Rivali pod červeným slnkom

• Česko Rivalové pod rudým sluncem (viac)

Jaro 1871, japonský velvyslanec, doprovázený dvěma samuraji, jede v soukromém vagónu Transkontinentálního expresu na návštěvu k prezidentovi Spojených států, aby mu přivezl velmi cenný dar – samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty. Do vlaku však nastoupili i členové bandy vedené desperáty Linkem a Gotchem. Zajímá je poštovní vůz, který převáží zlato, jež je střeženo vojenskou kavalérií. Zlato je uloupeno, ale jejich pozornosti neujde bohužel soukromý vagón. Jeden ze samurajů je zabit, cenný meč ukraden. Samuraj Kuroda má sedm dní na to, aby přinesl meč zpátky. Uprostřed Divokého západu stojí člověk, který žije a koná podle kodexu bušidó, zákona samurajů... Rudé slunce je western natočený v roce 1971 s mezinárodním obsazením. V hlavních rolích se vedle sebe objevil americký představitel tvrdých mužů Charles Bronson, legenda japonských filmů Toširó Mifune, francouzský herec Alain Delon a švýcarská herečka Ursula Andressová. Film byl natočen ve Španělsku britským režisérem Terencem Youngem. (Česká televize)

Han22

Tenhle western jsem viděl kdysi dávno v dětství a pamatoval jsem si jen pár věcí - samuraje a kovboje na divokém západě, indiány, neustálé konflikty mezi dvojicí postav a smutný konec. No a také to, že to byl jeden z nejoblíbenějších westernových filmů, který jsem dlouho marně hledal. Po letech jsem ho našel a sehnal (koho by to napadlo že je to francouzský film) a je pořád dokonalý. Bronson a Mifune jako hlavní dvojice jsou přesně takoví jací mají být - Bronson drsný kovboj s přesnou muškou a pragmatickým přístupem k životu, Mifune jako samuraj ctící kodex Bushido, muž cti stojící za svým posláním a bezchybně ovládajícím bojová umění. K tomu ještě Delon jako překvapivý záporák a ne příliš zajímavá Ursula Andressová. Přestože by bylo možné film udělat jako prvoplánovou taškařici, tvůrci natočili klasický poctivý buddy-western s občasným odlehčením. Nechybí zde nic - prérie, koně, přestřelky, saloon, indiáni i výborné finále. Akce nemají chybu a kupodivu se samurajský meč v bojích vůbec neztratí; zejména závěrečná řež s indiány nemá chybu. Pro mě srdcovka a jasných pět hvězdiček. ()

Wishkah

Western, který má všechno co od klasického westernu čekáte. Přestřelky, pistolníky, indiány, širé pláně, zradu, a napůl kladného a napůl záporného hrdinu a taky ženskou o kterou se chlapi můžou rvát....no tenhle film má ještě něco navíc. Oddaného samuraje Toshiro Mifuneho, který podle mě herecky vládne tomuhle filmu. A zdatně mu sekunduje i Charles Bronson. Oba své role zvládli a dali jim přesné charaktery, které rozeznáte jenom pohledem do očí. Ale ať se snaží jak se snaží tak scénárista ani režisér jim moc nepomáhají. Dialogy jsou chvilkama podivné, chování postav občas nelogické (viz. hláška Charlese Bronsona :“Ne nožem ne. Mohl bys ji zranit.“ PRÁSK a ustřelí Ursule Andress provaz z krku koltem), akční scény jsou někdy zoufale nudné (například závěrečný boj proti indiánům je jen stříhání mezi střílejícími pistolníky a padajícími indiány) a navíc tady prostě platí kovbojská logika že hlavní hrdina vždycky trefí, padouch a indián nikdy. Navíc Toshiro Mifune na divokém západě mi přijde zoufale nevyužitý. Škoda. Při lepší režii a lepším scénáři z toho mohl být opravdu zajímavý western. No dávám za tři, ale jen kvůli Toshiro Mifunemu, který se tímhle filmem prorval se ctí opravdového samuraje ()

prezdivaka

Western, kde nic nefunguje a příběh je zaplevelený nelogičností až totálními nesmysly. Nekonečnými zásobami nábojů, nespočtem útočících a umírajících komančů. Bronson, který Ursulu osvobodí před uškrcením, když jí přestřelí kožený pásek na krku, Toširo stále někde nachází své dýky, při neutuchající přestřelce v travinách najednou při jeho souboji s indiánem nastane hrobové ticho...je toho moc, co by se dalo napsat, ale proč se takovou hloupostí vysilovat. Jedna hvězda navíc byla za krásnou Andress, která nebyla bohužel undress. ()

