Byť skinheadom

• Česko Být skinheadem (viac)
Švajčiarsko / Francúzsko / Nemecko, 2003, 90 min

„Nechápu, jak se někdo může hlásit k hnutí skinheads a zároveň být rasista. Vždyť skinheads pocházejí původně z Jamajky," říká jeden z průkopníků hudebního stylu ska, se kterým byli skinheads v počátcích neodmyslitelně spjati. Jeho slova výstižně ilustrují jeden z mnoha paradoxů hnutí, které si většina lidí automaticky spojuje s násilím a sympatiemi k neonacismu. Režisér Daniel Schweizer v doprovodu mladé švýcarské skinheadky Karole se rozhodl zmapovat téměř čtyřicetiletou historii hnutí skinheads a ukázat jeho současnou podobu v nejrůznějších zemích Evropy a Ameriky. Unikátní záběry z koncertů a rozhovory se členy antirasistických skupin Bad Manners či Sham 69 kontrastují s hajlujícími jedinci na koncertech jedné z prvních neonacistických kapel Screwdriver, jejíž zpěvák Ian Stuart Donaldson založil v Anglii nechvalně známou organizaci Blood nad Honour. Brutální policejní zásah proti účastníkům koncertu Los Fastidios v Krakově, rozhovory s antirasisticky orientovanými Redskins z Berlína či se zapálenými neonacisty z USA a Švédska autor doplňuje konzistentním komentářem plným zajímavých informací. (oficiálny text distribútora)

BARWA

Dokument o často diskutované subkultuře, která je haněna hlavně díky neojektivnosti médií, která předkládají veřejnosti obraz skinheada jako rváče/výtržníka/nácka... Cením si hlavně toho, že ukazuje různá vyjádření a názory různých lidí z různých sfér... Ať povinně shlédne každý předtím, než začne vypouštět z pusy nějaké nesmysly - i když, zabedněncům to stejně nepomůže... ()

ceBBek

Jedinečný dokument o původu skinheads, který se snaží vyvrátit jejich mediální obraz hajlujících nacistů. Sledujeme scény v různých zemích a městech, od Anglie přes Německo až k USA. Dokument se snaží o objektivitu a dává prostor k vyjádření všem frakcím hnutí. Skinhead Attitude je povinností pro všechny, kteří se zajímají o subkultury, ale i pro ty, kteří se nespokojí s tím, co jim předloží na talíři TV Nova ve večerních zprávách. ()

Meiers

Dosti zajímavé, hlavně pro někoho, kdo háže všechny lebkouny do jednoho pytle. V době kdy jsem tohle viděl jsem už věděl, že skinhead není nácek, ale tenhle dokument mi propůjčil trošku hlubší vhled na to, jak se věci mají. Můžu jenom doporučit. ()

joho

"Aby sa clovek stal ozajstnym skinheadom,musi milovat svoje marteny,milovat ska,stavat sa spravne k veciam,srdcom i hlavou. Musi mat rad fotbal,rad tancovat,a to zbesilejsie nez ktokolvek z inej subkultury. A HLAVNE CLOVEK MUSI BYT ANTIRASISTA." Buster Bloodvessel,BAD MANNERS ()

HONXX

Dokument věnující se vývoji skinheads od prvopočátků až do současnosti. Poučné především pro lidi, kteří tuto subkulturu stereotypně pokládají za nácky. Bez kudrlinek jasně zaznívají autentické názory zleva i zprava. Vše podkresleno kvalitním výběrem hudby. Autorův postoj je zřejmý, ale i přesto je dokument objektivní a dává divákovi prostor na utvoření si vlastního názoru. ()

Doomer

Dokument ktery stoji za to videt presto mam k nemu zavazne vytky. Je dobre ze dokument ukazuje ze kdo je skinhead nemusi byt nutne nacek nicmene v tomto duchu jde cely film a SHARPove celeho sveta se vyjadruji a dostali prostror, zatimco neonaciste jsou rekl bych vystrihany a pusobi tak znacne primitivne (ne ze by mezi nima hodne tupy jedinci nebyli ale prostor meli spise dostat ty inteligentni na obou stranach coz se nestalo a dostala prostor strana jen jedna) ()

dewil21

Film, který poukazuje na to, co zasvěcení už dávno vědí a co se ignoranti nikdy nedozví, protože si tenhle dokument nikdy nepustí a skinhead pro ně bude vždy jen neonacistou. Na druhou stranu i dnešní mladí neonacisté se prohlašují za skinheady, ale to už je jiný příběh (ten o nízkém IQ) ()

