Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

Guran

Moc hezky natočený film o Ugandě, kde vládl Amin, člověk podobný Stalinovi. Jedna scéna z filmu vám však ukáže, co Amin byl zač. Představte si, když vám někdo usekne všechny čtyři končetiny a zašije zpátky k vašemu tělu, ale zašije je trochu jinak. Tam kde byly nohy tentokrát budete mít ruce a tam, kde jste měli ruce budete mít přišitý nohy, dost hnusný pohled, také, že se náš hlavní hrdina po tom pozvracel. ()

Brano

Nebolo to zlé, ale tiež to nebolo nič extra. Africký príbeh založený na základe skutočnej udalosti o vláde ugandského prezidenta, ktorý mal na svedomí státisíce mŕtvych. Začiatok mal vtiahol do deja, ale druhá polovica, keď sa to všetko zvrhne a hlavná postava zisťuje, kto prezident v skutočnosti je to začína zaváňať nudou. Záver ma tiež veľmi neohromil. Vyzdvihnem akurát Foresta Whitakera, ktorý zahral svoju postavu na výbornú. Inak priemerný film pre mňa. Pozrieť sa to dá, ale žiadny veľký zážitok nezanechá. ()

kslaww

Dostat se na tělo diktátorovi v Ugandě je něco co by asi každý nechtěl...sonda do jeho nitra je skvěle natočená zejména díky excelentnímu výkonu Foresta Whitakera. ()

mrclTV

Dobrý film.... no len dobrý. Má silné momenty, no celý film je pomerne rozriedený - medzi časťami kde to je zaujímavé, je pomerne veľa hluchého miesta (hlavne v menej záživnej prvej hodine). Dal by som 3,5*, ak by sa dalo. ()

MattiK

Forest to zahral opravdu perfektne...tomu se snad neda nic vytknout. Jinak film vystihuje jak se da napravit mladej namyslenej (bohatej) blbecek co si niceho nevazi... ()

Athlona

The Last King of Scotland, tema toho to filmu pekne"pali",herecke obsazeni je grandiosni predevsim Forest Whitaker /adept na dnesniho Oskara i kdyz jiz samotna nominace je uspech/. Scenar filmu je velice zajimave rozvijen, stredem filmu je sice ugandsky diktator ,ale divak je fixovan na postavu mladeho skotskeho lekare jeho "pochodu" po boku Idi Amina a velice dobre ukazuje "chemii" ,ktera se jiz od prvniho setkani s Idi Aminem,mezi obema protagonisty rozviji. Toto spojeni urcuje hlavni cast filmu, kdy nam je poskytnuto nahlednuti do takzvaneho vladnuti v drivejsi Ugande. Vic nez jasne je ve filmu od prvni minuty setkani obou protagonistu naznaceno na ,kterou stranu by se divak mel priklonit ovsem s tim, ze dale to film nechce pripustit a je pote rozvijen , tak aby tomu zabranil napriklad tim, ze prime ukazuje hladovost po zenach hlavniho predstavitele filmu.Tam bude mit divak trochu problemy, aby to prave byl on mlady lekar,ktery by mel ziskat jeho sympatie , ten ktery se zen nemuze nasytit, oproti "prijemnemu"diktatorovi s "detskym" a veselym oblicejem, ktery by preci nemohl ublizit ,ani slepici.Ovsem pak je konfrontovan s dabelskym "zviretem" a nechapeve krouti hlavu ..........vzdyt to byl tak sympaticky clovek...........na zacatku......... Kdo chce videt vice jak 120 minut napinave, narocne a presvedcive podivane ten se filmu The Last King of Scotland,proste nemuze vyhnout .The Last King of Scotland je presvedcivy "Portret" muze,pachajici zlociny na vlastnim lidu.Uz kvuli hereckemu obsazeni mych 5 hvezdicek,uvidime zda pravem po dnesni oskarove noci :-))) ()

Efreeti

Nic moc převratného, ani srdceryvného...v každém případě na 4hvězdičkách má největší podíl Forest Whitaker. Je to skvělý herec, přesvědčil o tom již mnohokrát a za to, jak bravurně hraje autentickou postavu, má můj obdiv! ()

Miloško

Dal by som 5 hviezdičiek, ale nedám. Kvoli čomu? Kvoli tomu že v tomto filme nie je tento diktátor znázornený asi tak kruto. Jeho režim napáchal neskutocne krutosti voči svojim obyvatelom. tu vo filme ide o dramu, o pribeh skotskeho lekara (vymyslená fikcia) a diktátora. Uvítal by som ,keby tvorcovia filmu venovali viac priestoru aj historickým faktom... Forest Whitaker bol bombastický, jeho prejav vo filme,hlas,mimika, ma uplne dostali. Dobrá bola aj Gillian Anderson,mohla dostať viac priestoru. James McAvoy zapadol do príbehu až v druhej polovice.... Dobrá bola aj hudba, tak typická pre Afriku. Film sa kompletne natáčal v Ugande, takže aj zábery sú priamo z tejto africkej krajiny. Največším prekvapením bol rozpočet. 6 mil. je neuveritelne málo, a na filme to absolutne nie je vidno.[DVD] ()

