Trestný prápor

• Česko Trestný prapor (viac)
Rusko, 2004, 11x50 min

Réžia:

Nikolaj Dostal

Kamera:

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (viac)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiálny text distribútora)

Tormentor665

Zatím jsem viděl první polovinu seriálu a musím říci, že zpočátku velmi rozjetá a lákavá podívaná (nejen tematicky) už silně nudí. Co bylo efektní od začátku, se objevuje znovu v recyklované podobně (tedy alespoň mě to tak přijde), navíc dějově to díky špatným bojovým scénám vyznívá do ztracena. Nemám pomalu chuť to dokoukat. Ovšem oceňuji, a to tak, že velmi, že se Rusové konečně do něčeho podobného pustili, Velká Vlastenecká válka je konečně trochu míň černobílá. ()

Lavinia

Dobře udělaný seriál, krásný příklad ruské duše, včetně všech jejích odporností i úžasností. Nedokážu posoudit historickou věrnost, ale i tak to stačilo na fascinující zážitek. Rozhodně nedoporučuji věřit titulkům - mnohdy na hony vzdáleny tomu, co se říká, dost poškozují seriál. ()

petz1985

výboprný počin ruské seriálové produkce - trestný prapor pojednává o jednotkých zattracenců - těch, kteří byli klasický kanonenfutter. jen bych trošku asi vylepšil bojové scény ale jinak moc výtek nemám ()

Fíma

Nevidět, nevěřil bych, ale tohle je nejlepší válečný seriál všech dob. Bratrstvo, pouštím tě k vodě. Tohle není bratrstvo neohrožených, ale bratrstvo odepsaných. V seriálu nejsou hlavním motorem velkolepé bojové scény jako v americké produkci. Je jich totiž poskrovnu a velkolepé nejsou už vůbec. Je to zejména síla příběhu a herecké výkony. Někomu se možná na dialozích postavený válečný snímek líbit nemusí, ale pro mě je to lepší než seberealističnější bojová scéna. Atmosféra jednotky odepsaných trestanců, kteří svou "vinu" mohou smít jen vlastní krví prolitou za vlast, je ze seriálu skutečně cítit a diváka vtáhne do děje. Na Rusy překvapivě málo patetický (i když samozřejmě ne úplně bez patosu) a zároveň docela sebekritický (i když pochopitelně asi by to šlo i víc). O trestních praporech a jednotkách NKVD stojících jim za zády jsem toho už hodně slyšel a četl a díky tomuto seriálu jsem měl možnost i "nasát atmosféru". Jednotku, ve které se vojáci pomalu víc vraždí mezi sebou, než bojují s Němci, v amerických filmech plných sympaťáků nenajdete. Nepřítel je všude. Je na druhé straně fronty v šedozelených uniformách, je na štábu s tvrdými epoletami na ramenou, je ve vlastních řadách, neboť v Sovětském svazu byl nepřítel všudypřítomný, tedy alespoň podle orgánů. A orgány se přeci nemýlí! ()

Tempest

Velmi zajímavé téma, v ruském filmu patrně asi vůbec poprvé ztvárněné téma trestných oddílů v 2. světové války. Myslím, že Solženicyn řekl, že válka ukázala, že vůbec nejhorší může být Rusem a tenhle film ukazuje, proč tomu tak bylo. Hlavní hrdina, veskrze kladný major Tverdochlebov, se stane velitelem trestného praporu. Jeho jediným zločinem bylo, že byl zajat. V zajetí přitom odmítl vstoupit k vlasovcům, byl za to odsouzen k smrti, přežil vlastní smrt, kdy byl při popravě jen těžce raněn a podařil se mu vylézt z hromadného hrobu. Nakonec se mu podařilo dostat ke svým, kde ho čekal tábor NKVD a nekonečné výslechy. Svoji "vinu" mu bylo dovolenou vykoupit vlastní krví v trestních oddílech. Pod svoje velení dostal různorodou směsici lidí, od politicky pronásledovaných až po zloděje a vrahy. Mně osobně se na tomto seriálu nelíbilo typické ruské filosofování, kdy se dlouhé minuty zdlouhavě o něčem filosuje a tento seriál měl na můj vkus až moc těchto scén. Jinak téma trestných praporů bylo zobrazeno velmi dobře, zoufalé útoky, kdy jim v zádech stáli zarážecí oddíly NKVD, které zastřelily každého, kdo se vrátil zpátky, útok přes minová pole, která měli vlastně vyčistit vlastními těly, obrana proti několikanásobné přesile, vysoké ztráty, kdy byl prapor několikrát zničen a opět obnoven. Téma výborné, provedení spíše průměrné. ()

japekli

Nerad přiznávám, že Rusy fakt nemusím, ale za tenhle film maj malý plus, protože sami nechali nahlédnout do jejich z mnoha né zrovna chlubivých částí historie. Je jasný, že skutečnost byla mnohonásobně krutější, jenže i to málo napovídá o jejich sklonech ke zvířeckosti a naprostý neúctě k sobě samejm. ()

