Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

superzurda

Když jsem to viděl, tak mě napadlo, že pro některé lidi neexistuje adekvátní trest za to, co spáchali. Mělo to dobrý, bohužel i trochu zdlouhavý děj, ale líbilo se mi to a donutilo mě to pustit si to znova. ()

Vanshua

Film mi byl doporučen jako dobrý příklad toho, jak je cizinec konfrontován s africkou realitou. A v tomto mě trochu zklamal, přišlo mi, že jen pravidelně střídal pozitivní dojmy a zážitky s těmi negativními a v závěru se ve způsobu vyprávění a budování napětí moc podřídil některým klišé. ()

Bornd

No hodně dobrý filmový zážitek. Začatek celkem ušel. Taková fajnová pohodovka, nečekal jsem, že se to tak rozjede. Musím říct, že neustálé rozmluvi lékaře s prezidentem a prostě celkově ta prostřední část mi přišla strašně nudná v tu chvíly bych dal tak 3*. Ale ke konci když začlo to opravdové drama a odhalila se skutečná osoba prezidenta jsem si říkal, že ty nudné rozmluvy atd.. byli strašně důležité k vyjádření osobností. A konec mně fakt posadil na zadek. A Forest Whitaker? Nevěřím, že je z USA, protože to byla jedna z nejlépe zahraných rolí co jsem kdy viděl. Fakt třída v minulém životě byl určitě prezidentem Ugandy jinak si to neumím vysvětlit. 83% ()

Leník

Strhující příběh podle stejnojmenného románu Gilese Fodena o jedné části krvavých dějin Ugandy. Forest Whitaker vynikající jako obvykle. ()

JackieBliz

Určitě zajímavý historický film s opravdu skvělými herci,hlavně představitel diktátora Forest Whitaker a James McAvoy. Film má určitý náboj, ale k dokonalosti mu chybí ještě velký kus. Slabší čtyři, ale na tři určitě nemá. ()

bernward odpad!

Dávám ODPAD za scénu z počátku filmu, kde trpí a je zabit jakýsi buvol. Zvíře totiž na rozdíl od herců své trápení nehraje a něco takového dělat pro film je mi 100x větší důvod pro hodnocení odpad než všechny ostatní případné kvality filmu. ()

tomino28

To, že jsou takové filmy točené na základě pravdivých událostí, je na nich rozhodně to nejhorší a nejsmutnější. Ale myslím si, že určitě stojí za to je vidět. Minimálně k doplnění znalostí o afrických dějinách, které v našich zeměpisných šířkách nejsou rozhodně nijak velké. Od začátku filmu jsem čekal na moment, kdy se pohodová atmosféra zvrtne, protože i když je prezident na začátku velký kámoš, tak nějak automaticky čekáte, že se z něj dřív nebo později stane pěkný hajzl. A ono to přijde, a bude to drsné, to mi věřte. ()

O_Peki

Střet naivity mládí s velmi drsnou realitou "moderní" afriky. Zajímavost: ve scéně v letištním hangáru s atentátníky jsou vidět stíhačky MiG21. Uganda v té době vlastnila pouze MiGy 17. Většina z nich byla zničena izraelci při operaci Entebe. ()

moviefilms

Výborně zpracovaný film o krutém panovníkovi. Za sebe opravdu nedoporučuju, ale pokud má někdo rád historii, ať už je jakákoliv, tak proč ne... ()

Devilskitten

Pozor, obsahuje spoilery!...Naprosto neuvěřitelný a zároveň naprosto děsivý příběh. Ze začátku poznáváme trochu lehkomyslného, čerstvě vyštudovaného doktůrka Nicholase Garrigana ze Skotska, kterého si při jeho dobrodružném výletu do Ugandy oblíbí samotný velký Amin, nový zdejší prezident. První je Garrigan nadšený životem Aminova oblíbence, postupem času, ale zjišťuje že Amin není tak úžasný jak se mu zprvu zdálo, začíná z něj mít dokonce velký strach. I tak mu to ale nezabrání si užívat potají s Aminovou ženou. Stále se Amina hodně bojí, ale když prezident nechá zavraždit svou vlastní ženu za zradu a to děsivým způsobem, přetečou Nicholasovi nervy a pokusí se Amina zabít. Jenže ten všechno zjistí a nechá Garrigana za vše pikat ve svém vlastním zvráceném stylu. Jen zázrakem Nicholas uteče a zachrání se....Při závěru filmu jsem doslova zatajovala dech...To věšení za kůži, auu!! normálně jsem to prožívala s ním...Pak ten napínavý útěk s propuštěnými rukojmími, byla jsem napjatá jak struna...No byla to síla a ještě děsivější je, že se to vážně dělo...Vážně můžeme být hodně vděční, že žijeme kde žijeme...Každopadně je to velmi kvalitní snímek s ještě kvalitnějšími herci, Forest Whitaker a James McAvoy zde excelovali...film samotný má pár slabin, ale za tyto dva skvělé herce pro mne slabších 5* ()

