Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Oralfabet

Filmová adaptace geniální předlohy rozhodně geniální není, ale je dost slušně obsazená a celkově se prostě jedná o poměrně příjemnou podívanou. Ale mohla být mnohem lepší. Takhle je taková... neškodná. EDIT: Převážně neškodná. ()

Untentrauer

Na mě je v tomhle filmu až moc nesmyslů. Ale britský humor jsem měl vždy rád. Takže abych to shrnul - chvílema to bylo vtipné, někdy jen úsměvná a někdy nudné. ()

Renfield

Tak především, "píseň delfínů" je naprosto geniální! Film je nabitý hláškami a moudry jako vesmír hvězdami, má sympatické postavy a zcela jedinečného prezidenta! I když, jedinečného no... Dokonale šílené jsou i veškeré kulisy a samozřejmě Vogoni! Byrokracie a morálka, ale také romantická duše a geniální poezie! Knihu jsem četl a jsem spokojen. 80% ()

kritiklon

Číst knížky a koukat na film je jako přesednout z Maserati do trabantu, na druhou stranu ne nepojízdného. Ale vyloženě propadák to není, oceňuji hlavně herce a to, že jsem to trochu považoval za nezfilmovatelne. Mohu aspoň říct že to není nedůstojné předlohy i když to k ní má daleko. Seriál s alespoň 4 hodinovou stopáží by tomu slušel víc, kdo nezná knihy asi se bude těžko orientovat. 62% ()

El Loco

Priznám sa, že som literárnu predlohu od Douglasa Adamsa nečítal (aj keď určite to raz napravím), takže je moje hodnotenie ochudobnené o tento rozmer. Na druhej strane je to možno dobré v tom, že som od Stopára nečakal viac ako môže ponúknuť film, ktorý sa ako médium nemôže s knihou porovnávať. Čitateľ si totiž môže vytvoriť určitú predstavu o príbehu sám, čo pri sledovaní filmu nie je možné. Preto je možno čitateľ sklamaný zo sfilmovania svojej obľúbenej knižky. Konečný výsledok totiž častokrát nezodpovedá jeho zosobnenej predstave. Tento film je presne prípadom zapadajúcim do mojej predchádzajúcej skromnej úvahy. Stopár je vystavaný na tradičnom ironickom a suchom britskom humore, ktorý teda môžem. Ten je Stopárovou hlavnou devízou. Komu sa takýto humor nepáči, nuž má smolu, a z tohoto snímku nebude mať absolútne nič. Je neuveriteľné, aké myšlienkové pochody blúdili Adamsovým mozgom. Zrovnávať sa s ním v originalite a inovatívnosti sa môžu snáď len Charlie Kaufman a Quentin Tarantino. Musím pochváliť ešte aj vizuálnu stránku, kde úchvatné sú hlavne zábery ,,novej Zeme“ vo výrobnej hale. ()

Strike

Kdyby se to trošičku prostřihlo, tak bych možná dal 5*. Tahle jen za 4. Jsou tam některé pasáže, které dost nudí. Jinak ale zábavné scifíčko, jehož humor je někdo dooost ulítlej, ale komu se líbí Red Dwarf tak si to užívá. Hercům dominuje Sam Rockwell, který je občas neuvěřitelný. A pak je tu samozřejmě Marvin a Alan Rickman:-) ()

alenka

adamse zboznuju a asi se na filmu zase tak moc nepodilel, aspon podle vysledku. filmovy stopar nema nic spolecneho s jeho peclivosti a humorem. parkrat sem se zasmala, ale zachvaty, jako mivam u knihy neprisly. ()

Chulimanga

Velice zábavné, velice zajímavé. Zpočátku to vypadalo jako průměrnější komedie, ale její "chytrý" humor na mě velice zapůsobil a velice mě pobavil. ()

FunThomas

Zpracování knížky Noela Adamse, mnoho vtipných gagů a scén. Povedené zpracování a dobré efekty. Tak co? Víte, kde máte svůj ručník?:))) ()

jednaveta

Jediná cesta, jak rozpohybovat výrazně literární humor předlohy by bylo natlakovat ho více filmovými gagy - což by ale už nebyl Stopařův průvodce. ()

Martinius

douglas adams sa pravdepodobne toci v hrobe. stoparov sprievodca patri do kategorie nesfilmovatelnych knih, nakolko jeho genialita spociva v osobitnom autorovom style stvarnujucom absurdne az nezmyselne situacie a ktory je neprerozpravatelny niekym inym. preto snaha o sfilmovanie musela aj pri najlepsom umysle zakonite stroskotat. zo snimku sa vyklul akysi metrosexualne ladeny hybrid, v ktorom vas uraza skutocnost, ze z rozsiahleho pribehu bol sfilmovany len zlomok, ze najlepsie hlasky a humorne sceny chybaju, ze marvin sa podoba viac na ford focus ako na depresivneho robota, ze ford prefect je cernoch a tak dalej. film moze uputat, ked clovek nepozna kniznu predlohu. kto ma vsak adamsa precitaneho, nech si tymto odvarom nekazi dojem z kultoveho diela. ()

newt17

U první půlky knížky jsem se bavil náramně, ta druhá už nastavenou laťku humoru jen podbíhala. V první půlce filmu tvůrci zabili všechno, co se mi v knížce líbilo, tu druhou jsem neměl potřebu vidět. ()

laFei

Je pravda, že film samotný si svým zpracováním tech 4 hvězdiček plně nezasluhuje, ale jelikož jsem velký fanda Knížky a filmaři mi udělali obrovskou radost tim, že jí konečně zfilmovali a docela obstojně vystihli některé gagy, tak u 4 hvězdiček i zůstanu. Musím ale souhlasit s tím, že jako animovaný snimek (neco na styl napr. kultovního Shreka), bylo by to o hodně lepší.... ()

bidja

Skoro nic mi to neříká a to jsem se to snažil přečíst, poslouchat v rádiu a vidět rozfázované na seriál. Samotného mě to mrzí. ()

Brejlil

Absolutně dokonalý vtip knižní předlohy vyšuměl do ztracena. Zafod nemá dvě hlavy (i když), Marvinovy možnosti jsou trapně nevyužité (i když nevypadá špatně), postava Hummy Kavuly je rána mezi oči, ale hlavně je to nevtipné. Možná, že za to mohla náhlá Adamsova smrt, nebo nějaká vada scénáristů, ale už se nedá nic dělat. ()

tom.cube

Knihu jsem bohužel nečetl, takže porovnávat nemohu. Jde z toho cítit jistá nekompaktnost, občas chaos, na druhou stranu ale má mnoho nezapomenutelných momentů, kdy jsem padal k zemi - myši, 42, úryvky z průvodce, kraby, padající vorvaň s květináčem, atd.atd. Takže výsledný dojem je veskrze pozitivní.... Ano, zcela jistě si pořídím knihu. ()

arcticsky

Myslím, že hodnocení je zde trochu podceněno. Film mě pobavil jako asi trochu nechtěná parodie Hvězdných válek a Červeného trpaslíka... ()

Fikus.xf

Myšlenkové postupy a tak komplexní a šílený náhled na svět popsaný v knize se prostě převést na plátno nedají. Pro čtenáře nezajímavé, pro nečtenáře nepochopitelné a nesmyslné. Přesto dávám čtyři, nebyla to úplně mimoňská slátanina a ačkoliv zjedodušení bylo sice často až na škodu, nedalo se jinak. Mezi třemi a čtyřimi hvězdami. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)