Trestný prápor

• Česko Trestný prapor (viac)
Rusko, 2004, 11x50 min

Réžia:

Nikolaj Dostal

Kamera:

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (viac)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

Vojaci Červenej armády, ktorí nejakým spôsobom porušili pravidlá alebo zákony, sú prevelení do takzvaných trestných jednotiek. Sú nasadzovaní do prvých línií v najnebezpečnejších akciach. Jedine krvou môžu vykúpiť svoju vinu. Som rád, že som mal možnosť vidieť novodobý pohľad ruských filmárov na tému druhej svetovej vojny. Páčilo sa mi to omnoho viacej ako tie staré socialitické vojnové filmy, čo slúžili ako účelová propaganda Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. "Trestný prapor" v žiadnom prípade nemôže konkurovať "Bratstvu neohrozených", ale tiež má svoje neodškriepiteľné kvality. *** ()

flanker.27

Zatím jsem viděl první tři díly, takže zatím hodnotím na velmi silné 4. Objevují se tu věci typické pro kvalitní ruské filmy - velmi dobří herci, výborně ztvárněné prostředí, přirozené dialogy. Děj je velmi syrový a reálný, rozhodně nejde o oslavu ruského hrdinství, ale o popis života lidí, kteří už nemají co ztratit, a proto občas dokážou nemožné. Scény ze zázemí jsou na ruské poměry nebývale otevřené, vidíme vojáky, pro něž není dost uniforem, není jídlo (takže ho kradou NKVD), není ani naděje. Jen režie bojových scén bohužel dost pokulhává (alespoň zatím), je vidět, že moc peněz na to nebylo. Naštěstí na boji scénář zas tak nestaví (a ani to moc nevadí). Uvidíme, jak to pojede dál. ()

gudaulin

Je mi líto, ale bezbřehé nadšení mnohých nad seriálem nesdílím. Vypadá, jako by vznikl za časů pozdní perestrojky, nikoliv ve 3. tisíciletí. Objevují se v něm tabuizovaná témata ze sovětských dob, počínaje obludností stalinského gulagu a široce rozšířeným antisemitismem konče. Jenže některá z nich se jen nakousnou, jiná se změkčí - tvrdě nekompromisní přístup velitele NKVD je víc než vyvažován otcovským přístupem velícího generála a ostatních důstojníků štábu. Když už má člověk pocit, že se seriál umí dotýkat bolavých míst sovětské historie a hojit rány, přijde hláška, která je jak nezasloužený políček. Kupříkladu když velitel vyzývá pochybující vojáky, ať se raději vrátí dál válet šunky do bezpečí tábora a bez práce projídat menáž. Trestný oddíl má zjevně jen skromný rozpočet a nemůže uchvacovat výpravou, což je jedna věc. Horší je, že pokud už sporadicky dojde na bojové scény, jsou natočené nevýrazným a nepřehledným způsobem. Silnou stránkou je naopak obsazení. Tahle generace ruských herců už u nás známá není, přitom jde často o špičkové herce, které je radost sledovat. Celkový dojem: 60 %. ()

