Ettienne Gerard, plukovník Napoleonovy kavalerie, povahou však frajírek a milovník žen, usiluje v době francouzské okupace Španělska o slávu v boji i lásce.  Dobrodružná komedie Gerardova dobrodružství se odehrává v roce 1808, v době francouzské okupace Španělska, a v hlavní roli plukovníka Napoleonovy kavalerie Ettienna Gerarda se objevuje Peter McEnery. Mezi dobyvatelské úspěchy plukovníka Gerarda patří kromě slávy na válečném poli také aféra s hraběnkou Teresou (Claudia Cardinale). Napoleona ztvárnil Eli Wallach, jemuž rozhodně nechybí temperament, takže daná role jako by mu byla šitá přímo na tělo. Natáčení probíhalo ve Španělsku, snímek vznikl na motivy příběhu Arthura Conana Doyla. (oficiálny text distribútora)

liquido26

Brigadýr Gerard je málou známou, nicméně kouzelnou a zábavnou figurkou, z pera Arthura Connana Doyla. Četl jsem jednu povídkovou sbírku (myslím, že jsou celkem dvě) a všechny povídky si náramně užil. S tímto filmem, který z nich vychází, to tak slavné už nebylo. Tvůrci moc tlačí na pilu a chtějí taškařici za každou cenu a většina situací působí nevhodně přehnaně a ten prvoplánový humor moc nefunguje (i když pár dobrých míst by se určitě našlo). ()

ostravak30

Schválně jsem to hledal a těch parodií na tuto dobu není mnoho. Ta nejslavnější jsou asi třetí Návštěvníci. Samozřejmě, že Claudia Cardinale působila ve filmu jako ozdoba, která měla především vystavovat svou krásu na odiv. Její role jí ale umožnila víc. A právě ona mě bavila nejvíc. Potrhlý, diktátorský Napoleon méně a rádoby blbec Gerard už vůbec ne. Zkrátka to do sebe nějak nezapadalo. Spíše film působil jako řada historek z napoleonských válek. Ani výprava nebyla z nejsilnějších. ()

filmmovier

Tenhle Arthur Conan Doyle mě nebavil ani na papíře. A tenhle film je bohužel úplně stejný - nudný, nezáživný, zapomenutelný. Jsou tam dobří herci, to ano, ale bohužel to není vůbec nic platné. Napoleon byl skvělý, jedna dvě vtipné chvilky tam taky jsou, ale jinak je to špatné a nezajímavé od začátku do konce. 40%. ()

charge

Kýč, ve kterém se dá sledovat jen Claudie, děj příšernej a hlavní figura v podání Petera McEneryho je k uzoufání nudná, spíš něž komik působí jako tragéd. Celý je to zabalený v nicnevypovídajícím příběhu o nastrčeném poslíčkovi v období napoleonských válek, kde jsou jen rádoby humorné situace se špatnými herci a fádní hudbou. 10% ()

p.a.douch

Film na motivy knihy Dobrodružství brigadýra Gerarda od A. C. Doyla. Gerard je splašenej stejně jako v knize, ale ve filmu je vše podáno samozřejmě ve zkratce (v knize bojuje Gerard po celé Evropě). Peter McEnery se do hlavní role hodí. Na Claudii se vždy pěkně dívalo a tady je to stejné. Další doplňující role jsou také dobře obsazeny (nejvíce zaujme Eli Wallach). Výprava je standartní na tehdejší historické filmy - bohatá a exteriéry jsou vybrány také vhodně. Fanoušky historie tento film zaujme. Stále se něco děje a o to v tomto filmu jde. Dávám 75 %. ()

• Předlohou filmu byla postava Etienna Gerarda z díla Arthura Conana Doyla, vystupující v celkem sedmnácti Doylových povídkách, jedné novele a v divadelní hře „The Adventures of Gerard“. (Korsak)