Larry Pearce natočil černobílý syrový příběh dvou grázlíků, kteří zablokují dveře vagonu nočního newyorkského metra a terorizují jednotlivé cestující, mladší, starší, bílé, černé, páry i jednotlivce, muže i ženy. Ukazuje se zde odcizená společnost jednotlivců, fragmentovaná, neschopná, bojící se nebo neochotná spojit se proti násilí a jednotlivě snadno ovládnutelná. Každý doufá, že právě jemu se nestane nic a postupně se dostávají do situace, kdy jsou ochotni přijmout větší a větší míru ponížení. Incident má přesah a nadčasovost; ukazuje, že se zlem se dobrem bojovat nedá a že "civilizovaný" člověk má v mezní situaci nad primitivním agresorem jen velmi pofidérní výhody. (Peabody)

rikitiki

Zdánlivě jednoduchý příběh, vlastně spíš historka, která začíná téměř stejně jako většina katastrofických snímků: představení různorodých lidí a jejich osobních problémů, které všechny zasáhne neočekávané. Je to metafora o společnosti a o lhostejnosti k potížím druhých, která je spolehlivou cestou do pekel. Tváří tvář zlu se všichni, kdo nic neudělají, navždycky ušpiní. Výborné herecké výkony a skvělá, do děje vtahujcí, kamera. Brilantní konec, který nenabízí laciné vykoupení. Jediné, co tenhle starý a chudičký film snižovalo, byla nevěrohodně podaná závěrečná bitka a občas trochu nelogičnosti. Ale jinak je to skvělý film, který se sleduje téměř bez dechu. /21. 1. 12./ ()

Phobia

Být ušlápnutý slušňák je na hovno, vážení přátelé, pak si s vámi může kdejaký grázl vytírat rektum dle libosti. A do nás, Evropanů, bylo oné uťápnuté slušnosti díky černoprdelníkům a politikům s jejich "korektností" nahuštěno až příliš, takže budeme tak dlouho nastavovat druhou tvář, až nás ty multikultůry pořádně nakopou do prdele! Pěknou budoucnost jsme přichystali potomkům, fakt pěknou - buď je sežvýká a vyplivne jisté nedotknutelné etnikum, nebo budou muset na hlavě nosit ručník (ženské rovnou pytel od hlavy až po paty), x-krát denně mlátit čelem do koberce a poslouchat přitom jódlování muezzina. Super, snad se toho nedožiju, ale bojím se, že ano... To jsem ale poněkud odbočila od filmu, ten byl primárně na téma žádné morální zábrany versus nepochopitelná připosranost. Nemám příliš v oblibě prehistorické filmy, ale být "Incident" v barvě, tak mu tu čtvrtou hvězdičku dám. 66,6% ()

Flego

Dokonalá ukážka ľahostajnosti voči svojmu okoliu a v podstate aj k samému sebe. Po nevyhnutnom "predstavení" zúčastnených postáv sa film odohráva vo vozni vagóna a nervydrásajúcim sposobom poukazuje na ľudské slabiny. Snímok zaváňa televíznou produkciou, oceňujem však, že sa na nič nehrá, nesúdi a je len na divákovi, čo si z neho odnesie. 4+ ()

Aelita

Každý má svůj vlastní strach. Rozdělení strachem lidé nejsou schopní se bránit. Kdo toho dokáže využít a nemá morální zábrany, může si dělat, co chce. Jediný, kdo to násilí dokáže zastavit, je člověk, pro kterého bolest nebo smrt je menší zlo než nečinné přehlížení. Každý má svůj vlastní strach a každý má svoji vlastní hranici, za kterou ten strach přestane působit. Jen u některých tato hranice splývá s pasivní rezignaci na život nebo na ideály. ___ Jediný hrdina v nočním newyorkském metru se nápadně podobá šerifovi Willu Kaneovi, který se postavil do cesty zločincům V pravé poledne. ___ Incident je skvělá galerie lidských charakterů a pohnutek a čtyři hvězdičky dávám jen proto, že znám odhodlanější verzi Incidentu, ve které Pfc. Felix Teflinger (Beau Bridges) oželel svoji zlomenou ruku. Teflingerova otázka - Where were you buddy? – v určitých životních situacích patří nám všem. ()

Rocky62

The Incident bezesporu patří mezi ty snímky, které disponují značným myšlenkovým přesahem a zároveň se nemusejí obávat zubu času. Peerce svou pointu servíruje divákovi nenásilnou formou a zejména díky samotnému závěru donutí diváka intenzivně přemýšlet o tom, co se vlastně děje dnes a denně. Avšak mám pocit, že místy přece jen tlačí na pilu. Duo kumpánů poměrně přehrává, především pak excentrický Martin Sheen, který celkovou autentičnost svou výstředností trochu kazí. (SPOILER!) Rovněž si myslím, že závěrečný fight, respektive reakce od ostatních cestujících, kteří doposud jen přihlíželi s obavami o sebe samotné, už tolik realistický nebyl, protože upřímně, pokud by byl váš kamarád v ohrožení života, jen byste tomu nečinně přihlíželi? Asi záleží na úhlu pohledu, protože o tom The Incident je. O násilí, strachu, ignoraci a zbabělosti. Souhlasím s tím, co napsal gudaulin a dobytek. ()

• Natáčení v New Yorku v metru ani pořizování jeho záběrů nebylo štábu oficiálně povoleno, a tak kameraman Gerald Hirschefeld a jeho asistent vzali skrytou kameru a natáčeli tajně. Ostatní záběry ve vlaku byly natočeny ve studiu. (reich)
  • Natáčení probíhalo v New Yorku. (reich)
  • Martin Sheen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)