Jack.Pott

Diktátor Amin nepochybně touží, aby Uganda byla rájem na Zemi - chce pro svou zemi to nejlepší. Garrigan je sice rošťák, prahnoucí po sexu a zábavě - ale nezkřivil by ani mouše křidýlko... Tak odkud tedy vyvěrá zlo, kvůli němuž za Aminovy vlády zemřelo 300 tisíc Uganďanů? Symbolické je, když je Garrigan po příletu do Afriky informován: "My - bílí dobrovolníci tady sice léčíme podle moderních, Západních medicínských postupů a můžeme opravdu nemocným domorodcům pomoci - oni ale z 80% upřednostňují šamanské rituály." Anebo když Amin nakonec vyřkne soud nad Garriganem: "Když nějaký muž z naší vesnice ukradl jinému muži ženu, cizoložil s ní, pověsili jsme jej za kůži na strom. S každým útrpným zaúpěním z něj odcházelo zlo. Někdy z něj odcházelo i tři dny." Myšlení lidí v bývalé evropské kolonii je zkrátka stejné jako před kolonizací. To jen prostředky, jimiž je tato kultura (mnohdy děsivá) realizována, jsou (díky bělochům) efektivnější - a o to jsou výsledky hrůznější. Evropští kolonizátoři se zkrátka nesnažili pochopit místní kulturu, pochopit místní lidi a třeba s nimi debatovat o tom, co je horší a co lepší. Prostě přijeli, dotáhli s sebou stroje a zůstali v oblasti, dokud to pro ně bylo výhodné. "Copak jsi jako oststní běloši - přišel sis zašukat a zdrhnout?," zakazuje Amin Garriganovi, aby se vrátil do Skotska, když začíná jít do tuhého. Na jeho řečnickou otázku musíme odpovědět kladně. Zvolit si na glóbusu libovolnou zemičku pro dobrodružství bez závazků - nechat se unášet vírem událostí a nenést za své činy žádnou odpovědnost - tak si přece Garrigan svůj africký výlet plánoval! Lhostejnost ke kultuře, politickému klimatu, a tedy i obyvatelstvu. Pohodlná bezmyšlenkovitost. Prostě nevinně vyhlížející, ale o to bestiálnější Zlo. Garriganův závěrečný zachránce má pravdu, když říká: "Zasloužil by sis zemřít..." Skutečná, historická postava Amina zemřela spokojeně, přirozenou smrtí v Saúdské Arábii v roce 2003. Opět symbolika. Saúdská Arábie - podobně nesvobodný stát jako Irák za Saddáma - je velký spojenec USA. Proto USA nic proti tamnímu drsnému režimu ani pobytu Amina nenamítaly. Saúdská Arábie je prostě kamarád - dokud je to pro nás výhodné... Alespoň jeden veselý moment: "Žijí u vás ve Skotsku taky opice?" "Aby u nás žily opice, musely by se vyvinout z nás." :-) ()

samuelsson

Prezident Ugandy (Amin)- majster pretvárky a geniálny rétor sa veľmi nepravdepodobnou zhodou náhod zoznámi s Britským (pardon Škótskym) doktorom- Nicholasom, ktorý sa tam rozhodol ísť, aby vyskúšal dobrodružstvo. Práve toto je dôvod, prečo sa Uganďania urážajú na Britov: „They just come, f*ck and go away!“ Neskúsený Nicholas si užíva prezidentské pohostenie, luxus, peniaze, darčeky, ženy, až kým nezistí, že Amin sa totálne zmenil, vyvražďuje opozíciu, mučí ľudí, oveľa sprísnel. Keď to doktor zistí, chce odísť a tu sa začnú problémy. Odísť nemôže. Treba vyzdvihnúť, že príbeh je pútavý, pekne vidno kontrast medzi chudobou, teda „reálnym“ životom a bohatstvom v Ugande. Okrem toho sa aj zasmejete na Aminových príhovoroch, keď si robí srandu z Britov, ale celý film sa bohužiaľ odohráva na „americkej“ úrovni, teda hrdinstvo a akcia má prednosť pred zdravým úsudkom, ktorý by väčšina z nás mala, na Nicholasovom mieste. Od začiatku až po koniec sa doktorovi plnia želania na zavolanie (má ženy aké si zapraje, autá, priazeň), čo sa tiež dá veľmi ťažko uveriť. Toto stálo film jednu hviezdičku, inak je to milý film, ktorý určite odporúčam vidieť! ()

