Stráž míru

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1952, 11 min

Film o boji bezpečnostních orgánů proti záškodníkům. V pohraničních krajích jihozápadních Čech dokončovali družstevníci sklizeň bohaté úrody. Výsledky jejich práce byly však ohrožovány vzrůstajícím počtem požárů, jejichž příčina zůstávala dlouho utajena. Teprve odhalením nenápadného turisty Jiřího Vávry byla objevena spojitost mezi vznikem požárů a cestováním tohoto "milovníka přírody". Nenápadný turista měl za úkol nejen zakládat požáry, ale také dodávat špionážní zprávy do zahraničí. Potuloval se pohraničím dosti dlouho, protože místní obyvatelé v něm viděli neškodného výletníka. Teprve družstevnice, pozorující turistu fotografujícího malé děti, si povšimly, že v pozadí snímku je továrna. Pochopily, že tu není něco v pořádku, a na nenápadného turistu upozornily místní orgány národní bezpečnosti, jimž se podařilo záškodníka zneškodnit. Film byl natočen za spolupráce ministerstva národní bezpečnosti a jednotek pohraniční stráže. (Filmový přehled)

ripo

V posledních několika letech, v době, kdy úspěchy našeho socialistického budování jsou stále výraznější, je zostřován i třídní boj. Nepřátelé našeho lidově demokratického zřízení ve své slepé nenávisti neváhají užít těch nejodpornějších prostředků, aby zmařili, anebo alespoň co nejvíce ztížili cestu našeho lidu k socialismu. Naše veřejnost měla příležitost seznámit se v řadě procesů se špionážními a teroristickými organisacemi zřízenými nepřátelskými agenturami na našem území i s jejich zločinnými cíly. Naši občané měli možnost ověřit si na těchto procesech, že hesla volající po zvýšení bdělosti a ostražitosti nejsou prázdnými frázemi. — Naše bezpečnostní orgány bojují tvrdý a nesmiřitelný boj se záškodníky a nepřáteli lidově demokratické republiky. Aby jejich boj byl úspěšný a především, aby nepřátelé byli včas zneškodněni, dříve ještě než jejich činnost dosáhne cíle, je třeba, aby nejširší vrstvy našeho lidu vycházely orgánům národní bezpečnosti při výkonu jejich služby co nejvíce vstříc a svou iniciativou pomáhaly záškodníky odhalovat. Filmový přehled 42/1953 ()

honajz

Hodnocení je dáno jak guilty pleasure faktorem, tak radostí z toho, že se na podobné filmy mohu dívat z nadhledu, a skvěle se u nich bavit. Moment, kdy zlý turista fotí děti na pozadí továrny a moudré soudružky kolchoznice pochopí, že je to kolaborant a zaběhnou za předsedou, který sedne na kolo a jede za pohraničníky, kteří na lumpa nasadí několik jednotek, ten moment prostě je dokonalý, nechtěně parodický, jako Na brigádě od divadla Sklep. Celé je to přitom natočeno naprosto vážně, takže to dokonce vypadá - z dnešního pohledu - jako suchý humor. Zvláště ve chvíli, kdy se objeví na přehlídce tanky a heslo no passarán! Film dokonce obsahuje vsuvku, jak k tomu došlo, že se z českého inženýra stal prozápadní americký agent. Jediné, co mne rozesmutnilo, tak fakt, že i dnes se točí podobné propagandistické filmy, podobně se berou nesmírně vážně, stejně tak jsou hloupé, jen mají ideologicky opačné znaménko. (Viděno na Noci muzeí 13. 6. 2015 v pražském kině Ponrepo.) ()

honajz2

...aneb jak jsem se uchechtal k smrti. Já nevím, jestli to bylo myšleno vážně, ale já se u tohoto filmu neuvěřitelně bavil. Bohužel, za dob komunismu to byla skutečnost. Celý je to o tom, jak nějaký turista vyfotí pár dětí. Ježiš, ale on vyfotil i v pozadí továrnu! Ale to se přece nesmí! Díky statečné družstevnici, která byla poblíž toho incidentu, a dělala své obvyklé komunistické práce, se povedlo pohraniční stráži turistu zastavit. No jo, ze socialistické země není úniku! Nakonec jsme se dozvěděli, že to je zlý americký špión, a i když na tom byli amíci líp než my, tak přesto chtěl znát techniku našich továren. Ještě že si nevyfotil nějaké nádraží, to by byl ještě větší průser! (Stejně jako uživatel honajz, jsem to viděl v kině Ponrepo, díky akci Noc muzeí) ()