Igor Bareš) a cynický Pavlův bývalý spolužák Petr Kratochvíl (Martin Hofmann). Z dalších rolí: patologicky žárlivý Benda (Jiří Ornest), jeho ruská manželka (spoluscénáristka Kateřina Irmanovová), opuštěná, proto hysterická výtvarnice Sára (Barbora Hrzánová), znepokojený úředníček (poeticky stylový David Vávra), nezodpovědná Jarmila (Anna Polívková), na zbabělý útěk zahnaný "sexuálně příliš vybavený" Drha (Jiří Jelínek), psycholožčin pubertální synáček Honzík (Miroslav Hájek), nebo psycholožčina stále vyčítavá matinka (Věra Uzelacová). Hezké chvilky bez záruky: člověk si vybírá z potencionalit všech možností často s tragickými následky, a do toho ještě vstupuje jak zevšednění, tak spotřeba a emancipace ega. Výsledkem je nekompromisní, hutná matérie, hutná a kritická až k prasknutí. ()

zette

Rozhodne nadprumerny film, ktery si zaslouzi pozornost. Je o tom, kdy se snad vsechny problemy a uchylky dnesni doby sejdou v jedne mistnosti, u psycholozky... Ta ma vsak-kupodivu i sve problemy. Film jak pobavi, tak i muze dat motiv k premysleni nad vlastnim osudem a cestou. Ve filmu je velke mnozstvi postav s rozlisnymi hereckymi vykony. Nejvice mi zde vadil Polivka-zvlast v prvni polovine. Hudba, strih a kamera vynikajici. Nechapu, kolika lidem se prave ta kamera nelibila... Mam za to, ze takove snimani obrazu cloveka daleko vice vtahne do deje a pusobi daleko plasticteji-ziveji. Vera Chytilova je kralovna mezi nasima reziserkama a myslim, ze na hodne dlouhou dobu! ()

dr.fish

Není to zdaleka takový průšvih, jak napovídá procentické hodnocení. Zdejší uživatelé mají tendenci novější české filmy hodně "sundávat". Je to prostě jen obyčejný příběh o obyčejné přepracované ženské, co toho má plné zuby. A je tam zase ta Chytilová jak jí známe... ()

sator

Na komedii nevtipné, na psychologický film nepsychologické.Nejblíž bude rodinný film -tj.film, kde se baví každý od jezevčíka po babičku... ()

plechulka

Nejsem bezvýhradnou ctitelkou paní režisérky a zvlášť jejích posledních filmů, ale tohle mne tedy fakt dostalo. Možná proto, že jsem cca ve věku paní psycholožky a vždycky jsem si říkala, že by mne to povolání zajímalo... a možná proto, že ty dvojice, co v poradně defilují jsou i ve své panoptikálnosti "ze života". Dokonce mi připadá, že ve filmu nebyla tolik "roztřesená kamera", která mě vždycky dost rozčiluje nejen u paní Chytilové. Fakt dobré, ale rozhodně ne optimistické! ()

farmnf

Mizerný nudný film od stařenky Chytilové. Vydržel jsem 14 min pak použil next. Bylo to ale stále o stejném hovnu. Egocentrická psycholožka řeší problémy různých imbecilů, maje jich sama nad hlavu. Podobnou krávu máme v naší firmě ale ta nic neřeší ta jen odebírá vstup do podniku. Hudba je přímo strašlivá, ten Kraus nemá moc šikovného potomka... ()

RonaMidu

tak jak mě jinak nechytá,tahle Chytilová mě chytila....asi i proto,že jsem jeden čas měla tu čest pracovat v blízkosti druhé scénáristky a měla při sledování tohohle povedeného kousku pocit známého prostředí ordinací,kam chodí (mimo jiné) postavičky bizarnější,než si někdo dovede představit..."...a co kdyby to viděl pan prezideeent?!" :-) ()

Homer Simpson

Tak i Věra Chytilová už nám asi senilní. Za film ** hvězdičky, ale tu jednu musím za tu příšernou kameru v klepajících rukách dát dolů, protože mě to celkem vadilo po celý film. ()

_DAVE_

Vzhledem k tomu, ze jsem se nedavno ozenil tak se mi na nektere useky nedivalo zrovna dobre. Doufam ze takhle nedopadaji po nejake dobe vsechny vztahy mezi lidmi. A jak strucne charakterizovat tenhle film?? Je az zoufale prumerny. Herecke vykony jsou jako na horske draze, pomerne mi nevyhovovala "rucni" kamera, scenar taky zadna slava. z hercu vystupovali z prumeru snad jen Kraus ml. a Jana Janěková .. ()

Endyis

Chytilová si furt drží celkem solidní filmovou laťku. I přes to, že je to film již podstatně slabší, než její dřívější počiny, ve filmu mohli být obsazeny krapet lepší herci a semtam propracovanější dialogy, jedná se o příjěmně koukatelný snímek s dobrou chytilovskou kamerou, i celkem dobře zkomponovanou hudbou (i když mladýho Krasue jinak dvakrát nemusím a jako zpěváka nemůžu vůbec). 70% ()