Lekár umierajúceho času

Československo, 1983, 6 h 9 min (Minutáž: 68–80 min)

Réžia:

Miloslav Luther

Predloha:

Vladimír Körner (kniha)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Petr Čepek, Milan Kňažko, Emma Černá, Miloš Nedbal, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Josef Karlík, Ladislav Mrkvička, Ilja Racek, Raoul Schránil, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Jan Kanyza (viac)

Podľa námetu Vladimíra Körnera zo života významného anatóma, učenca a politika slovenského pôvodu Jána Jessenia, pôsobiaceho v 17. storočí na pôde pražskej Karlovej univerzity. (RTVS)

dr.fish

Famózní. Vybrat si v historii hrdinu, který prochází zlomem historických epoch, projít s ním kus Evropy a vplést ho do zlomových událostí té či oné doby, to je vypravěčský styl Mika Waltariho a samozřejmě dalších romanopisců, můj nejoblíbenější. Výběr Jana Jesenia je velmi šťastný, neboť byl významnou osobou přítomnou při všech zásadnějších událostech konce 16. a začátku 17. století. Jeho cesta na popraviště je i cestou staré české šlechty na smrt a do exilu, koncem stavovských Čech, úsvitem Čech katolických. Vyprávění je sice zdlouhavé, ale pro informované je lahůdkou. Je dobré se na sledování předem teoreticky připravit, znát politické pozadí je v tomto případě naprosto nezbytné . Bez základní znalosti okolností a významných postav té doby je projekt jen nezajímavou a nudnou podívanou. Jinak ovšem jde o skvělý historický epos srovnatelný s Waltariho Šťastnou hvězdou ...100% ()

Autogram

Myslím, že po tretej epizóde môžem zhodnotiť, a bohužiaľ, pre mňa len za tri hviezdy. Pritom začiatok bol sľubný, ale príliš to odbočilo od lekára ku kráľovi. Trochu ruší dabing, hoci Čepek dostal Kňažka a Hrušínský dostal Haverla, čo sú dôstojné náhrady hlasu, ale predsa to nie je ono. České dejiny s českými hercami po slovensky... –––– Viete, že naše konzílium dalo návrh, aby žena bola uznaná za právoplatného ľudského tvora? ()

Nach

Výborný historický počin, na jehož kvality je současná tuzemská tvorba krátká. Příběh Johannese Jessenia je vyprávěn s dramatickým umem, který podtrhuje um herecký. Petr Čepek je prostě geniální a vy se skrze něj můžete seznámit s ostatními osobnostmi stavovského povstání (jmenujme nejznámější) jako třeba Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic či Ondřejem Šlikem. A nezapomeňme ani na osobnost dané doby nejvýraznější: Rudolfa II. v podání excelentního Rudolfa Hrušínského. Na tomto seriálu vidím jen zbla chyb. Všímám si zde příběhové dokonalosti, která nenudí. Ani ta slovenština mi nevadila a předabování některých postav (i Petra Čepka). Ano, občas jde znát televizní rozpočet, ale i ten odpustím. smekám klobouk ještě teď a pokud tento komentář čte nějaký milovník historie a zvláště doby Bělohorské, má mé vřelé doporučení ke zhlédnutí tohoto výborného díla. 90% ()

Slarque

Když nikdo v Čechách nenašel odvahu věnovat se v televizním seriálu temným časům naší historie, zvládli to aspoň Slováci. Petr Čepek byl v hlavní roli naprosto perfektní, velice dobře se ovšem dá hodnotit prakticky celá herecká sestava. Nadabování postav do slovenštiny mi kupodivu vůbec nevadilo. Miloslav Luther je z režisérů, kteří jdou hlavně po atmosféře a jejich dílo se o 25 let později může někomu zdát pomalé, ale pro mne nebyl žádný problém se na dané tempo naladit a nechat se vtáhnout do příběhu Jana Jessenia. Perfektní, smekám! ()

Padme_Anakin

Po včerejším snímku Svědek umírajícího času jsem byla nesmírně zvědavá na původní dílo, tak jsem k tomu po pravdě řečeno zalehla a nehnula se od toho, chtěla jsem vědět víc.. Jedná se o zdařilé životopisné drama, které se věnuje neobyčejné osobnosti Jana Jesenia a až neuvěřitelným kotrmelcům jeho života... Pochvalu nepochybně zaslouží výborný herecký ansámbl, nádherná výprava, krásné kostýmy a ta dobová atmosféra na mě dýchla a podmanila si mě, ovšem jen jako diváka, být bych tam fakt nechtěla... ()

• Milan Kňažko namluvil hlavní postavu Jessenia, kterou hrál Petr Čepek. Kňažko v seriálu navíc sám ztvárnil roli kata Mydláře. Ve scéně z katovny v epizodě Anatomia Pragensis (1983), kdy lékař přijde pro tělo na pitvu, hraje Kňažko vlastně obě postavy, jednu tělem, druhou hlasem. (Haniczka)
  • Když kat Mydlář (Milan Kňažko) přijde před popravou k odsouzencům, říká mu Krištof Harant (Stanislav Dančiak), že je katolík. Wikipedia však uvádí, že Krištof Harant z Polžic byl v době popravy protestant. (VMa)