O statečné Kačence aneb krčma hrůzy

Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Horor
Československo, 1972, 16 min

Klasický loutkový horor s vykutáleným komentářem Jiřího Suchého. (oficiálny text distribútora)

mchnk

Ano, skutečně klasika československého loutkového kumštu. Klasicky výborná, a v tomto případě naprosto nekompromisní záležitost. 16 minut, které by Holyywoodu bohatě stačily na celovečerní revenge film s několika pokračováními. A to vše v neznámém krátkometrážním skvostíku. Kačenka, holka krev a mléko, a její nebojácná fortelnost, jež se brzkého naplnění dočká. Třes se Ty, jenž s úmysly zlými do této krčmy přicházíš. Perfektně nastolená situace s dokonalou atmosférou. I když Havelkova hudba nebyla špatná, Fišer, či Liška by byli jistě tajemnější. I tak se jedná o krásnou perličku, potvrzující skromnou jedinečnost naší kinematografie z dob minulých. ()

Jezinka.Jezinka

Jarmareční píseň dvacátého století z dílny a hlasovým doprovodem pana Suchého, který, nenachází-li vhodný rým, neváhá sáhnout suverénně po nevhodném. Přímočarost, s jakou na diváka chrlí tu něžný cit Kačenky a Vendelína, tu hrůzný nález Kačenčin v loupežnickém zámku, kde něžná dívka, za chvíli již jedna z nejbrutálnějších vražedkyň v dějinách animovaného filmu (ne-li dokonce vražedkyně nejbrutálnější, nejmasovější a možná i držitelka několika dalších nej na poli vražedném), objeví uťaté hlavy a další fragmenty lidských těl, u diváka vyvolává záchvaty bublavého smíchu. Inu, kdo Kačenku nechá na pokoji, tomu se nic zlého nestane. ()

SOLOM.

Další jasný důkaz toho, že Československo dokázalo „zplodit“ celou řadu kvalitních animovaných/loutkových filmů, snímků a to nejenom co se hororového žánru týče. Příběh má správnou ponurou atmosféru a Kačenka rozpoutá kvalitní „krvavou“ podívanou. Hlas Jiřího Suchého byl skvělým průvodcem (ačkoliv ho jinak moc nemusím), tak tohle se mu povedlo. Jaroslav Boček za těch šestnáct minut dokázal víc, než kdejaký režisérský „ocas“ za celý celovečerní film. ()

woody

Je to ostudné, že jediný opravdový český krvák, masakr, vyvražďovačka je sotva dvacetiminutový loutkový filmeček, který namluvil Jiří Suchý. Bohužel ta hudba, jak píše už Jalu, se nepovedla. Po celou dobu udržuje diváka v příjemném neklidu ale když přijde na mordýřské finále zklame. A u loutkového filmu je to vada na kráse. ()

Tom_Lachtan

Tak jo, já to řeknu... Tohle fakt není tak dobré, jak všichni spolu-komentující usnesli, fakt není, už jen z prostého faktu, že verze v podobě mluveného slova v dokonale uráčkovaném podání páně Suchařípy při jeho načtení Krvavého románu Josefa váchala je prostě lepší a atmosferičtější (odkud s největší pravděpodobností pochází námět i pro tenhle film, byť to není nikde v titulcích přiznáno). Z řemeslného hlediska je animace velmi super, Trnkovo studio loutky zvládá jako málo kdo, ale brakové zkazky v podání Jiřího Suchého působí neskutečně prachbídně a bez jakékoliv šťávy podvratné úchylity, kterou by měli mět a větší propracovanost by si zasloužila i hudba, podoba loutek a kulis a i když je tu titulní Kačenka v upnutém živůtku s kulovnicí v rukou, tak to na víc jak průměr nestačí. ()