sportovec

Komorní válečné drama odehrávající se někdy mezi lety 1941-1943 je mikrokosmem velitelství divize a prostředí trestného praporu, kam byli zařazováni ti, na jejichž životě nebyl příliš velký zájem a byli proto nasazováni tam, kde to nejvíce připomínalo potravu pro děla, miny, tanky či jiné nástroje válečných jatek. V ruském případě šlo o tvář zvláště odpudivou, protože trestáni byli až příliš často ti, kteří patřili k nejlepším a doslova Stalinovi navzdory zachránili Rusko před nejhorším ponížením v jeho novodobých dějinách, jdoucím daleko za limitu, k níž se kdysi velmi vzdáleně přiblížil Napoleon I. Syrovostí přístupu, věcností při pohledu na příslušníky policejního ministerstva NKVD (velmi připomínajícími tu nejhorší verzi StB našich padesátých let), ale i citlivou individualizací vyšších důstojníků divize nebo lidí v týle připomíná TRESTPRAP (to je doslovný překlad ruského zkratkového názvu) MASH. Ta obdoba je ovšem velmi vzdálená, protože více než 200 dílů čítající americký seriál se soustředí na takřka mírový život nemocnice a přerůstá do širší dobové sondy demokratické americké společnosti prožívající šok z vietnamského výprasku. Všechno, co bylo možno dříve slyšet jako pokradmé poznámky kdesi stranou nebo v náznacích poučenějších próz ruských předních spisovatelů (např. Šolochovův OSUD ČLOVĚKA) je tu věcně a bez příkras podáno jakoby na tácu. Vlastenectví, které prostupuje i tyto zavržené, nevyznívá hluše, protože Hitlerovi se podařil svého druhu zázrak: přesvědčit ruského i obecně sovětského člověka, že může existovat rozvrat a brutalita ještě větší, krutější a bezuzdnější než byla ta, kterou ztělesnil ve své ponuré osobnosti někdejší zločinecký diktátor z Kremlu. Jakkoliv lze dílu vytýkat řadu dílčích nedodělků, syrovost záběru, mimořádná kvalita hereckých výkonů, ale i režie a scénáře - uznalou zmínku zaslouží i úvodní motiv ostnatých drátů - převládá. Hrůza a děs, ale i lidství a solidarita mezi politickými a lidmi ze skutečného dna sovětské společnosti jsou tu alespoň pro mne představeny v celé své strašlivosti. Snad také jako konečně skutečná katarze nešťastné největší evropské země, trestané v minulém století režimy, jež si nezasloužila, a krvavými konflikty, po kterých nikdy netoužila. Právě tudy zřejmě vede dokončení cesty ruské společnosti do Evropy, z níž nikdy nevyšla a jejíž je již druhé tisíciletí přirozenou součástí. ()

gogo76

Distribútor prirovnáva tento seriál ku skvelému Bratstvu neohrozených, ktorý znesie aj tie najprísnejšie merítka. Majú mnoho spoločného, ale to, čo robí vojnový film vojnovým sú bojové scény. V tomto 11-dielnom seriály ich spočítate asi na jednej ruke /vážne len asi 4-5/, navyše sú veľmi krátke a úplne mizerne zrežírované. Toľko asi negatíva. Jediné ale veľmi podstatné. Príbeh sám o sebe je veľmi zaujímavý, prepracované postavy, hodnoverné a zaujímavé dialógy. Zistite, že sami Rusy pochybovali na čijej strane vlastne bojovať a za koho. Za svoju rodnú zem? Za prekliatych komunistov na čele so Stalinom a NKVD? Za seba a za rodinu? Či brebehnúť k Nemcom?...Tieto témy tvoria väčšinu dialógov a aj keď dialógy tvoria 80% filmu, nie je to nudné, ale povedal by som veľmi poučné a zaujímavé. Trestanci, ktorích posielali na tie najhoršie nedobitné úseky, nemali čo stratiť, buď dostali nemeckú guľku v boji, alebo ruskú od NKVD pri úteku, ústupe alebo náznaku zbabelosti alebo zmysluplnosti boja. Za najzaujimávajšiu scénu považujem objavenie skladu potravín a tajné rabovanie z obidvoch strán.Kto sa chce dozvedieť ako a čo prežíval ruský vojak, odporúčam, pretože je to poučné. Ak idete vyslovene po bojových scénach, vyhnite sa tomuto seriálu širokým oblúkom. Ďakujem distribútorovi za trápny "bonus", ktorý je skôr nepodareným trailerom. Film 70%. ()

