Derren Brown: Ruská ruleta

(relácia)
  • Veľká Británia Derren Brown Plays Russian Roulette Live
Dokumentárny / Mysteriózny / Psychologický
Veľká Británia, 2003, 51 min

Chcete se zúčastnit velkého projektu Derrena Browna? Na tento dotaz odpovědělo na počátku roku 2003 hned dvanáct tisíc lidí. Derren z nich pečlivě vybral pět set, kteří dostali za úkol natočit o sobě krátký šot na video. Z nich pak pouhých sto dostalo pozvání k účasti na ojedinělém přímém přenosu. Protože britské zákony nedovolují hry se zbraněmi, muselo být místo přísně utajeno. Sto dobrovolníků je pozváno do sálu, hra s nervy začíná... Na konci zbyde jen jeden jediný muž, který prošel všemi Derrenovými nástrahami, jedna pistole a mistr magie, jenž ještě nikdy nebyl v tak smrtelném nebezpečí, v jakém se ocitá právě tento večer... (oficiálny text distribútora)

zdenny

Nechci spekulovat, zda byla celá show zinscenovaná či nikoliv. Přijmu-li alespoň na minutu fakt, že se jedná pouze a jedině o osobnost Derrena Browna a jeho charisma a umění, musím říct, že to bylo hodně dobré. Jestliže závěrečnou scénu před šestkou a jedničkou pouze hrál, tak to je hodně dobrý herec. Jinak řečeno: málokdo s ledovým klidem vystřelí čtyři rány směrem ke svému spánku, ikdyž bezpečně ví, ve které komoře je náboj. PS: Zajímavá, ikdyž pochopitelná byla selekce "soutěžících". Plně chápu, že si Derren pro své číslo musel vybrat někoho, koho umí dobře přečíst a navíc mu může stoprocentně důvěřovat. Z těchto všech důvodů dám čtyři, ikdyž si myslím, že pořad mohl být delší a trochu víc psycho. ()

Paity

Tohle mi nepřišlo až tak skvělé. Ale přece jen něco musíme asi ocenit všechny. Ne každý by mohl dělat to co dělá Derren Brown a to bez ohledu na to, zda bychom znali podstatu triků. Jde totiž také o to, nakolik dokážete do celé akce vtáhnout obecenstvo a to Brown ovládá dokonale a to je také pak bezmála polovina úspěchu. ()

Matty

Fascinovalo mě, kolik lidí (12 000) toužilo spolupodílet se na (sebe)vraždě nejslavnějšího šarlatána dneška. Jako tvor velmi skeptický stejně nevěřím, že v tom nebyl nějaký podfuk. Brown měl svého "spolupachatele" beztak vybraného od prvních minut a celá ta eliminační šou měla jenom pořad natáhnout na šedesát minut (ačkoliv nepopírám, že mě pobavilo "lidé z první a poslední řady končí"). Několikaminutová hra se životem mohla být v živém přenosu skutečně nervydrásající a možná si Brown skutečně byl jistý nebezpečnosti bezpečného čísla pět, čili následné mlčení nehrál, ale možná taky ne. ()

StarsFan

Na počátku stálo dvanáct tisíc dobrovolníků, kteří se přihlásili do projektu Derrena Browna. Na konci byl jeden revolver, jeden ostrý náboj a jeden muž, který v přímém televizním přenosu nabil Derrenovi zbraň na ruskou ruletu. Kdybych celý pořad viděla živě jako diváci BBC v roce 2003 a kdybych tedy nevěděla předem, jak vše dopadne, mohlo se jednat o můj největší televizní zážitek všech dob. Nicméně i bez toho mě tento pořad, ostatně jako vše, co jsem z Derrenovy produkce viděla, ohromil. Poté, co jsem se marně snažila najít jakýkoliv důkaz toho, že by Derren Brown v jakémkoliv ze svých pořadů využíval herce a ne obyčejné lidi, totiž pomalu začínám věřit tomu, že všechny své kousky skutečně zvládá díky schopnosti manipulace a díky znalostem lidské psychiky. A právě to z nich dělá ty nejzajímavější reality show, jaké v televizi můžete spatřit. ()

Marsik

ČT2 HD - Super! Moc mě to zaujalo. Jedinou otázkou zůstává, co vše bylo hrané a co bylo opravdu skutečné. Už jenom to, že by žádná TV nesouhlasila s tím, aby se někdo v přímém přenosu mohl zastřelit. A také si nemyslím, že by Derren vložil svůj život do rukou jednoho jedince a spolehl se na svou předvídavost. Ale určitě můžeme konstatovat, že Derren Brown umí jednoznačně zaujmout. 80% (with J.) ()

• Britská policie ohlášenou show předem odsoudila a žádala, aby bylo vysílání zrušeno. (Davidman)
  • Přímý přenost probíhal se zpožděním, kdyby si Derren vystřelil mozek. (Davidman)
  • Svou práci v televizi začal Derren Brown třemi šedesátiminutovými speciály natočenými během dvou let, které byly rozděleny na šest částí, jež obsahují sestřih toho nejlepšího z jeho hodinových speciálů. Vybrané části z prvních sérií jsou dostupné na DVD a videokazetách jako Derren Brown - Inside Your Mind. U nás byl projekt uveden v České televizi jako Derren Brown: Magie a manipulace mysli (od r. 2004). (Paity)