Příběh prince, jehož život je zakletý v náhrdelníku, ukrytém v útrobách ryby, je plný dramatického napětí, úkladů a osudových předpovědí. Mladému zamilovanému páru, který našel před zuřící bouří útočiště na zámku, ten pohádkový příběh vypráví zámecký kastelán a všichni tři se stávají jeho aktéry. (oficiálny text distribútora)

sharka.68

jak jsem ráda za tuhle skoro zapomenutou pohádku..vlastně jsem si ji uvědomila ihned,jak začala..že jsem na ni koukávala jako malá holka...on to vlastně je pohádkový příběh spíše pro dospělé...ale pořád má něco do sebe..princ byl princ a princezna princezna..i chováním..žádní puboši s chováním řeznických psů....byla to noblesa! A že princezna celou dobu byla upravená a ani putování před doly a hory jí neuškodilo na oblečení? Inu,dbala o sebe a je to pohádka!!! ()

rozum i cit

Krásná pohádka s velmi netradičním a zajímavým prolnutím se současností. Začátek dramatický téměř jako by šlo o detektivku či horor, průběh místy takřka jako film noir, ohledně nemrtvého prince lehce tajemný až příjemně strašidelný nádech, a celkovým laděním středověký příběh zrady a intrik. K tomu vpravdě krásný a barvitý hudební doprovod Zdeňka Marata a velká dávka poetična. Kvalitní výkony typově přesně zvolených herců, ať již jde o chybujícího krále Vladimíra Ráže, laskavou královnu Jany Dítětové, něžnou princeznu Miroslavu Jany Preissové, roztomilého prince Jana v podání Petra Štěpánka, vynikající Alenu Vránovou coby zlou sestřenku či skvělého Ladislava Peška v dvojroli Ondřeje i kastelána. Zapomenout ostatně nelze ani na tajemného mnicha Radovana Lukavského. K tomu ne zcela šťastný konec, který zanechá v divákovi řadu otázek: přesunuli se snad Jan a Miroslava v čase, aniž by si to pamatovali (vzhledem k jejich záhadnému zmizení ze světa), nebo jsou Honza a Mirka jejich reinkarnací? A je kastelán duchem či reinkarnací Ondřeje? Pár nelogických prvků by se tu sice našlo, kromě již jinými recenzenty zmíněné dokonalé úpravy princeznina zevnějšku po útrapách cesty a skutečnosti, že vyběhla z domu jen tak a nesbalila si ani raneček, se nabízí také otázka, proč princ v noci nenavštívil rodiče, když po zahradě se pohybovat mohl. Ve výsledku jsou ovšem tyto nedostatky drobné a divák je snadno odpustí. Domnívám se, že tato pohádka by měla být vysílána častěji, a to nikoli jen o víkendu brzy ráno, ale i po obědě, ba co víc, měla by být zařazena do hlavního programu i o Vánocích, neboť jde o jednu z našich nejhezčích pohádek. ()

Lykos

Neskutečně krásná pohádka. Nemohu jinak, než hodnotit pěti hvězdami. Určitě by se dalo mnoho věcí vytknout, ale za tu atmosféru si to zaslouží. Též za krásnou Janu Preissovou. Rozhodně nej z našich princezen (bohužel i nejvíce nedoceněná). Černobílá této pohádce sluší. Sluší jí vlastně všechno :herci, hudba, prostředí. Bohužel ta černobílá bude jedním z důvodů, proč tento klenot v televizi jen tak neuvidíme. Dalším důvodem je to, že v dnešní době se věří, že v pohádkách se musí ječet, musí se hodně padat a utíkat a vše se musí neumětelsky lepit na současnou politickou situaci či co, a hlavně musí být vtipná za každou cenu. Mrtvý princ budiž vzorem všem, kteří chtějí natočit něco krásného, co přetrvá (neboť ať počítám, jak počítám, tak tomuto dílu je 44 let). ()

