Nejnovější filmové zpracování bitvy, která se řadí mezi nejvýznamnější vojenské události 2. světové války. Podzim roku 1942, bitva u El Alameinu. Zdecimovaná italská armáda v jižním sektoru fronty očekává posily. Jako dobrovolník sem přichází také mladý student filozofie Serra, který má ze školy idealistickou představu o válce. Sní o hrdinství vykonaném pro vlast. Postupně však ztrácí iluze a pochopí, že jde o politickou a mocenskou hru, v níž lidský život nic neznamená. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Koukám, že si Italové natočili svůj vlastní válečňák. Bohužel pro ně ale Tobruk obstál ve všech frontách. Je příběhově zajímavější, akčnější, postavy jsou originálnější. To mu ale nechci nijak nadhazovat, tak to prostě je. Tady jenom dokazuje, že když se chce, dobrý film se natočit dá. U nás je celá várka dobrých a schopných lidí, kteří si s válkou dokáží poradit daleko více jak Italové. Pravda je ale ta, že se mi na nich líbilo, že tenhle film natočili upřímně a bez nadsázky. Italové totiž ve druhý světový skutečně stáli uplně k hovnu. ()

sigf07

Skvělý film, který trošku pokulhává v technickém provedení, ale jinak je můj dojem více než pozitivní. Podobnost s Marhoulovým Tobrukem se nezapře, a ač vlastenec, přikláním se tentokrát na stranu Italů. Tam kde Marhoul k smrti nudí zbytečnými líčením válečného zázemí a následně záběry na písek, je jeho italský kolega o poznání činorodější, aniž by se to zároveň oslabovalo atmosféru v zákopech. Nepobíhá bezmyšlenkovitě z jednoho charakteru na druhý, ale sází na jistotu a vypráví příběh jednoho vojáka na pozadí historické události. Její výběr považuji za další nesporný klad filmu, neboť kromě zmiňovaného Tobruku a několika málo podobných snímků, se bojům v severní Africe moc pozornosti ze strany světových filmařů nevěnuje. A italský pohled na věc je naprostou raritou. ()

drankeryth

No konecne po extremnej dlhej dobe som narazil na taliansky vojnovy film, kde sa to uz da aj sledovat a nie pretrpiet drahocenny cas pri nejakom braku. Tu ma to aj oslovilo, co sa tyka deja filmu a je to tiez vkusne zapasovane osudmi talianskych vojakov pri strastiplnej snahe zdolat horuce peklo africkej puste. ()

Warhorr

Vynikající válečný snímek a zatím jeden z nejlepších co sami italové natočili. Už dopředu však upozorňuji, že se jedná převážně o psychologické drama o italských vojácích, co v Africe bojovali. Se vším všudy je tady jedna větší bojová scéna a nějaké to bombardování, takže ať nikdo nečeká našlapanou vojenskou akci. Mladičký, zidealizovaný nováček nastupuje na frontu mezi ostřílené hochy ve zbrani. Záhy však pochopí, že na válce není nic k fantazírování a čeká ho krutá a nemilosrdná realita. Realita, kdy úhlavním nepřítelem nemusí být vždy jen protivník, ale taky samotná poušť, spalující slunce nebo žízeň. Skvěle vykreslený příběh o skupině vojáků, jenž se musela potýkat se strasti války na úplně odlišné frontě než byla Evropa či Pacifik. Musím ocenit i samotnou hudbu, která všemu dává ten správný a depresivnější nádech. Vážně jsem nečekal, že budu až tak nadšen. Všem fandům válečným filmům z období WWII mohu jen a jen doporučit. ()

MartinezZ

Překvapení. Asi tak 10x lepší než variace z '69. Naprosto se zde ignoruje nějaký Rommel a německá taktika Afrika Korps. Naopak je hlavně a jenom zacíleno na válku v písku z pohledu Taliánů, coby živých štítů německých vojsk a výplně linie. Celý příběh je jakoby vyprávěn ze zápisků mladého studenta, nováčka a dobrovolníka, co si záhy vyplýtvá dva ze svých tří zázraků. Počínaje bídnou situací a konče prolomením linie a zmatky ve velení a rozkazech při ústupu, je tenhle film, na to, že je italský, nečekaně dobře řemeslně zvládnut. Kamera, hudba, sympatičtí herci, scénář, dialogy, nic, co by dokázalo vysloveně urazit. Absence jakéhokoliv heroického patriotismu je tu velkým kladem a skutečně, Amíci by si z toho mohli vzít příklad. Žádný válečný film plný akce, tanků a obětavé střelby, ale válečné drama, vyprahlé, s pískem ve vlasech i zadku. Přirovnání k Tobruku sice sedí, ale proti tomuhle je i Tobruk takový malý komorní "studentský" počin. ~~~ Povedl se i dabing, kdy se hlasy k postavám hodily, nerušily a nemuseli jste tak vzteky při poslechu mlátit hlavou do zdi. ~~~ Herdek, já mám žízeň... ()

• Film byl natočen za podpory italského Ministerstva kultury, kdy byl jeho vznik 8. července 2001 prohlášen za národní kulturní zájem. (MartinezZ)