Český barevný film podle románu Antonína Zápotockého.  Rok 1918. Toník se vrací domů z fronty. Na Kladně, kam přijíždí, to vře nespokojeností. Sociální demokraté jsou sice ve vládě, ale nic se nezměnilo. Socialisace provedena nebyla, je hlad a s potravinami se dále keťasuje. Z Ruska přicházejí první zprávy o socialistickém státě. Na 1. máje manifestuje dělnické Kladno svou věrnost ideálům Velké říjnové socialistické revoluce. V prosinci 1920 je i na Kladně vyhlášena generální stávka. Dělníci se ozbrojují, dělnické rady přejímají do svých rukou správu města a ustavují se i v okolních obcích. Je připravováno ozbrojené povstání. Pravicové vedení soc. demokratické strany vpadlo však dělníkům do zad. Do Kladna je posláno vojsko. Stávka je potlačena, vedení zatčeno. Zatčen je i Toník. Avšak žalařování a persekuce dělníky nezlomily. Porážka způsobila, že poznali, že bez pevného vedení silné strany nemohou dojít k vítězství. Levice sociální demokracie, mající na své straně většinu členstva, žádá připojení strany ke III. Komunistické internacionále. Pravice a vedení jsou proti. Dochází k rozkolu ve straně. Na sjezdu sociálně demokratické levice 15. května 1921 je 562 hlasy proti 7 odhlasováno založení Komunistické strany Československa. (Filmový přehled)

IvonaK odpad!

Narozdíl od Botostroje nuda, nuda a zase nuda! Žádné napětí a nic než jen prdání a vzájemné cukrování když jde o kladný přístup ke komunistické straně. Už nikdy více. A ten tatínek mohl dětem z té rudé veselice přinést alespoň to bílé pečivo. ()

Pitryx

ODPAD!! Běs, děs. Ideové bláboly, věčně vysmátý Bek, dívenky vychovávány ke komančům....Br.........mráz po zádech.+++++Po sedmi letech zhlédnuto znovu. Upraveno hodnocení a přidán tento koment. ++ Kdyby se pan Bek neustále neusmíval jako slaboduchý, možná bych této příšernosti přidal. Ale co, on to asi soudruh myslel dobře, a doufám, že ne vážně. ()

ostravak30

Vladimír Vlček byl tím typem režiséra, který se ujal agitkových filmů. Z těch je jeho nejznámější právě Rudá záře nad Kladnem. To se zase Tonda Zápotockých blýskl. U tohoto filmu zaujme především fakt, že jedné z rolí se ujala později perzekuovaná a dokonce oceněná V. Havlem Vlasta Chramostová, která svou spolupráci s StB později označovala za mladickou blbost. Nu, dejme tomu. V tomto filmu ale hrdě hlásá socialistická hesla. A právě to, co postava Josefa Beka označuje jako nedemokratické pak komunisté paradoxně sami dělali. Zatýkání, zákaz shromažďování, cenzura apod. Ono je dobré si sem tam připomenout kolik herců se upsalo podobným filmům, a já osobně bych si nedovolil mít jim to za zlé, probůh. Byla taková doba. Na druhé straně je dobré to připomínat různým kritikům jiných osobností, například Karla Gotta za podpis anticharty apod. ()

baxz

Filmařsky slabší agitační průměr, chybělo mi víc akce a gradace děje tam kde k tomu rozhodně byla příležitost, dvě stávky, soud... Na druhou stranu film líčí události, které se skutečně stali a my dnes díky tomu můžeme vidět tehdejší pohled na věc a rozumě jí porovnat s dnešními fakty. Rudou záři zachraňují taky herecké výkony. J.Bek byl agitátor od přírody, bojovník proti keťasování, rovný chlap, kterému musel každý uvěřit, J.Vojta jako sázkař v čemkoliv o cokoliv, netradičně vousy zarostlý V.Brodský coby mladý harmonikář rebelant, M.Besser opět v postavě mladého ultralevičáka, buřiče davů neváhajícího použít pěsti, R.Deyl.ml jako přicmrdávač a jeden ze sedmi lidí kteří hlasovali proti založení KSČ a M.Růžek s vyholenou hlavou v té době pro něj typické roli pravičáka-záporáka. Jako celek a dokument doby vzniku za 3*. Jinak jsem se snažil ve filmu zahlédnou mladého J.Bláhu, ale v tom davu revolucionářů jsem ho nenašel, viděl ho někdo? ()

cunicekb

Chudák "moje" Kladno to zase odsralo :D no ale já se nedivím, když ještě před pár lety jsme na "hornické" soše měli napsáno"čest práci" :D ()

Ikewoo

Je to těžké objektivně ohodnotit. Jako film je to trochu podprůměr, jako propaganda dost výrazné, jako ideologie... V jedné věci to ovšem má pravdu, sociální situace dělnictva 20. let nebyla nic záviděníhodného... ()

kejly odpad!

Pochvalit musim Pepika Beka za opravdu plamenne projevy. Postavy jsou nadherne cernobile (ony i barvy tohoto 30. ceskeho barevneho snimku jsou silne vybledle), i kdyz pominu propagandu, film je neskutecne spatny (protoze krome propagandy v nem nic jineho neni). Trochu mi to pripomina Kurosawu (jehoz filmy jsou ale o moc lepsi), na toho se clovek taky nemuze divat strizlivej. ()

mnaucz odpad!

Bolševická historie éry "První protřelé republiky". Film jsem viděl celý. Je to lepší, než byla Anna proletářka, ale jednu hvězdičku tomu prostě nejde dáti. ()

AlBertzap

Já vám tedy nevím...:D mno, politická propaganda? No jistě, jistě, ale proč proto tento film tak hanit? Vždyť přinesl krásné a pravdivé historické momenty, někdy s nadsázkou, jindy s despektem. No co se dá dělat. Film vznikl ve své době a ta se na něm podepsala. Však každý film má svou dobu. Z jůesej se k nám valilo braků a kdo by si kdo pomyslel, že se jednalo o propagaci státu a kolektivní smýšlení národa - to si zase uvědomíme za několik let až nám bojovníci za demokracii a svět míru přijdou stejně tak směšní jako bojovníci za sociální spravedlnost... Přijde den a všichni se oprostí od předsudků minulých let a budou podobné snímky hodnotit jen skrze to, co vidí a ne podle toho jak se jim to zdá směšné a nereálné... :) ()

kiv odpad!

Příšerně natočené bolševické svinstvo navíc plné nevěrohodných postav a jejich krajně stupidních dialogů. ()

joywork

2 hvězdy dávám z důvodu doplnění si historických souvislostí z této doby a kvůli možnosti vidět některé mé oblíbené herce zamlada v rolích zapálených zakladatelů KSČ. ()

DanušeGr.

Zase na odpad to nevidím, ale kniha je lepší. Starý Vaněk, kamarád A.Zápotockého,prožil stáří se svojí ženou v Maštově u Podbořan, kde také zemřeli. Napřed paní Vaňková a později on sám... ()