Tom_Lachtan

Tohle je sakra dobře natočený válečný seriál, který sice nevyniká monstrózní produkcí (narozdíl třeba od Bratrstva neohrožených), za to má ale výborné obsazení a postavy, které jsou mnohovrstevnaté a je radost s nimi těch jedenáct dílů sjet. Hodně překvapivě se tu tepe do rudé armády a když tu někdo s řevem "Uráá" vyráží na sebevražednou steč, tak to nevypadá jako agitka a patosu je tu tak akorát, aby byl uvěřitelný a nikoliv ulepeně trapný. Kéž by se stejné péči jako vypsání charakterů mužstva dostalo i vyššímu důstojnictvu, kde jsou postavy jasně nalinkované ve charakterech totální svině, nebo otcovské figury. Jasně, je tu pár slabších momentů, ale... Na ty v důsledku kašle pes. ()

Big Bear

,,..Tobě to jednou buď dojde... ''  - ,,A nebo co?!'' - ,,Nebo umřeš jako komunista..!'' ---- Dočítám Solženicina - Soustroví gulag. A dostal jsem docela chuť na tenhle seroš, který si suším na horší časy už delší dobu. A bylo to tak dobře. Teď mohutně vzdělán třemi svazky a tím co se v Rusku dělo po bolševické revoluci až do roku 1956 si myslím dokážu seriál mnohem více vychutnat. Ačkoliv se o ruský teror dlouhodobě zajímám, zápisky Solženicina a výčet trestů a způsobů jak a zač být odsouzen v rámci SSSR mne opravdu šokoval. A to jsem opravdu v těchto vodách jako jeseter v Bajkalu. Trestné prapory byly maltou ruské země jak píše Solženicin. Proto jsem byl na seriál zvědavý. Bude se v něm mlžit? Nebo nám tam Rusové předvedou natvrdo realitu jaká tehdy byla? Oni to umí, někdy člověk až žasne. Vzpomeňme třeba na filmy jako Čekist atd... Hned první díl mne utvrdil v tom, že tady se lhát nebude. Výhrady bych měl k nasazené německé technice (ty tanky byly co?) a asi nejhoší byl ten kubewagen udělaný ze šlapacího Moskviče či co to mělo být. Ale budiž. Tady jde o jiné a důležitější věci a ty zatím Nikolaj Dostal předvedl v těch pár dílech co jsem viděl v naprosto čisté podobě. NKVD to byla samostatná složka. Mohli jste mít v armádě klidně o stupeň vyšší hodnost než důstojník NKVS, ale modrá čepice z něj dělala boha a vy jste to věděli. Obdivuji na ní jediné. Na každého byla složka. V době kartoték, psaní inkoustem a psacích strojů v lepším případě, vždy se každé lejtro zakládalo do složky se jménem vojáka. Němci rozstříleli a rozbombarovali celá města, ale na někoho NKVD ty jeho papíry prostě měla... Nechápu. (Samozřejmě v mnoha případech se nějakými lejstry vůbec nezaobírala). Ruský voják to už tak měl těžké, zima, bahno, dlouhé pochody, nedostatek jídla, vši, nedostatčné oblečení, naprostá neúcta velení k jednotlicvi a lidskému životu... A přeci jste na tom byli lépe než muži z trestných praporů. Ti měli krví odčinit své hříchy. Místo deseti let v gulagu, nebo kulky do zátylku ještě mohli pro vlast  něco vykonat. A oni do toho šli. Ne za SSSR, ne za Stalina, ne za ideály revoluce, ale jednak proto, že ač malá šance přežít tu byla. a pak také proto, že jejich zemi napadl nepřítel a oni zcela neideově a apoliticky jej z ní chtěli vyhnat. Pro své rodiny, které už většinou nikdy neviděli, pro své děti aby žili svobodně ve své zemi. V tom je neuvěřitelná síla a kus chlapského sebeobětování! ---- Tak dokoukáno komplet a super. Těch bojů je tam kupodivu méně než scén s dialogy, ale ony jsou tam moc důležité byť bych samozřejmě také uvítal nějaké válečné orgie ve stylu západních vysokorozpočťáků. Jsem fakt rád za Solženicina a krásně se mi to teď prokrylo navzájem. Rusy tehdy nezbývá než litovat. Výborná postava byla i bojující postava kněze.Opravdu jsem mile překvapen. Mě-li vzniknou seriál o trestných jednotkách, bez lží, bez příkras, krutý jako tehdejší doba...pak trestný prapor se tohoto úkolu zhostil na jedničku. Pane Nikolaji Dostale, tleskám! Vracím výložky, původní hodnost, všechna vyznamenání a připínám 5 rudých hvězd. * * * * * () (menej) (viac)

