Reklama

Reklama

M. Butterfly

  • Česko M. Butterfly (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Zvláštny príbeh lásky medzi francúzskym diplomatom a čínskou opernou divou v období kultúrnej revolúcie v Číne. René Gallimard pracuje na francúzskom veľvyslanectve v Pekingu. Jedného dňa sa zúčastní operného predstavenia pre diplomatov a na prvý pohľad sa zamiluje do Song Liling, predstaviteľky Madame Butterfly v slávnej Pucciniho opere. Medzi speváčkou a diplomatom sa vyvinie milenecký vzťah, ktorý je založený na Francúzových ireálnych snoch a predstavách o pokornej ázijskej žene. Song svojho milenca skutočne zbožňuje a prejavuje mu oddanosť na tisíc rafinovaných spôsobov. Zároveň si ho však drží od tela, odôvodňujúc to svojou ázijskou hanblivosťou. A hoci Renému porodí dieťa, nikdy mu nedovolí uvidieť ju nahú. Song má na to dobrý dôvod. Dokáže fantáziu svojho milenca držať pri živote tak dlho, až kým mu kruté politické okolnosti neodhalia skutočnú pravdu o jej láske. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (58)

Astaroth12 

všetky recenzie používateľa

Hneď začiatok ma nadchol svojou farebnosťou a citom pre detail. Potom som bol nesmierne prekvapený, ako jemne a poľahky sa príbeh formoval a vobec si nevypomáhal nejakými silnými dramatickými chvíľkami. Príbeh bol hlavne o vášnivej túžbe po láske, kde jednu stranu do toho poháňal akýsi morálny prehrešok z odhalenia, ktorý v jeho postavení by mohol byť fatálny, ale práve, že to mu ešte viac dodávalo sebavedomie a istotu. No a druha strana to robila zámerne a len kvôli tomu, že jej to niekto nariadil. A to ma privádza pred otázku, že či tá druha strana si po čase na to len zvykla alebo aj ona začala prechovávať nejaké city a náklonnosť. Lebo mna ani pod hrozbou smrti by nikto neprinútil spraviť taký hyenizmus na sebe, ale ani na inom človeku. Cronenberg to uchopil do pevných ruka navzdory tomu, že on točí celkom ine žánre, tak aj tu dokázal, že je režisér, ktorý nemá obmedzenia, čo sa týka voľby žánrov. Pointu som už uhádol skoro na začiatku, keď za divou prišla tá zo strany. Je tu pomaly štýl rozprávania, ale ktorý sa k tomuto režisérovi hodí. Ale na to, že sa film odohráva v dobe temna v čínskych novodobých dejinách by ten konflikt mohol zachytiť aj rozvážnejšie a nie len to vtesnať do niekoľkých minút. Je fakt, že sa režisér sústredil na problematiku dvoch ľudí, ale všetko zo všetkým súvisí a keby nežnejšia polovička žila v inej dobe, tak by sa s Francúzskym diplomatom určite  nestretla. Preto si myslím, že ozrejmenie politickej situácie a následky konaní politickej strany tu mali byť aspoň trocha upresnené. Ten koniec mi prišiel už dosť afektovaný a do cela zbytočný. I keď sa jedna o znepokojivý počin, tak u Davida mám rozhodne radšej iné kategórie filmov. Silne 3*. ()

Jirka_Šč 

všetky recenzie používateľa

Velmi zajímavý film. Zajímá mě, jestli byl doopravdy vytvořen podle skutečné události. Měl jsem bohoužel hendikep, protože jsem si přečetl diskusi a "tušil", ale manželka do posledního momentu netušila (přestože měla chvílemi takové úvahy ... no rozumíte mi). I přes krutost (psychickou), kterou film ukazuje, se mi líbilo. Minimálně odlišností od čehokoli, co jsem dosud viděl. Jediné, co mi stylově nesedlo, byla ona Velká čínská zeď, protože byla v kontrastu s "obyčejností" ostatních reálií. ()

Reklama

Mulosz 

všetky recenzie používateľa

Hodně dlouho se mě držel dojeml, že se Cronenberg zbláznil a natočil romantické milostné drama se vším všudy. bez jakýchkoliv hrůz, zrůdiček, slizu, eklhaftu, krve a násilí. Po odhalení pointy během soudního procesu však ve mě pořádně hrklo a musel jsem konstatovat, že kanadský autor umí natočit výborný film i bez výše uvedeného. Charisma Jeremyho Ironse by se dalo jako vždy stáčet do flašek a prodávat. ()

Willy Kufalt 

všetky recenzie používateľa

Nemám pocit, že bych byl tou správnou romantickou duší... ale tohle romantické drama mě svou barevností, zvláštní poezií a tajuplnou atmosféru nejen hodně vtáhlo, ale také mi začlo býti líto, když jsem v druhé polovině začal cítit jisté zneklidnění a pocit, že tohle skončí čímsi děsivým... škoda. Ale to by nebyl David Cronenberg, aby ve svém filmu nezašel k čemusi řádně a neotřele úchylnému, byť mě tentokrát stejně překvapilo, jaké (pro něj) netradičně komorní, nejednou až poetické drama dokázal natočit 3 roky před Crash. :o) Netuším, jak to dotyčný umělec dokázal, ale ona Číňanka od počátku dlouho oplývala silně přítažlivým a tajemným půvabem, hodným správné femme fatale. Operní árie přidávají na síle prožitku, snad jen úplný závěr mě svým úchylně patetickým podáním moc nesedl... že je to (snad až na jeden zde zamlčený „detail“ o posledním incidentu hlavní postavy) příběh dle skutečné události? Jeden by neřekl, co se vše bizarního v zákulisí života politicky aktivních osob může odehrát. Napínavé a překvapivé bylo vidět film bez přesné znalosti šokující pointy. [85%] ()

Gilmour93 

všetky recenzie používateľa

Na Jeremyho Ironse po roce opět přišla Posedlost a jak pak to asi může dopadnout, když je tak špatný analytik.. Cronenberg na své poměry nezvykle konvenčně a s nádechem vznešenosti, ale od návratu do Paříže se to začne ve svých zkratkách rozpadat. Škoda absence prostoru pro dopady románku na diplomatovo manželství i toho teatrálního konce, který zahrál Pucciniho noty na úkor skutečnosti. Pokud to bude možné, doporučuji se vyhnout českému dabingu, který to Langošovým tréninkem na budoucí role poměrně zprasil.. ()

Galéria (7)

Zaujímavosti (4)

  • Námět je inspirován skutečným životním příběhem francouzského diplomata Bernarda Boursicota a zpěváka pekingské opery Shi Pei Pu. (alonsanfan)
  • Čínska opera, ktorú Song (John Lone) uvádza na začiatku, sa volá „Gui Fei Zui Jiu“, alias „Opitá konkubína“. (Bilkiz)

Reklama

Reklama