Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Spectre

Spomína sa tu, že zfilmovanie Stopára je niečo podobné ako zfilmovanie Duny. Tieto knihy sú vo svojej podstate obidve jedinečné. Lynch Dunu natočil dobre, ako je to teda so Stopárom: Musím sa priznať, že som nevidel pôvoný seriál a nepoznám ani rozhlasovú hru. Ku knihe som sa dostal až na základe tohoto filmu. Po prvom pozretí v kine mi ale bolo jasné, že z toho sála predloha s obrovským potenciálom. Samotný film sa hodnotí ťažko z rôznych dôvodov. Hlavný dôvod je v tom, že multištrukturálnosť predlohy sa podarí opísať iba z určitého uhla (napr. Lynch sa v Dune držal typickej atmosféry). Tu prichádza určitý diera v tomto inak výbornom filme. Režisér sa jednoducho chcel zavďačiť všetkým. Nájdeme tu teda viac týchto uhlov a miestami aj odkazy na MPFC a iné (čo som si z knihy nevšimol).Hádam vďaka tejto roztrieštenosti uberám aj hviezdičku, avšak inak je film vo viacerých ohľadoch dobrá zábava s kvalitným humorom. Po dlhej dobe jeden z novodobých filmov, ktoré ma skutočne chytili. ()

Senfi

Ten film sám o sobě nebyl není nic moc, ale zůstala mi po něj strašně skvělá nálada...Je to taková blbost...ale hezká blbost...Když nad tim tak přemýšlím asi si přečtu knížu, mohla by být zajímavá! ()

Klay

Stopařův Průvodce byl už předem odsouzen ke zkáze - mít za předlohu knihu, která kašle na děj a upřednostňuje před ním suchý britský humor je nemožné převést na filmové plátno se vším všudy, proto buďme rádi, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Rozhodně tenhle film není sám o sobě vůbec špatný, ale můžete se u něj stejně tak skvěle bavit jako ho jednoznačně zavrhnout. Je totiž třeba přijmout pravidla, která pro film ustanovila už předloha a nepřemýšlet příliš nad tím co se děje a proč se to děje. Hlavní je bavit se a užívat si tu lavinu skvělých dialogů, z nichž některé jsou přímo vyňaté z knihy. Jennings má určité režijní rezervy, z mnoha scén mohl vytěžit i více, ale hodně zachraňují skvělí herci a paradoxně vcelku nízký rozpočet. S pár miliony navíc by tvůrci většinu kreaturek včetně Marvina odflákli počítačovou animací. Takhle si snímek trochu udržuje svůj evropský feeling. Původně jsem chtěl dát 4*, ale pak jsem si uvědomil, že existuje také nějaký Galaxy Quest a že je přeci jen trochu lepší i bez světoznámé knižní předlohy. ()

MkSallam

Průvodce je zvláštní film, což se ukázalo při jeho sledování. Existují totiž dva druhy diváků tohoto filmu. Za prvé čtenář knihy (já) u které se bavil a kterému film přinese jen pohyblivé zpracování knižní fantazie (avšak zábavné zpracování). A za druhé člověk který knihu nečetl. Ten zjistí že půlce věcí nerozumí a že je film chvílemi trapný. Což je špatně. Filmy by přeci jen měly být pro celý okruh publika. Navíc film trápí velmi zkratkovitý scénář, který nenabídne ani vysvětlení takových základů jako je důležitost ručníku a který nenabídne ani zajímavý příběh (ehm, celý film je tak trošku o ničem, beze smyslu). Ale jsou zde i klady - třeba všudypřítomný humor a hlavně pořádná ujetost celého dění (třeba ten "citronový aktivátor"). Finální hodnocení pak zní 62%. (ti kteří nečetli knihu, nechť si odečtou 20% protože půlka filmu půjde mimo ně) ()

Puss

...Ó, frétná chrochtobuznosti. Tvé mikturace jsou mi co zprudlé žvastopunksery na plzné včele. Škvrrrrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrzy. A krákorně zafras mě svými scvrknuvšími patlocaráty, nebo tě roztrhám na fidloprcičky svým frkodrťákem!!!..................Jsem velký nadšenec do předlohy, tak proto těch 5*. I když knížka je nepopsatelně lepší. Ostatně málokdy to je jinak. ()

Marys

Takto. Nečítal som knihu, a keby som ju čítal, predpokladám, že by som po prečítaní a následnom zhliadnutí filmu bol asi sklamaný z celkového prevedenia. Keďže som ju ale nečítal, zdalo sa mi to celkovo dosť chaotické a nepochopené, takže neviem, ako sa k tomu mám postaviť. Každopádne ma ten film až tak moc nebavil. Ale tá záverečná scéna o živote a jeho znovuzrodení bola veľmi pekná. ()