misterz

II. sv. vojna z pohľadu trestancov. Musím uznať, že čo do informácií, ide o pomerne obohacujúci seriál, pretože o ruských trestných práporoch toho veľa natočeného nie je. Seriál diváka pekne prevedie od úplného začiatku, kde sa vo väzniciach regrutujú väzni až po samotný trpký koniec, ktorý je po emocionálnej stránke veľmi silný, no pritom vôbec nie je patetický tak ako sme navyknutí z americkej produkcie. K tomu medzi tým by sa síce našli nejaké výhrady - mohlo to byť divácky atraktívnejšie natočené a niektorým postavám by som sa viac venoval, no celkový obraz je veľmi pozitívny, mám dobrý pocit. Samozrejme, mnohé nedostatky čiastočne vyvažuje aj charizmatická hlavná postava. Nadpriemer.75/100 ()

Spinosaurus

Nikolai Dostal: Při natáčení nebyli vojenští konzultanti přítomni, protože jsme se báli, že by měli vysoké nároky a proto všechny historické chyby beru na sebe! ()

Terva

Přežijou bolševika utečou před fašistou a uniknou smrti, ale vlast je prohlásí za zloděje a zrádce. Jediné vykoupení je návrat na frontu. CITÁT - Už mě nebaví to věčný válení na cimře, mrknu se na frontu. Poctivě jsem dokoukal všech jedenáct dílů, nemohu posoudit historickou podobu, ale u seriálu jsem se nenudil a i když nebylo moc válečných scén tak lidské utrpení to vynahradilo. ()

Marek1991

Nepáči sa mi ten výrok a postoj režiséra, ktorí na tom nechcel spolupracovať s historikmi a vojenskými odborníkmi. Potom by sa tam nevyskytli chyby, ktoré náročnejší divák nerád vidí. Dialógy a tá doba mi prišla celkom dobre spracovaná, aj keď si myslím, že vo veľkých krajinách starý duch pretrváva dlhšie ako v menších a vždy sa v tej krajine nájdu ľudia, čo majú buď správanie rovnaké, či podobné alebo informácie a spomienky na minulé doby detailne presné. Cítil som sa ako keby som sledoval seriál z čias tesne po vojne, to stvárnenie tomu tiež odpovedalo, čo je podľa mňa chyba a malo sa to vyrobiť ako skutočnosť, bez šedivých príkras, teraz myslím aj grafiku aj dej. Mierny nadpriemer. ()

Volodimir2

Rozkaz Národného komisariátu obrany ZSSR z 28. júla 1942 č. 227 vznikol z iniciatívy Stalina. Zakazoval dôstojníkom a vojakov v boji ustupovať a ďalej nariaďoval vytvoriť na stupni front 1. až 3. trestné prápory vytvorené z vojakov, ktorí sa previnili voči vlasti alebo boli trestaní za iné zločiny, oslobodení zajatci a dobrovoľníci z radov civilných väzňov. Celkovo počas vojny existovalo okolo 50 trestných práporov a okolo 800 trestných rôt, celkovo nimi prešlo 427 tisíc ľudí, prežilo len veľmi málo. Týmto jednotkám velili radoví dôstojníci, nie trestanci. Veliteľ dostával trojnásobný žold a aj doba sa mu počítala trojnásobne do dôchodku. Pobyt v tejto jednotke sa rovnal prakticky rozsudku smrti, alebo ako vyhliadka skorého zmrzačenia. To bola jediná cesta, ako sa z tejto jednotky dostať. A aj tu ešte bolo výhrou keď sa dostal do pešej jednotky, horšie to bolo u jednotky mínohladačov. Spomínané uzáverové jednotky sa neosvedčili a už v roku 1942 boli zrušené. ()

