Bývalý vojenský zvěd Jess Remsberg zachrání v poušti před Indiány ženu jménem Ellen Grangeová. Dopraví ji do bezpečí k jejímu manželovi, jenž je obchodníkem v nedalekém městečku. Ukáže se, že Ellen kdysi unesli Apačové. Po roce zajetí ji vysvobodili bílí vojáci, avšak ona později z neznámého důvodu zase utekla do rezervace. Manžel Willard Grange ji proto zapudí. Netuší, jaké tajemství žena skrývá. Jess Remsberg mezitím marně pátrá po bílém muži, který zabil a oskalpoval jeho indiánskou ženu. Přidá se k vojenské koloně poručíka McAllistera, jež má přes apačské území převézt náklad zbraní a střeliva. McAllister má s sebou jen pár desítek špatně vycvičených nováčků. Útok Apačů, vedených obávaným náčelníkem Chatou, na sebe nedá dlouho čekat...
Americký western režiséra Ralpha Nelsona se vymyká obvyklým černobílým příběhům o dobývání Divokého západu. Nenajdeme zde jen kladné a záporné hrdiny: třebaže se hrdinové v bitvě ocitají na stejné straně, vznikají mezi nimi různá pnutí a sváry. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Dve stratené duše hľadajú svoj cieľ v šírej prérii v časoch, keď ešte Indiáni boli aj neboli v rezervácii. Apači a ich spôsob života sa v tomto filme znovu vymyká idealistickým predstavám Karla Maya. Film sa dopracuje k pozitívnemu záveru cez množstvo mŕtvol, čo iné čakať od westernu, ale nezaujal ma nijak mimoriadne. ()

casioa....

Určite jeden z tých lepších westernov, ale samozrejme-na tie legendárne špagetové sa nechytá, zopár originalít, ktoré som ešte vo westerne nevidel, napr. Bibi Anderson ako žena, ktorá neustále uteká od manžela, a zrejme pod vplyvom štokholmského syndrómu sa zas a znova snaží vrátiť k svojim väzniteľom-Apačom. Môj prvý western o štokholmskom syndróme :DDDD ()

Han22

Tradiční ale nečekaně drsný western. Souboj u El Diablo je příběh jedné nezkušené armádní jednotky + několik civilů, kteří na cestě čelí přesile Apačů na válečné stezce. Postavy skýtají nejedno překvapení - černošský exvoják a krotitel koní donucený cestovat s jednotkou, drsný kovboj co pátrá po vrahovi své indiánské ženy, či mladá žena čelící opovržení protože se vrátila k indiánům co ji unesli. A je to pekelně reálné. Apači zde v podstatě bojují spravedlivý boj a jsou to konečně pořádní indiáni, jak je popsal Karl May. Žádné ježdění v kruhu kolem vozů pod palbou pušek, ale využívání krytů v zemi, skvělý boj na blízko, mistrné plížení a střelba ze zákrytů tichými šípy, nechybí ani mučení. Díky tomu se boj ke konci mění na brutální survival kdy přežívá hrstka mužů a postavy se odhodlávají k nečekaným obětem. Garnera mám zafixovaného spíše jako komediálního herce, ale jako drsný kovboj je skvělý, Poitier byl ještě i v roce 1966 prakticky jediným černošským hercem co Hollywood znal (J.E. Jones, Kotto a Gossett měli teprve pár štěků) a je také skvělý. Zkrátka velice slušný tradiční western. ()

derryl

Výborný western o touze po pomstě a naději ve velké vítězství. Spoiler: Zaujala mě i linie o vztahu bílých a rudých "milenců a milenek". Velmi zajímavý film. ()

tragos

Na děj si už příliš nepamatuju, ale ještě hodně dlouho mi v hlavě zněl děsivý jekot mučeného Grange. Při něm mi vskutku tuhla krev v žilách. ()

Hapretor

Příjemně nenudící western na jedno kouknutí. K zamyšlení mě nedonutil, ale ani k vypnutí, což se počítá. Sidney Poitier je dobrej a hraje tu správnýho frajera-elegána. James Garner zase hraje dobře frajera-burana. Líbila se mi hudba a překvapilo mě, jak dali na ukázku strašidelné indiánské mučení. Trocha "gore" nikdy neuškodí, že? (ani ve westernu). U mě dobrý. ()

Kakho-oto

Drsný a brutální western s napínavým a ne zcela černobílým dějem. Indiáni jsou zde zobrazeni sice jako krutí bojovníci, ale netřeba v nich hned vidět záporné postavy. Film ukazuje a zmiňuje i násilí bělochů vykonávané na této barevné menšině. Vyloženě záporné postavy ve filmu skoro absentují. Skvělé herecké výkony, jeden z těch lepších dabingů z doby po roce 1989, akční podívaná, velice slušná hudba, drsná krajina. Tento film strčí do kapsy řadu zprofanovaných westernů včetně Sedmi statečných. 85 % ()

dakarin

Tak to je síla, je to film, co se déle rozdejchává, pokud už nejsi "vypálenej" - neschopnej se s čímkoli ztotožnit a cokoli mít rád ... a na chvíli uvěřit, že to nejsou jenom obrázky na zabití času.... Mám rád pěkně citově barvenou písničku nalomeného muže, který pláče nad čím vším musí vlát vlajka jeho země (vlajka USA), nějaký čas po zhlédnutí tohoto filmu se do jejích slov a tónů určitě nechci ponořit. Film mohu doporučit jako silně nadprůměrný a nevšední ... a tím, že nevidí černobíle je i inteligentní ;-) ()

Lupes

Pravda, scénář je na western docela propracovaný a postavy rozhodně nejsou černobílé, leč zahrané je to šíleně, zlí indiáni vypadají jako ti z Vinnetua, scény bitek působí chaoticky. A opěvovaný hlavní hrdina James Garner? Dvě herecké polohy mu snad lze přiznat, ovšem nikoli "s kloboukem a bez" (Sergio Leone o Clintu Eastwoodovi), leč pohled vlčáka smutného a vlčáka bezradného... Ostatně bezradně v tomto filmu nepůsobí snad jedině Sidney Poitier. A pak ovšem ta hudba... Howg! ()

alldo.raine

Velmi zajímavý western. Neokoukaní westernoví herci. Jamese Garnera jsem viděl až v pozdějším věku v Maverickovi:) Tento western si na nic nehraje, nic neprodlužuje, žadné milostné scény a když už to vypadá, že by mohlo k něčemu dojít, skončí to přeci jen o dost jinak, viz kolo dostavníku. Zajímavá hudba. ()

Cahous

Hodnoceno zpetne po nekolika letech, takze si uz vsechno nevybavuju, ale tu drsnou az depresivni atmosferu, ktera ze snimku cisela, nezapomenu.. ()

calculus

Tak nevím... Na úvod blondýnka, která běhá mezi indiány a osadníky. Vypadalo to, jako by si nemohla vybrat mezi Velkým Buvolem a velkým volem. Potom chlap, co sedí v hospodě a kouká na skalp. Své ženy! Pro mě dost šílené panoptikum. I další události vyznívaly podivně. Celé se to táhlo, jako ty šachy mezi skalami a konec v nedohlednu. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)