Pavlosos

Tenhle seriál jsem si náhodou koupil při propušťáku z nemocnice, abych se zase měl na něco dívat. Čekal jsem všechno, ale TO, co jsem dostal, bylo neuvěřitelné. A co jsem dostal: Brilantně zpracovaný válečný seriál o jednotce trestanců, která bojovala v těch nejtěžších bitvách a umírala při nich, či při průzkumech, nebo se jen tak zabíjeli mezi sebou byť jen třeba o stříbrný náhrdelník. Herci podali velice přesvědčivé výkony, zvláště trojici Stira/Glymov/otec Michail jsem si velmi oblíbil, Alexandr Baširov jako karetník Ljocha Stira mě dostal hlavně komicky, jeho triky s kartami a výhry v kartách mě vždy pobavily (''Mám dvě desítečky, a jednadvacet, oko bere! Zouvejte botičky, pane zelenáči!''); Jurij Stěpanov jako Glymov exceluje jako vlastně jediný, ze všech nejschopnější rotný, zároveň mazaný zločinec (''Kdo ti řekl, že se nebojím? Já nejsem odvážný. Jsem mazanej. Tady jsou všichni mazaní. Proto jsme pořád ještě naživu.'') a především jako člověk, Dmitrij Nazarov jako otec Michail z Mulychovského kostela a i jako voják nenahraditelný (''Ty jsi spadl z nebe, nebo co, svatý otče? Přesně tak, synu můj. Posílá tě k nám Hospodin? Přesně tak.''); a nakonec samozřejmě Alexej Serebrjakov v roli majora Vasilije Stěpanoviče Tvjerdochlebova, později velitele oné trestní jednotky, který celý tento kolotoč vede (''Sesadili mě. Na velitele trestní jednotky''). I svini tu najdete v podobě majora Charčenka. Příběh je velice dobře zpracovaný, i režie Nikolaje Dostála je slušná, JENOM kdyby se do toho vrazilo více peněz, i ty bojové scény s tanky by byly lepší a nabídly by nám i větší počet bojových vozidel, než jsme mohli zaznamenat A MOHL by to být velice zdatný protivník Bratrstva neohrožených. Hodnocení všech dílů jasně za 5*. ()

Legie

Viděl jsem pouze tři díly a další už asi nedám. Očekával jsem něco ve stylu Bratrstva neohrožených. Tohle (nebo alespoň první tři díly) by šlo zpracovat jako divadelní hru. ()

PatrikP4

Nevýhoda je hodně slabá kamera... Jinak herecké výkony jsou hodně obstojné... Každopádně bych se toho nebál (vy co se rozmýšlíte) a kouknul na to... ()

blekekeke

Rusko se Stalinem nevyhrálo svoji část války taktikou, ale stylem "nás mnogo"... A tak je tomu i v tomto seriálu, který přibližuje dění v trestném praporu složeném z trestanců, vrahů, násilníků, zlodějů, ale i lidí, kteří se objevili v nesprávnou chvíli na nesprávném místě ... Dostali šanci, buď zemřít rukou popravčí čety, nebo bojovat do poslední kapky krve ... a bojovali. ()

Saxos

Vysoké hodnocení mě napálilo. Prvního poskořalkového útočného Urrráááá se dočkáme na konci 2. dílu, vše podbarveno lyrickou hudbou, doplněno propagačníma kecama a střelbou do vlastních řad zrádců a nepřátel sovětského lidu. Zbytek celkových cca deseti hodin je pln stále se opakující agitkou hrdinné sovětské armády, s pořádnou dávkou nic neříkajících dialogů, nudnými prostřihy do předválečné idylky, tupé německé armády a již zmíněnou klasickou hudbou v ruských válečných filmech několikáté kategorie. Smůla, že i hlavní hrdinové, v podání čety trestanců, působí směšně, stejně jako bojové scény a český dabing. Tzv. trestné prapory byli vždy na obou stranách bojujících a samozřejmě ve všech válkách. Celkové vyznění tohoto seriálu je spíš zesměšňuje. Chtěl bych vědět, kdo poctivě sledoval všech 11 dílů a nedělal přitom něco jiného. ()