Orlau32

Velmi kvalitní ruský vojenský seriál. Jsem nesmírně překvapena s jakou otevřeností řeší dialogové scény režisér. Sálá z toho filmu pravá ruská duše i povaha. Když se nad každou větou pronesenou vojákem, který je odsouzen na smrt a nemá co ztratit, zamyslíte, tak pochopíte, proč Wehrmacht prohrál v Rusku válku. Ač těmto trestancům sovětský režim nepřichystal nic dobrého, ba ani bývalým důstojníkům Rudé Armády, přesto cítíte, jak Rusové hluboce milují svou vlast. A právě tato obrovská láska k vlasti (k té nádherné široširé Rusi s blátivými cestami, širokými lány obilí a vypálenými vesničkami ) způsobila, že vzdor a odhodlání vyhnát uchvátitele ze své země za cenu života, byl pro každého vojáka věcí cti a samozřejmosti. Film je protkán krásnými ruskými písněmi a místy má i velmi citlivá místa, že pochopíte !?! ruskou mentalitu. Je opravdu jiná než ta naše. ()

zette

Velice dobry serial, pokud bych to mel vsak hodnotit jako film, dal bych o hvezdicku mene. Slusne herecke vykony ( hlavne herec, co hral Glymova byl super ), dobre dialogy, hezke pisnicky a celkove dobre koukatelny film. Mene spokojeny jsem uz byl s kamerou ( na zpomalene zabery uz jsem byl ke konci serialu alergicky ), male autenticnosti nemeckych bojovych vozidel a tanku. Ne vzdy jsem take veril scenari. Celkove ale musim rict, ze je to vskutku povedeny serial, hlavne v porovnani s tim, co vznika u nas... ()

laik_60

tak trocha Ozerovský pohľad na bojujúcich trestancov, okrem vojnových scén boli zaujímavé rozhovory medzi zlodejmi a politickými trestancami ... ako aj praktiky NKVD a politických komisárov vo vnútri červenej armády. Film o vojne, kde na ľuďoch (vojakoch) nezáležalo, a na trestancoch už vôbec nie. ()

Radiq

To zpracování stojí doslova za ruské hovno. A to je ten nejhlavnější problém... protože vás to provází celej seriál. Kromě toho je to strašně "ruské". Teda nezastávám se americkejch hrdinnejch válečnejch filmů, ale tohle je zas druhej extrém. Za prvé - každej tam vypadá jak typickej rusák - i kdybyste nevěděli, že je to rus, poznáte, že je to rus. Za druhé - moc nerozumím těm politickejm socialistickejm výrazům, vlasteneckejm názorům a historickejm souvislostem. Za třetí - když je tam nějaká akce, je to buď strašná vizuální prasárna nebo to neukážou nebo to nějak obejdou nebo se kamera kouká jinam - v podstatě tam neukážou skoro vůbec žádné nepřátele a výbuchy a střelba je amatérská a krev se tam objevuje zřídka. Prostě hlavně aby to nezruinovalo televizní rozpočet. Jediným kladem filmu je pohled na válku na východní frontě z pohledu těch nejvíc postradatelnejch jednotek z postradatelnejch jednotek. Lidskej život (obzvlášť ten trestaneckej) je hovno, hlavně že nás je mnogo. Válečná mašinérie v ruském podání je naprostá šílenost - divím se, že to vůbec rusáci natočili a nehodili na to nějakou cenzuru. Jelikož skoro každá postava je zapomenutelnej rus, ulpěli mi v hlavě jen dva nejlepší - velitel Tvjerdochlebov (Alexej Serebrjakov) a skvěle odpornej kriminálník Glymov (Jurij Stěpanov). Škoda, škoda toho zpracování - za dost peněz by se z toho dal udělat parádní seriál. ()