akcul

Nevinně začínající film, který končí jako strhující biják. Sledujeme příběh zaslepeného mladíka Nicholase Garrigana (James McAvoy), který se zalíbí novému ugandskému prezidentovi Aminovi. Kvůli němu se Nicholas vzdává své bohulibé péče o nemocné vesničany a vstupuje do jeho služeb. Má byt, má auto, ženy, pití - všeho dostatek, až na zdravý rozum. Dokonce, i když odhalí první zločiny tohoto muže, svede mu ženu, nebojíc se -zatím - o vlastní kejhák. V okamžiku, kdy dostal všechno, už je jen cesta dolů. Odcizený pas, pohřešovaní lidé, spoluvina a všechno to pití a ženy začnou chutnat jaksi hořce a po krvi. Smyčka se stahuje a nakonec se tu opravdu věší. Tohle je osobnější část filmu, ta o doktoru Garriganovi (jaká protivná postava Jamesi:-)), jehož osud se spojil s vládou "řezníka z Kampaly" nebo chcete-li "posledního skotského krále" Amina, jehož činy se zapsaly do dějin především ve statisících obětech. O ztvárnění Amina Forestem Whitakerem mluví samo ocenění Oscarem, nebudu se rozepisovat, uvidite sami: čím víc mu to baštíte na počátku, tím víc je vám blivno na konci a že byl! V posledních dvaceti minutách mi stály i vlasy a procenta s hvězdičkami jen naskakovaly:-) Frackoidní Faust (mimo křesťanský kontext) zasazený do jedné hodně krvavé historie. Není to dokonalé, ale je to hodně dobré: za mě čtyři. PS: příjemné překvapení, že se tu objevila Gillian Anderson. ()

Spielbergo

Dobrý film, ale z lidožrouta Amina se dalo jistě vytřískat mnohem mnohem víc. Zejména mi tam pak chybělo to nejcharakterističtější a sice právě ono lidožroutství a Amin v hlavní roli. Celý film je totiž daleko více než příběhem "posledního skotského krále" příběhem jeho osobního lékaře. A ukázkou toho, že agilní (a notně naivní) blbec je horší než třídní nepřítel. ()

miistr

Výborný filmový zážitek, který člověka dokáže doopravdy zaujmout. V poslední době snad všechny filmy týkající se převratů, nepokojů a válek v Africe jsou fakt kulechytající. O Whitakerovi jsem věděl, že je výborný herec, ale tady mě dokázal překvapit i McAvoy. Sice jeho postava se mi zdála někdy až trestuhodně naivní tak to k němu prostě sedlo. ()

megajalec

Najprv čo by som vytkol. Možno sa film mohol venovať trochu bližšie škodám, ktoré napáchal Akim. Mám na mysli zabíjanie ľudí a podobne. Nie odbaviť to pár prestrihmi a je. Človek by viac pocítil negatívnosť postavy prezidenta Ugandy. Takto s ním divák takmer sympatizuje, až na konci sa to mení. Čo treba pochváliť, je samozrejme skvelý Forest, ktorý to ťahá krásne a ako som napísal, vyžaruje z neho taká charizma, že hrozne ťažko ho divák prijme ako negatívnu postavu. Ale inak celkovo dá sa povedať ľahký nadpriemer, 3* za námet a príbeh, jedna pre Whitakera ()

Phex

Plné hodnocení mi brání dát paradoxně to čím chtěli tvůrci udělat film zajímavý - milostná zápletka hlavního hrdiny s jednou z diktátorových žen. I sepeposedlejší blázen by si tohle dobrodružství, při znalosti povahy Amina a dostatku souložnic ve svém okolí, rozmyslel. Druhou ale o poznání menší slabinou je dle mě malý důraz na vývoj Aminových názorů - co ho vede k čím dál drastičtejším zásahům - paranoia? A ta pramení jen z jednoho nepovedeného atentátu na něj? Jinak africké reálie i vykreslení doby jsou velmi věrné. Krom vyzdvihovaného Whitakera hraje skvěle i James McAvoy - ty mladické emoce jak s ním cloumají, jak podlehne kouzlu Amina, jak taky věří v lepší Ugandu = koncert. Posledním plusem je alespoň epizodická účast Gillian Anderson :-). ()

Paladin25

Veľmi dobrý príbeh, ktorý sa ešte nejaký ten čas udržal v mojej mysli. Hranica medzi tým čo je dobré a správne a tým čo je zlé a nemorálne je niekedy veľmi tenká. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)