CID7

Velice kvalitní válečný seriál, bojové scény pokulhávají, ale o těch to v seriálu není, je to o životě lidí(dá-li se to tak vůbec nazvat) pro NKVD odpad a spodina, kterou je potřeba zničit a vykoupit krví. ()

pp

"Vperjod! Urááá!" A když ne, tak tě střelí politruk z NKVD do zad... Oceňuju odvahu, se kterou se tvůrci filmu pustili do boření jednoho z mýtů Velké vlastenecké války - o skvělé Rudé armádě. Velmi dobře je zobrazen amatérismus velení, mizivá cena života řadového vojáka i absolutní moc tajné služby NKVD. Na druhou stranu je dost zidealizovaný nábor vojáků-trestanců: tvrdí kriminálníci jihnou při zmínce o matičce Rusi, jakákoliv příkoří způsobená bolševickou pakáží pod záštitou vládnoucí KS SSSR jsou rázem zapomenuta, když Vlast zavolá... Anebo je široká ruská duše opravdu taková? Náborů v lágrech se také týká poměrně zásadní faktická chyba: ve skutečnosti v nich živořily spíš polomrtvoly, než dobře živení vlastenci. O tom, jak to vypadalo ve skutečnosti, se lze dočíst např. ve vzpomínkách příslušníků československých jednotek zachráněných před smrtí v zajateckých (=koncentračních) táborech. Ze seriálu to tak úplně nevyplývá, ale být převelen do trestného praporu znamenalo v podstatě rozsudek smrti: při jedné akci dosahovaly ztráty klidně 80% a někdy byl v boji celý prapor vybit do posledního muže. ()

infotext

Pomerne zaujímavý vojnový seriál ruskej produkcie. Nestavia príliš na bojových scénach, čo ale supluje svojou otvorenosťou, skvelou dramatickou stavbou a výbornými hercami. Musíte si ale zvyknúť na trochu prehnaný pátos (ale tak zas - veľká ruská duša vidí svet v trochu iných mierkach) a silnú typologizáciu postáv, ktoré síce nie sú úplne čierno-biele, ale ich konanie je dosť predvídateľné. Tiež sa tu prejavuje istá typická Ruská vlastnosť a to akési divné šetrenie na vizuálnej stránke, všímam si to v poslednom čase a viem si to vysvetliť jedine takým tým "súdnosieňovým" prístupom - načo vrážať viac peňazí, keď si to diváci aj tak pozrú... Takže ateliér z toho dosť trčí, niektoré zábery a strihy treba prekúsnuť... Ale celkové vykreslenie vojny, a najmä toho revidovaného ruského pohľadu na ňu (ktorý ale stále treba brať kontexte putinovského Ruska, o ktorom ten seriál vypovedá možno ešte viac) však stojí za to - aspoň pre zaujímavosť. ()

RozaMadMax

Škoda, že na tom seriálu je dost vidět, že neměli mnoho peněz. Herci dobří, scénář docela taky, ale souboje a bitvy jsou dosti tristní až amatérské, což mi na válečný seriál docela vadilo. Přes všechny nedostatky se to určitě vyplatí alespoň jednou shlédnout. ()

Fany000

Už dlouhou dobu sním o válečném seriálu kvality bratrstva neohrožených z východní fronty. S nadšením jsem rozkoukával prvních několik dílů, ale po několika desítkách minut nadšení opadlo. Svou úrovní nesahá Ztracený prapor bratrstvu ani po kotníky. Nezáživné charaktery, místy opravdu stupidní dialogy (občas bylo prostě nutné stopáž natáhnout) a snad nejhorší bojové scény jaké jsem viděl. Naopak líbí se mi otevřenost seriálu, absence ruského patosu a poměrně solidní herecké výkony. Celkově jde o velmi průměrnou záležitost, mé čekání na seriál kvality Bratrstva neohrožených tak pokračuje a kdo ví jestli někdy skončí. ()

Michalov22

Výborný ruský válečný seriál vojácích v trestních praporech rudé armády. Výborné herecké výkony a zajímavé dialogy. Škoda, že tento seriál měl malý rozpočet, který se projevil na bojových scénách, které se objevují minimálně a jsou velice jednoduché. Celkově si tento seriál určitě zaslouží čtyři hvězdičky. ()

nemome

Opravdu velké zklamání, čekal jsem pravdivou výpověď o těchto jednotkách a dostalo se mi dost nepovedené a nadhodnocené frašky. Velkohubé a rádoby vtipné dialogy např. u odsouzených na smrt zastřelením či neustálé výtky asarkastické poznámky nadřízeným bez odezvy. Pokud jste četli např. Soustroví Gulag musíte se zasmát frázím o tom jak se trestanci měli v lágrech dobře, že Glimov se jen válel nic nedělal a cpal si břicho atd. ()

billcarson

Opravdové překvapení, že jsou rusové schopni natočit tak kvalitní seriál. Dějově to jede docela dobře, určité chybky se najdou, ale nepoměr vyrovnávají výteční herci. ()