Klajnik

Jelikož se mi Charles Bronson líbil v Tenkrát na Západě, tak jsem se chtěl podívat i na jinou jeho westernovou roli a je fakt, že Bronson tento film docela tahá. Jeho žoviální antihrdina zde Harmoniku vskutku připomíná, ale je více komický a méně badass i tajemný. Další aspekt, který by měl film táhnout, je dynamika a kulturní rozdíly mezi dvěma protagonisty - kovbojem a samurajem. Tematicky to ale do hloubky fakt nejde. Film rozhodně nenabízí žádná psychoanalytická srovnání. Scénáristicky to není žádná sláva, tudíž jsem do jejich vztahu ani snažení nebyl nijak zaujatý. Red Sun není vyloženě špatný nebo otravný film - je to jen nepříliš zajímavá jednohubka. K některým povrchním a pokleslým filmům se rád vracím, protože mám rád jejich stylovost, intenzivní akční sekvence nebo si v nich dokáži najít nějaké humoristické aspekty. Zde jsem si však nenašel nic, k čemu bych se rád vracel. ()

jilda

Skutečně netradiční western.Ale obsazení a spád má skvělý.Alan Delon si vystřihl nádherně záporného Leváka, který ukradne samurajský meč a Mifune ho s pomocí Bronsona musí do týdne dodat pánovi.Znovu se ukazuje, že nejlepší westerny se natočily v Evropě. ()

Brejlil

Netradiční western o konfliktu kultur. Pistolník ze Západu (Bronson) a samuraj z Japonska (Mifune) se snaží najít odcizený meč, japonský dar americkému prezidentovi. Mifune raději zemře, než by připustil, že selže, což Bronson nechápe, a kolem tohoto "konfliktu" se rozvíjí několik vtipných situací. Překvapivý je Delon v roli maniakálního padoucha. ()

RomeroIsGod

Výborný obsazení a správnej drajv. Mě to bavilo od začátku do konce. No a hláška "Jestli neuvaříš, budeš o hladu a ještě k tomu bita" mě naprosto okouzlila. ()

Grafito

Hodně netradiční western se skutečně hvězdným obsazením.. naprostá klasika.. Delon v jedné ze svých mála opravdu záporňáckých rolí.. + překrásná Ursula Andress.. ()

simon84

Výtečný western se zajímavým námětem. Samuraj na divokém Západě, to je prostě super. Jen teda nechápu nový český název. aspoň já film znám jako Rudé slunce. :-/ ()

jane1106

Vcelku zábavný western, který si u mě 4* vysloužil za neotřelé spojení západního a východního hrdiny, jejichž protiklady a postupné sbližování film táhnou, a který významně herecky povyšuje především Mifune. Delon moc prostoru nedostal a Bronson tak nějak odvádí svůj sympatický stoický standard. Dojem trochu kazí místy divoký střih a hodně tragicky růžová umělá krev. ()

pipapa

Zajímavý nezajímavý euro-western ve stylu "sem-a-tam-a-stále-dokola", kde se sešli slavní herci ze všech koutů světa, což bylo hlavně v 60-tých a 70-tých letech velkou módou a často i kasovním trhákem. Bronson se neustále snaží zbavit samuraje(Mifune), ale nezbaví, napětí, jak to dopadne, až Bronson a Mifune dohoní Delona a jeho bandu, opadá v momentě, kdy se všichni opět spojí proti indiánům, a konečné zúčtování s tím zlým už proto není tak chytlavé...Bronson a Mifune super, Delona nemusím a místo Ursuly Andress by bylo zajímavé vidět Brigitte Bardot nebo Helenku Vondráčkovou...Reprízu tohoto dílka zatím neplánuji. ()

Aldebaran

Nikdy bych nevěřil, že se budu dívat na western se samurajem v hlavní roli. Propojení dvou kultur (pokud bych počítal i indiány tak dokonce tří:-) funguje skvěle. Herci v klíčových postavách přesně vystihují své filmové charaktery, od (ne)padoucha Bronsona přes upjatého a uzavřeného samuraje Mifuneho až po opravdového padoucha Delona. A světe div se, je to skutečně western. ()

Puol

Vsutku hviezdne obsadnie sa zišlo v tomto neklasickom westerne. Herecká westernová ikona Charles Bronson spolu s rodeným samurajom Toshiro Mifunem, v zápornej úlohe totálne nesympatický elegán Alain Delon a i chvilku vyzlečená bondgirl Ursula Andress. A výsledok je veru sympatycký, o žiadnu limonádu sa rozhodne nejedná (i keď tá krv sa mi zdala volajaká divná). ()

drankeryth

Super western pre moje oci. Bronson tu stvarnil skvelu rolu v ulohe pomoct samurajovi vratit spat jeho mec a zaroven tak sa pomstit Delonovi za jeho zradu voci nemu. ()