Dětství, které v Kalifornii prožila patnáctiletá Vanessa Lutz připomínalo peklo. Její nevlastní otec Larry obchoduje s drogami, matka Ramona je narkomanka a prostitutka, která už několik let předstírá, že nevidí, jak muž Vanessu pohlavně zneužívá. Když se nakonec otčím dostane za její zneužívaní a drogy za mříže a matka je zatčena za prostituci, usoudí sotva gramotná Vanessa, že se nechce dostat do žádné pěstounské rodiny a raději se rozhodne najít svou babičku, kterou v životě neviděla a začít u ní nový život. Ukradne auto sociální pracovnici, která měla na starost její rodinu a uteče z domu. Cestou se však auto porouchá a tak Vanessa pokračuje v cestě s mladým, příjemným a na první pohled slušným Bobem Wolvertonem, který pracuje jako právní poradce ve škole pro problémové chlapce. Bob si pomalu získává Vanessinu důvěru a nakonec ji přesvědčí, aby mu vyprávěla o tom, jak ji nevlastní otec pohlavně zneužíval. Jenže zanedlouho si šokovaná Vanessa uvědomí, že to, co vypráví, Boba vzrušuje. Vzápětí se ukáže, že muž je psychopatickým "vrahem z I-5", o němž se mluví ve zprávách. Muž, který zabíjí a znásilňuje ženy na dálnici I-5. A teď si jako další oběť vybral Vanessu. Dívka se pokusí z jeho auta uniknout, ale zjistí, že muž odstranil vnitřní kliku dveří. Podaří se jí zmocnit pistole a zasáhnout ho několika výstřely. Jako zázrakem však vrah přežije, Vanessa je zatčena a policie ji obviní z pokusu o vraždu. Americký film, který je zdařilou směsí road movie a vězeňského dramatu, vznikl v roce 1996 a původně byl určen pro televizní obrazovky, Velmi kladné recenze a příznivé přijetí nakonec vedly k rozhodnutí uvést film v kinech. Podle vlastního scénáře ho natočil jako svůj režijní debut scenárista Matthew Bright. (oficiálny text distribútora)

misterz

Aj napriek tomu, že Reese Witherspoon nikdy nebola moja obľúbenkyňa, tak v tomto prípade jej rola jednoduchej, prchlivej a prostej dievčinky s extrémne vyvinutým zmyslom pre spravodlivosť neskutočne zapasovala. Všetko v tomto filme je len o jednej postave a tá ma tu ohromne bavila. Je len veľmi málo filmov, kde by jedna osoba dokázala konštantne zabávať od začiatku až do konca a kde by sa vážnejšie spoločenské a kriminálne témy s takou noblesou dokázali prevrátiť na čistý humor. Toto je rozhodne ten prípad. Pre mňa ide o to najlepšie s touto herečkou. Nuž čo, Matthew Bright sa tu s jednotlivými žánrami pekne vyhral a vybúril, skvelá vec. 85/100 ()

IQ Tiqe

Nejsou to plné 4*, ale pěkných 70 % za kvalitní (trochu jiné) krimi. Čekal jsem, že děj se bude točit hlavně okolo cesty autem, pak ji Bob někam zatáhne a Vanessa se bude snažit uprchnout – prostě ohrané téma. Jenomže vše šlo podstatně rychleji, takže vše co jsem předpokládal, se stalo během půlky filmu a pak jsem se mohl „bavit“ nad kriminální zápletkou s trochu černým humorem, kde excelovala pro mě jednoznačně kladná a sympatická role Reese. Dost silné eRko a pořádně věruhodný násilník Kiefer. ()

Antek

Zapomeňte na Klub rváčů, Takové normální zabijáky či (pokud vůbec někdo o tomto filmu dokáže uvažovat jako o buřičském) Wanted. Freeway je cynická, naprosto nekorektní a plivnutí do tváře se podobající filmová satira, která si nebere servítky s ničím a nikým. Úchylná (ale přitom až krásně drzá) variace na Karkulku, v níž exceluje lolitovská Reese a šílený Sutherland. Mluví se o š****í nezletilých, policajti se pářou snadněji než natržený papírový kapesník (s přispěním do vraždícího nástroje proměněného kartáčku) a mladé holky jsou ochotny udělat cokoliv, pokud jim to zrovna přijde vhod. Tohle nejde nastínit (protože pak to zní šíleně), tohle se musí vidět (aby se uznalo, že to šílené je). Když jsem sledoval Brightovu odyseu sériového vraha Teda Bundyho, měl jsem chvílemi provinilý pocit, že se bavím tam, kde bych se rozhodně bavit neměl (sérioví vrazi byli jeden čas předmětem mého soukromého bádání a tak jsem věděl, co byl Bundy zač). Ovšem tento film mě přesvědčil o tom, že Bright nedělá nic nezáměrně. Že je to zkrátka filmový anarchista, který boží konvence a rád provokuje. Záleží pak na každém, jak se s tím porve ... ()

mira.l

No tak toto...jak to pojmout? Na jedné straně excelentní výkon dvacetileté Reese Witherspoon, na druhou stranu vcelku parodie - je možno přežít několik kulek do hlavy, jednu zezadu zhruba do místa, kde by mělo být srdce a pak se dopotácet do špitálu?? Uřízlé copy se v Americe taky nesbírají z místa činu hned?? Takže za Reese dávám slušné tři, ale jednou vidět stačilo. ()

EdaS

Opravdu hodně netradiční černá komedie (spíš než satira), ve které podává Reese Witherspoonová opravdu výtečný výkon. Proč teď ta ženská hraje jenom v romantických komediích? Má rozhodně na víc!!! P.S: Hodně rád bych viděl pokračování od stejného autora, kde se má tentokrát navážet do pohádky o Jeníčkovi a Mařence! ()

• Falešná krev, která byla použita v jedné scéně, vyvolala na kůži Reese Witherspoon alergickou reakci. (zajda404)
  • Muž na fotce, kterou Vanessa (Reese Witherspoon) ukazuje Bobovi (Kiefer Sutherland) jako fotku svého otce, je ve skutečnosti masový vrah Richard Speck. (zajda404)
  • Ve scéně, kdy Vanessa (Reese Witherspoon) zvrací, byl použit jogurt. (zajda404)