farinelli77

Velmi milé překvapení! Staré černobílé pohádky se mi většinou nelíbí ani dnes. Možná je to tím, že bývají natočeny v tv studiu. Tato pohádka byla však výjimečná, a to hned z několika důvodů. Jako jedna z mála tv pohádek byla natočena mimo studio, a to rovnou na hradě Křivoklát. Další zvláštností, které si možná všimne málokdo, je skutečnost, že byla natočena v Krátkém filmu Praha, nikoli na Barrandově, kde ČST natáčela poměrně často. No a je tu ještě mnoho dalších zajímavostí: Prolínání současnosti s dějem pohádky nebývá obvyklé. Napadá mě pouze jedna další taková pohádka, a to Princové jsou na draka. Dalším unikátem je nádherná Jana Dítětová v roli královny, což byla zřejmě jediná její královna. Také S. Májová se po letech opět objevuje ve výpravné pohádce, i když jen ve velmi malé roli. V neposlední řadě překrásná hudba Zdeňka Marata, včetně krásných písniček, a také zřejmě poslední role V. Ráže a A. Vránové coby manželů, rozvedli se tuším o rok později. ()

benden

Dnes jsem viděl poprvé a uvažuju, proč jsem nikdy na tuhle krásnou pohádku neměl štěstí. Kam se hrabou ty výpravné pohádky Zd. Trošky, plných piťomoučkých postav - na tuhle pohádku vznešených lidí, dobráckého kastelána a zlé dvorní dámy. Nádhera. ()

pupidup

Jsou pohadky, ktere nepamatuji ani ja.... stacilo tak malo... a pritom to bylo hodne..dnes je všeho hodne, ale v podstatě dostavame malo. ()

sibal

Dnes jsem poprvé viděl (spíš si to již nepamatuji) tuhle skvělou napínavou pohádku. Černobílá atmosféra je dokonale ponurá a napínavá a tomu přispívá prostředí skutečného hradu. Herci se jako dnes nepitvoří a nepřehrávají, jsou prostě skvělí a vede pan Pešek. Časové roviny dobře ladí a jejich žádné vysvětlení není hloupé .. znovuzrození?  cesta v čase? duchové? Prostě paráda a dobrá nálada i z temného příběhu.. nesnažte se nikdo o remake, to nedáte. ()

horskejvlk

Tady je obrovská Škoda že byl použit nekvalitní rozmazaný a kontrastní černobílý materiál, být to v kvalitní barvě bylo by pěkná pohádka, čb se pro děti nehodí ale když je tak alespoň kvalitní Kodak, ta temnost by se nevytratila, dále je tu naprosto nevhodná hudba která do gotiky či této pohádky vůbec nezapadá. Když porovnám ČB Pyšnou princeznu kde byl použit kvalitní čb film na obrazotvornosti a kráse to pohádce vůbec neubralo, hudba byť tam nezní gotická je také krásná ale v Mrtvém princi je to katastrofa. Paradox stejní herci a takový výsledek. Bez těchto vad by to byla krásná temná pohádka s překrásnou mladinkou Preisovou a démonicky- krásnou zlou tmavovlasou Alenou Vránovou. Už jen to skvělé časoprostorové prolnut, letní podvečerní bouřka, skok v čase a místě… Křivoklát lesy, tma, bouŕka i poenta pohádky je vše na 5 hvězd jen ten ruský celuoid -1 a hudba -1. Dnes bych to natočil znovu s pořádným princem, né ti obraní uzenáči co se hodí tak na pacholky a pážata ale né na prince- Junáka typu: Lutanský, Trávníček, Štěpánek a princezny co by mohly hrát maximálně harapany, holky z maštale ale né vznešené a krásné stvoření to jest princezny a samozřejmě archetyp dobra tudíž Blond. ()

Matesek

Vánoce 1971 byly plné krásných pohádek a filmů pro nás, děti. Např. Vodník z Kaňky, Princ a chuďas, Babička, Zločin na Zlenicích hradě, Růže a prsten, Mlýn u šesti čertů... Všechno černobílá televize. A v první lednové neděli 1972 dopoledne byla uvedena tato nová pohádka. Párkrát ji potom (2-3x) zopakovali, a potom po mnoho let už nešla. Konečně už ji dávají, mohu jen doporučit. Když je stále populární Pyšná princezna, kde hraje Alena Vránová, tak tady ji máte opět, po 20-ti letech. A s ní další krásnou princeznu v té době, Janu Preissovou. Pešek, Štěpánek, Ráž - klasika TV. ()