Tormentor665

Velice povrchní, dívám-li se na to nezaujatýma očima. Nevím, jak se na to tváří skinheadi. Ovšem o samotné subkultuře se dozvíme velice málo, nakonec to všechno sklouzne k démonizování osmadvacítky (což neříkám, že je špatně, ale původně to mělo být o skinheadech, ne?), kde zazní typická klišé. Vznik teroristických buněk neonacistů hledejme tam, odkud k nim plynou peníze. Takhle to skoro působí, jakoby byli těžištěm toho skinheadi, což asi nebude cesta, jíž se chtěl tvůrce vydat:-) Na střední škole to může působit pozitivně, ale jako nějaká významné práce pro studium subkultur asi stěží. Přípomíná mi to slavné Vladimirovy "Kmeny". Stejně povrchní, na efekt a pro prachy (v jeho případě). ()

herrbierer

Jeden z nejlépe zpracovaných dokumentů, které jsem viděl. Navíc si bere na paškál výživné a rozhodně zajímavé téma. Ke konci už mu sice poněkud dochází dech, zejména u kapitole o kanadských skinheads je to už docela nuda a vlastně ani nevím, jaký je přínos této epizodky. Tedy kromě toho, že jako jediná ukazuje černocha, který je skinheadem (když nepočítám Laurela Aitkena na začátku). Ani tak mula tu pátou hvězdu neuberu. Na dané téma byste těžko hledali lepší dokument. Ale i napříč tématy musím tenhle kousek v porovnání s ostatními dokumenty pochválit. Dokáže zaujmout člověka jakékoliv generace. ()

kabul

Vcelku slušný dokument, ktorý pravdivo vykresľuje obe strany. Dozvedel som sa vďaka nemu dosť noveho z historie tohto hnutia, takže odporúčam. ()

Heroin17

Jako krasobruslař jezdí Skinhead Attitude po povrchu skinheadského hutní sem a tam bez zjevného cíle. Film se postupně rozpadá do fragmentů, z nichž žádný nejde natolik do hloubky, aby film stál za zhlédnutí- eklekticky skáče od historie k součanosti, ze země do země, v pravou chvíli přichází s tou správnou interpretací natočeného materiálu. Amatérská kamera a nicneříkající monology samotného režiséra jen umocňují zmatený dojem, který film v divákovi zanechá. Film hodinu a půl skáče z kontinentu na kontinent, jen aby zopakoval to, co říká už v prvních několika minutách- že skinheadi jsou rozdělení na tři frakce, jsou ti neutrální, agresivní (ale ne tak moc zlí) levičáci a zlí (hodně zlí) hajlující pravičáci. Kromě komentáře režiséra figuruje ve filmu ještě dvojice mladých skinheadů, kteří ke všem klíčovým obrazům, které režisér divákovi servíruje, poskytují ten správný, zasvěcený komentář, a to i přes to, že sami jsou členy skinheadského hnutí necelých pět let. Film je však nejsilnější v momentech, kdy nenavádí k preferovanému čtení, ale interpretaci nechává na samotném divákovi (např. scéna z amerického předměstí, kdy vedle domu, který obývají místní přívrženci Blood and Honour, pořádájí jejich mexičtí sousedé menší garden-party). Těchto momentů je však ve filmu pomálu. Ale jako amatérský průvodce pro nezasvěcené film může přinést i něco nového. Řekl bych, že nejeden z diváků si na konci filmu řekne "Ahá tak oni všichni skini nejsou náckové" a půjde to ochotně sdělit svým kamarádům. ()

Jack.Pott

Daniel Schweizer ve snímku Skinhead Attitude dokumentuje, že v evropských a severoamerických státech převažují tradiční - tedy levicově zaměření, na domovskou dělnickou třídu hrdí, multikulturně tolerantní skinheadi nad "boneheads" - tedy tupci, kteří původní hnutí zprofanovali coby neonacistické gumy. Slyšíme britské, francouzské, polské, italské, kanadské skiny, kteří se vymezují vůči globálnímu kapitalismu, ale taky rasismu a materialistickému snobismu. ("Drahé fáro a vilu s bazénem nepovažujeme za úspěch.") Závěrečná tragédie v Las Vegas naznačuje odpověď na otázku, proč jsou přesto fašouni viditelnější. Banda nácků tam chladnokrevně popravila dvojici tradičních skinheadů (černocha a bělocha). Důsledkem masakru je, že původní skinheads z nevadské metropole prakticky vymizeli, zatímco hnutí "Blood and Honour", potažmo C18 (Combat Adolf Hitler) tam zažívá rozkvět. ()