Kozlowski8

Čerstvě vystudovaný skotský lékař Nicholas Garrigan odlétá do Ugandy, kde chce pomáhat léčit místní obyvatele a také prožít nějaké dobrodružství. Shodou okolností se brzy seznámí s prezidentem Aminem, který si jej velmi oblíbí a nabídne mu místo svého osobního lékaře... Rozjezd je pomalejší a spíše než jako avizované drama se film tváří jako lehce úsměvná romantika. Později však divákovi, a hlavně doktorovi Garriganovi, do smíchu rozhodně nebude. Výborně natočené drama s excelentním výkonem Foresta Whitakera v roli ugandského prezidenta, za níž zaslouženě získal Oscara i Zlatý Glóbus. Amin měl několik tváří a psychických poloh, které se u něj střídaly v závislosti na situaci okolo něj. Whitaker dokázal svojí mimikou, verbálním projevem i pohyby tuto psychicky nestabilní osobnost neuvěřitelně dobře předvést. Doposud jsem považoval Foresta Whitakera za průměrného a nijak vyjímečného herce. Touto rolí si však u mne získal velký respekt. Pěkný film, který zůstane dlouho v paměti. 80%. ()

HellsAngel

Zaujímavý a veľmi podarený kúsok. Ocenenie Foresta Whitakera zlatou soškou je oprávnené - jeho výkon je fenomenálny v svojej odpudivosti. Ani James McAvoy ale neostal pozadu a odviedol ozaj prvotriednu hereckú prácu. Nenechajte sa pomýliť, tento film si nekladie za úlohu historicky presne a verne vykresliť Aminov režim. Je viac psychologickou sondou, než dokumentárnou snímkou. A práve na tom to celé stojí - na chémii medzi hlavnými protagonistami, na ich vzájomnej interakcii a vplyvu na život toho druhého. Keď si k tomu pripočítam zaujímavo riešenú kameru a podmanivú hudbu, musím skonštatovať, že si tento film právom zaslúži aby mu diváci dali šancu. ()

oSiSko

Forest je špička, fenomenálny herec s nezvyčajným zjavom, ktorý mu k jeho úlohám dopomáha. Túto postavu hral tak úžasne, že som mu veril každý pohyb brvou. Film je krásnou ukážkou toho ako to funguje nie len v Afrike, ale napríklad aj na Slovensku, samozrejme v inej podobe. Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. ()

Salvator

Politikou inspirované filmy popisující dění v afrických zemích jsou nevyčerpatelnou studnicí ukázek deformovaných lidských charakterů. ()

Scaevola

Snímek dle mého názoru trpí jednou velkou, skoro zásadní vadou: Není se zde s kým ztotožnit. Většinu děje sice vnímáme pohledem "prostého Skota", ale jde o bytost veskrze nesympatickou, nezodpovědnou a poživačnou, jež se od ostatních bělochů ve filmu liší pouze tím, že rozhodně není rasistou. Vyznění nepomáhá ani použití ruční kamery, která je sice vzhledem k místu natáčení technicky pochopitelná, avšak dodává snímku pocit malátnosti a neurčitosti, jež se však kupodivu nijak neprolíná s Whitakerovým hereckým ztvárněním nevypočitatelného despoty. Jakkoli tedy téma působí zajímavě a jistě nabízí mnohé poučení, formální stránka neumožňuje proniknout až jádru věci. ()

mottleone

Náhled do života sociopatického afrického diktátora🇺🇬💉 Na rovinu - zrovna scénář je bohužel slabší stránkou filmu, protože McAvoyovo vedlejší lovestory i jeho plotarmor, z toho dělají línou americkou filmovou tutovku třídy "béčko", ale jakmile vstoupí na scénu Forest Whitaker, krade si celý film pro sebe a zvládne na sebe strhnout veškerou pozornost. Už od prvního řečnického výstupu k lidem, k němu máte sympatie, pociťujete k němu odpor, nahání vám hrůzu i navozuje nejistotu a nebýt jeho talentu, tak by film mohl upadnout v zapomnění jeho smutnou obyčejností. Historickou/životopisnou přesnost zde neberu v potaz, neboť sem byl ochráněn neznalostí tohoto konfliktu. Takže za mě průměrný snímek, těžící z oscarového ztvárnění děsivého Idi Amina, kde jen kvůli tomuto faktoru zvládnu přimhouřit oči a udělit filmu 75% + 4* čistě pro Whitakera.. ()

PTuranyi

Tento film nie je príbehom doktora Nicholasa Garrigana hoci na to diváka od začiatku zvádza. Je to príbeh diktátora Amina prerozprávaný očami jeho osobného lekára. Vďaka tomu podlieham kúzlu charizmatického prezidenta a o brutalite jeho režimu sa dozvedáme tak málo. Herecké výkony sú veľmi dobre ale postava doktora Garrigana vo mne nevzbudila veľké sympatie. Profesionálne sa chová veľmi dobre ale v osobnej rovine zlyháva a koná emocionálne a skratkovito čo stojí život minimálne 3 ľudí a jeho takmer tiež. 70% ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)