Bucounit

Tak toto ma riadne prekvapilo, knižku som nečítal takže neporovnávam ale tento film je nabitý nápadmi humorom a sympatickými postavami ktorých hrajú super herci ( Sam Rockwell megalooser :). Najlepšia voľba do nudy ! ()

laepus

Úžasný film, který už pět let patří mezi nejlepší filmy, jaké jsem viděl. Možná je to tím, že znám skoro nazpamět knižní předlohu (všech pět dílů je parádních!), ale tenhle film ducha předlohy a hlavní myšlenku Douglase Adamse, která je za vším tím suchým anglickým humorem schovaná, rozhodně ctí a naplňuje. Tolik úžasných herců vzdává tímto filmem svůj hold jednomu z nejlepších humoristických spisovatelů 20. století. Gratuluji a děkuji. A ještě ty další díly bych prosil... :) ()

Martin_W

Asi jsem neviděl dostatečně mnoho scifi filmů, aby mě tohle zaujalo.. Očekávání bylo velké, ale nakonec jsem zklamán. Pobavil jsem se asi 3x za celý film. 52% ()

halixCS93

skvěle graficky zvládnutý film,skvělý "racionálně uvažující" Martin Freeman a robot s depresí - naproti tomu chabý humor.Postava Sama Rockwella AKA prezidenta vesmíru mě vůbec nebavia. Určitě by se za ty peníze dalo udělat lepší divadýlko. 3 hvězdy ale utekly Průvodci jen o chloupek. Smůla, není to pro mě úplně ono... asi až moc si film hrál na ulítlý. ()

Mikino00

Hned po přečtení Adamsovy knihy jsem se musel podívat na tento film. Tvůrci udělali značné změny, celý příběh zmodernizovali, dost toho i přidali a nutno říci, že většina změn je k horšímu, např, obsazení Forda černochem je nepřijatelné, přidání romantické linie mi to dost znechutilo a pozměněný konec to dorazil. Film může někomu připadat ztřeštěný, ale v tom je jeho kouzlo. Co se povedlo je Marvin, obsazení Rockwella, Deschanel či zobrazení samotného průvodce a mimozemšťanů. ()

Jimmy15

Moc se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem se odhodlal a film si pustil. Byl jsem mile překvapen a dost jsem se bavil. Vůbec to nebylo špatné a doporučuji všem se na to podívat. Příběh byl pěkný a osobně vyzdvihuji vypravěče, který dodává filmu pěkný nádech. ()

H4ku11

Mám rád Sci-Fi a mám rád bláznivé Sci-Fi, ale toto som nejak dobre nespracoval. Predpokladal som, že to bude vtipnejšie a zaujímavejšie než to v skutočnosti bolo. ()

Rufete

"If you want to survive out here, you've got to know where your towel is." Komentář může obsahovat spoilery. Na filmech o různých koutech vesmíru se mi líbí to, že mají takřka neomezené možnosti. A když jsem v tomto viděl tolik nezvyklých věcí a nepochopitelných situací, dokázal jsem je s chladnou hlavou přijmout. A nápady to byly vskutku zajímavé, sice kolísaly, ale na chvíli se nad nimi člověk pozastavil. Sice jsem si užíval jednotlivé příhody a úryvky z průvodce, ale příběh jako celek pohromadě moc nedržel. Spíš se mi líbila každá scéna s Marvinem, totiž jak často potkáte tak depresivního robota. Jeho postava v sobě má skrytý potenciál, který bych rád viděl více rozvedený. S obsazením jsem neměl absolutně žádný problém, Zooey je krásná, Martin hraje svůj vysoký standard a Bill Nighy vždy potěší svou přítomností. Jak to jen dělá? Kniha musí být určitě zajímavá a tak si ji přidávám do pořadníku. Jak už jsem zmiňoval, ve filmu se mi líbily jednotlivé věci, které ani nejsou pro hlavní dějovou linku důležité. Líbily se mi ručníky. Líbily se mi mluvící dveře. Líbily se mi nenormálnosti nastávající při cestování vesmírem (květináč, vorvaň). Byl to docela fajn zážitek. ()

bobstock

Z dnešního pohledu to postrádá jakousi velkolepost, přesto je to stále skvěle napsaná, pohodová věc s nádhernými kostými ufounů. 70% ()

filipvrbik

Bohužel jsem nečetl knížku,takže mohu komentovat jen film Spousta věcí je tam super balancuje to na hraně parodie a sebeparodie. Otázka na smysl života, vesmíru a vůbec je super, dokonce jsem si pamatoval, že odpověĎ je 42. Bohužel triky jsou takové přepotopní a asi nedokázal vměstnat 5dílů knihy do jediného filmu, chvílemi je to poznat. Nic naplat asi si to budu muset přečíst....60% (a rozhodně plus za Marvina) ()

spageta

Bohužel, neznám knížku, nedocházely mi tedy některé souvislosti a místy jsem se v ději ztrácela. Suchý britský humor mám ráda, v tomto směru se mi to líbilo. Bylo to hezky ulítlé, trošku mi to připomínalo Paniku v městečku, i když to fakt nemůžu srovnávat :-D. No a Martin Freeman je můj oblíbenec, takže film pro mě pozvedl o stupeň výš. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)