Cesta na západ

USA, 2005, 9 h (Minutáž: 90 min)

Hudba:

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher (viac)

Roku 2005 se na obrazovkách amerických televizí objevila šestidílná minisérie Into the West (Na Západ), na které se jako vedoucí výroby (producent) podílel slavný Steven Spielberg. Epizody seriálu jsou dlouhé zhruba 90 minut a velmi věrně mapují historii amerického západu v letech 1820-1890. Na pozadí příběhu dvou hlavních hrdinů- jižanského koláře Jacoba Wheelera a lakotského šamana Milovaný Bizony, se velmi důvěrně seznámíme s reáliemi té doby i hlavními historickými postavami. Znalci mohou ocenit dobové oděvy, prostředí a nesmírně citlivě zpracované téma lakotských obřadů, kde se vystřídala plejáda snad všech nejlepších indiánských herců v rolích legendárních náčelníků té doby. (tuwanakha)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (7)

Cesta na západ (2005)

Komplexně pojatý příběh 19. století v USA, kde klíčovým jsou jednotlivé významné historické milníky, které jsou znázorňovány, a nikoliv postavy, které jsou víceméně jen do počtu, a slouží jako takový most mezi jednotlivými díly. První díly nabízejí opravdu cestu "Na Západ", obohacenou o záběry krásné krajiny. V druhé půlce už jsme "Na Západě" a řeší se hlavně Indiánská otázka. ()

Wheel to the Stars (2005) (E01)

Nechat si urvat od Medvěda půlku kůže na hlavě, to asi musí bolet, a zažít to nechcete.... Ale každopádně to působí velmi efektně, zvláště za použití živého zvířete. Do kontrastu s tím pak jdou příšerný CGI Bizoni... Líbí se mi, že celý děj je dost komplexně popisován z různých stran, ale co mé srdce potěšilo nejvíc, bylo velké množství nádherné krajiny, to byla pastva pro oči. Cestovat takovouto divočinou muselo být mnohdy snem i noční můrou zároveň. ()

Manifest Destiny (2005) (E02)

Tento díl mi svým pojetím dost připomínal sérii Osamělá holubice. Máme tu několik opravdu hutných scén (amputace, (ne)shledání s rodinou)), které tento díl tahají kvalitou dost nahoru. Opět příšerní CGI Bizoni. ()

Dreams and Schemes (2005) (E03)

Tento díl se dá rozdělit na dvě poloviny. První polovina, točící se okolo Zlaté horečky, mě vcelku bavila, a ukázala nekalý vliv zlatého bohatství na lidský charakter, zakončený poměrně absurdní smrtí obou protagonistů. V druhé polovině už se začíná časově dost skákat, a začíná se i měnit hlavní obsazení, takže tu začíná trochu zmatek v postavách, a divák si tak spíše zvyká na jednotlivé postavy, které se v ději najednou objevují. ()

Hell on Wheels (2005) (E04)

Stavba železnice je dalším výrazným mezníkem, který určoval Americkou historii, a i zde tak museli ruku k dílu přiložit Wheelerovi. Doba od začátku prvního dílu už dost pokročilo, takže otěže už definitivně přebrali nové postavy. Mezitím také vidíme pokračující vyvražďování Indiánů, a jejich beznadějné snahy o zvrácení tohoto stavu. Docela černá kaňka na historii kolonizátorů. Zajímalo by mě, jestli by někdo dokázal něco takového natočit u nás třeba o odsunu Německého obyvatelstva... ()

Casualties of War (2005) (E05)

Díl převážně o Indiánech a o tom, jak se je vítězové a pisatelé dějin snažili dostat do bělošské společnosti. Whealerové jsou tady odstaveni na druhou kolej, a zase tu tak máme nové a nové postavy... Vesměs asi díl s uzavřeným dějem, o tom, jak moc byli tehdejší motivy a způsoby správné, tak o tom by se dalo pochopitelně dost diskutovat. ()

Ghost Dance (2005) (E06)

To, jak bylo naloženo s původním obyvatelstvem je pochopitelně otázka do diskuze, ale masakry v této epizodě, mnohdy bezúčelné a bezdůvodné jen ukazovali určitý pocit nadvlády bílého obyvatelstva. Indiáni, co se snažili dostat do společnosti, byli v podstatě atrakcí do cirkusu. Whealerové sice byli takovým pojítkem mezi jednotlivými díly, ale jejich osudy jsou v druhé polovině série mnohdy odsunuty až na druhou kolej. ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (viac)