Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americký historický film o mužích, kteří rozpoutali válku kvůli ženě. Dramatický příběh se odehrává v jedenáctém století, kdy se lenní rytíř Chrysagon rozhodne využít svého práva "první noci", které mu zaručuje právo strávit svatební noc s nevěstou kteréhokoli svého poddaného. Tentokrát jde ovšem o víc než jen o nezadatelné právo. Vesnická dívka Bronwyn je totiž víc než jen půvabná a energická a šlechtic se do ní zamiloval. Chtěl by ji získat jen pro sebe, což se vůbec nelíbí ženichovi, který vyvolá vzpouru a postaví se proti nařízení a autoritě svého pána. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (45)

mortak 

všetky recenzie používateľa

Po Benu Hurovi další role Hestona, ve které objevuje podstatu křesťanství. I zde jde o mix romantické zápletky (dva bratři, pomsta, vášeň k ženě - trdiční propriety romantismu) s výkladem křesťanství (řetěz násilí přetrhne jenom odpuštění, ovládnutí svých vášní a vědomí viny), a to vše je prokládáno barvitými násilnými dobrodružnými scénami. Nevím, jak na jevišti vypadala původní hra "The Lovers", ale film vyznívá spíše jako pocta Nietszchemu (žena jako odměna bojovníka po bitvě - Tak pravil Zarathustra; vztah pána k poddaným - Genealogie morálky). Američané si s filosofií nikdy hlavu nelámali - jejich pojetí křesťanství je válečnické, militantní a hedonistické. Dnes ho propaguje například Stallone v Rambovi IV. ()

tahit 

všetky recenzie používateľa

Pro milovníky velkofilmů 50. a 60. let, vizuální paráda. V ději mne zaujal především charizmatický Charlton Heston, který je v historickém převleku dokonalou ústřední hvězdou. Protože je pod filmem podepsán vynikající režisér Franklin J. Schaffner tak jsem od Válečníka očekával o něco více. Je však třeba říct, že i když zřetelně je poznamenán zubem času, nelze film nepochválit za skvělou výpravu a slušné historické reálie. ()

Reklama

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,...MOKRÁ SMRŤ JE ZUBATÁ ROVNAKO AKO SUCHÁ." __ Najvýraznejším atribútom filmu je jeho originálny námet a celkový obsah, miestami sa predsa len vyžadujúci väčšie ponorenie do hĺbok pekne načrtnutých ustupujúcich pohanských rituálov a anglického národného mysticizmu, ktoré by len naplno podporili skvelo vybraté prostredie chladného bažinatého kraja a dokonale tak dotvorili atmosféru Anglicka 11. storočia. A aj keď je bojovník v poslednej tretine úchvatnou pastvou pre každého milovníka postarších historických filmov, réžia bezchybná nie je a celkovo prvá polovica je v zopár miestach šuchtajúca sa. To je však typický nešvár veľkoprodukcie 60. rokov. Aj napriek nejakým tým chybičkám Schaffner, majúci svoje najväčšie diela ešte len pred sebou, stvoril nanajvýš solídnu ,,neveľkofilmovú" historickú snímku, ktorej istá zabudnutosť spočíva predovšetkým v tom, že prišla už s krížikom po funuse, kedy postupne prestali mať diváci o podobné filmy záujem. Nehorázne zlou je zvuková stránka inak slušného českého dabingu a oko príliš nepoteší tiež zbytočná a nepekná zadná projekcia v niektorých exteriérových scénach. (118. hodnotenie, 12. komentár k filmu) ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Dalsi Velkofilm, tentokrat tematicky v 11. storoci, kedy v Zapadnej Europe /ale len tam/ mali stredoveke Ius Primae Noctis, ktore sa v nasich koncinach /Slovensko a Cesko/ nespomina nikdy - taxa zenich nasral na slachtu, ktora toto pravo si uzurpuje. Teda aspon vo filme si to uzurpovala., a to tak, ze velmi. Kazdopadne kulisy posobia dojmom praveho stredoveku, herci tiez navleceni v stredovekych stach, dialogy na urovni, Schaffner sa pred slavnou Planetou opic vydal na uspesny vylet do stredoveku, dopadlo to viac nez dobre. Tie suboje si treba vychutnat, kvalitne natocene to je : 60 % ()

flanker.27 

všetky recenzie používateľa

Válečník není špatný film, ale zub času ho ohlodal až na cimbuří. V některých chvílích dokáže být na svou dobu celkem realistický i drsný, jindy je však naopak příliš melodramatický a naivní. Heston má charisma na rozdávání a dokud nedojde na tu romantickou linku, je to hodně dobré, pak ale začnou "smyčce" a už to není ono. Logicky ta láska způsobila problémy všem a přivodila na ně zkázu. Znovu varování, že ve stavu zamilovanosti nemá člověk dělat žádná zásadní rozhodnutí. ()

Galéria (24)

Zaujímavosti (12)

  • Stredoveký historik Andrew E. Larsen ocenil podobne ako kritici realistické zobrazenie fyzických predmetov a sociálnych vzťahov danej doby. Tvrdí však, že filmová prezentácia pohanstva medzi nevoľníkmi je extrémne prehnaná a že právo prvej noci je len mýtus. Kritizoval tiež romantizáciu filmu v tom, „čo je v podstate znásilnenie“, pričom dodal, že – hoci k takýmto znásilneniam v tom čase dochádzalo – neboli právne nijako ukotvené. (Arsenal83)
  • Viacerí recenzenti v tom čase poznamenali, že Richard Boone a James Farentino boli zle obsadení – Boone vyzeral skôr ako kovboj vo westerne, no a Farentino, aj keď mal byť francúzsky roľník, nedokázal sa zbaviť svojho brooklynského prízvuku. (Arsenal83)

Reklama

Reklama