"Život je někdy k zbláznění", říká si nejspíše pro sebe hlavní hrdina amerického filmu Na šikmé ploše. Právě se vrátil po několika měsících z vězení, kam se dostal bez vlastní viny a nyní je nečekaně zabit jeho nejlepší přítel. Ten mu stačí před smrtí ještě odkázat 300 000 dolarů. Právě tyto peníze ukryté údajně na "bezpečném místě", našemu hrdinovi přinesou nebezpečí, napětí a nečekaná překvapení... (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

"To je sympatické, nikdo kromě mne nechce být šťastný." Na Dicka toho zdánlivě šťastného dne čekala obrovská smůla. Jen co si chvíli vyjel první své hodinky na opětovné svobodě se svým kamarádem, stíny minulosti se daly okamžitě do pochodu a číhalo na něj nemilé překvapení snad z každého koutu... Už jsem viděl poměrně dost filmů o návratech z vězení a "trampot" během jistě nesnadné aklimatizace bývalých vězňů na svobodě. Ale snad žádný z nich nepodával tohle téma s tak obrovskou nadsázkou a vtipem jako tenhle. Na šikmé ploše coby tragikomedie odsýpá v docela akčním duchu, ale současně tvůrcům nezůstavají lhostejné ani charaktery jednotlivých postav, které i přes mírně karikaturní nádech si pořád drží jistou dávkou uvěřitelnosti. Film s hrdinami na rozcestí pohnutých osudů si zachovává po celý čas svoji důstojnost, ač kombinuje hned několik (zdánlivě protichodných) žánrů dohromady. Nikdy jsem nebyl vyloženě fanouškem americké kinematografie, nicméně tamnější 70. léta ve znamení celé řady podobných „nezávislých“ snímků se pro mě stávají stále víc sympatická a James Caan mi každým dalším viděným filmem nemilosrdně začíná bušet na vrata mojí herecké TOP desítky. Všechno ostatní už za mě ve svém zasvěceném komentáři napsal kolega honajz. 90% ()

Flego

Debutujúci režisér Howard Zieff sa zahrieval a James Caan oddychoval medzi prvým a druhým Krstným otcom... Tento snímok na ospalé nedeľné popoludnie nevybočuje z priemeru, pribúdajúcimi dialógmi sa vlečie, sem-tam príde k vtipnej situácii a akcii. Z námetu by sa určite dalo vyťažiť oveľa viac. Prvý komentár. ()

honajz

Skvělé. Skutečně. Dodržená pravidla žánru, vlastně zde jde o směs žánrů, ale řekněme road movie se hodí nejlépe k označení tohoto filmu. Na ne až tak tradiční road movie je nabalena kriminální a postupně rozvíjená historka, a k tomu navíc to má ještě komediální nádech. Hláškuje se zde velmi, a k tomu ještě hlavní hrdina potkává na své cestě naprosto trhlé typy lidí, kteří jsou trochu parodií jistých skutečných charakterů - třeba farmář, který sveze hrdinu na rozcestí. Přitom ten mix jemného humoru a napětí funguje a v některých chvílích se i člověk bojí a je napnutý, co bude dál. Po pravdě, ona ta kriminální historka není nic moc - je stejně malá jako ty postavičky, co se šmrdolí v těch jejich divných životech -, ale o ni nakonec vlastně nejde. Velmi dobrá je scéna honičky karavanů - kam se hrabou honičky z akčních filmů. Líbí se mi, jak tvůrci začnou písničkou Happy Days, a jak se jim podaří s ní i skončit, protože ona dodává filmu neuvěřitelnou lehkost a pravděpodobně naznačuje další hrdinovo směřování poté, co si uvědomí, že stojí v dřevěné boudě mezi zeleninou. A dokonce i jedna smrt je pomstěna zcela adekvátně v návaznosti na začátek. Dokonale sestavená mozaika příběhů, podivných osudů, napětí i humoru, která až na pár drobných hluchých míst funguje a šlape, jak má. ()

Padme_Anakin

Ze všeho nejdřív musím napsat, že mě bavilo sledovat sympatického Jamese Caana a tím bylo o můj pozitivní přístup k tomuto žánrovému mixu postaráno.. Hlavní postava vychází z vězení na vytouženou svobodu a ihned zamíří do maléru, za vydatného přispění smůly a špatné volby lidí kolem sebe.. Touha po velkém balíku peněz končí v dřevěné boudě se zeleninou a závěr je úsměvný.. ()