Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

herr_carter

Hodnotím takto kladně spíše kvůli postavě Válečka, ten mě vždycky spolehlivě dostal na lopatky....................moje hodnocení 7,5 z 10. ()

Smileface

Režisérka v první sérii stvořika krásné dilo o čtyřech dětech z malé strany, aby ho následně v druhé sérii totálně zničila ostranění jené z postav (Údajně proto, že se s ní rozešel hercův bratr), přesunem děje na Pionýrský tábor a přidáním postavy extrémě otravného a úlisného táborového vedoucího v podáni Petra Štěpánka. Takto promarněný potenciál na pokračování jsem snad ještě neviděl. ()

klúčik

Ja som vyrastal na Rychlích šípoch...Zbieral som kreslené príbehy a pod. Tento seriál si veľmi dobre pamätám. Marek Eben bol ako metráček , ale zlatý... Teraz sa mi vybavuje aj hudba, ktorá sa nedá zabudnúť a ešte to, že stále strašne behali, a behali. No je to televízny kultový seriál pre deti......70%. ()

Paity

I po těch letech rozhodně jedna z nejlepších rodinných seriálových záležitostí. Předně díky Marku Ebenovi, který byl v té době ještě hezky kulaťoučký, ale talentu měl za dva. ()

Sayko

Úsměvný seriál zachycující život tří kamarádů, který má dobrý humor, jasnou pointu a nejasné herecké výkony. Ale co, psal se rok 1969 a seriál byl plný dětí. Každý nějak začínal. ()

mira007

Podle mne dnes absolutně nepoužitelný černobílý dětský seriál ( vlastně první v historii naší televize), který se zapsal do historie maximálně nadčasovým pojmem " VÁLEČEK" ... tlustý lidi, byli, jsou a budou . ()

in nomine

Tento seriál jsem miloval jako děcko a můžu ho i teď. Je to i díky obrazu ze staré Prahy, kterou rád čas od času navštívím a obdivuji její památky. V tomto starém seriálu je navíc Praha ve starém černobílém plášti zvláště nádherná. I samotné příběhy jsou super, i když dnešním dětem moc neřeknou. Marek Eben alias "váleček" excelentní :) ()

Haniczka

Malá Strana plná dětí, to už dnes není. Dodneška nechápu, proč ta Gábina nešla na herectví. Zas tolik takhle pěkných holek s talentem jsme neměli... ()

mh.mail

60% — Kultovní seriál mého dětství. Vždy, když se z televize ozvala chytlavá melodie, spěchal jsem k obrazovce. Viděno dnes, v padesáti, už to přece jenom nemá takové kouzlo a člověk vidí i nedostatky. Například v tom, že (ač to píšu nerad) slavný Váleček byl vlastně docela protivný rozmazlený chlapeček a Marek Eben je rozhodně lepší moderátor než herec. Ve výsledku mi o něco lépe vychází první série, kde jsou kamarádi ve věku kolem 11 let a ještě s Ferdou. Líbilo se mi to jejich roztomilé uličnictví, které ale nikdy nepřekročilo únosnou mez. Také jednotlivé příběhy byly relativně rozmanité, i když (a nejvíc asi v prvním díle) se tam dost často pořád utíkalo. Druhá série už nemá takový náboj. Kamarádi se prakticky rozpadli — Ferda je pryč úplně a v této sérii se neobjeví vůbec, Gábina už je slečna a má trochu jiné zájmy. První část druhé série se tak utápí ve věčném stýskání po Ferdovi a v tom, jak Váleček s Honzou žárlí na Gábinu. Druhá část pak konfrontuje městské děti Válečka s Honzou s vesnickým životem, ale upřímně — provést mi doma to, co oni, okamžitě bych je hnal z chalupy. Ve výsledku je to ale pořád docela dobrý seriál o dětech, i když asi už ne pro dnešní mládež. ()

tranquill

"Mám nápad, budem sbírat zatoulaný psy a dělat dobrý skutky!" Na opakování tohoto seriálu jsem se těšil, ale je pravda, že ty dialogy jsou někdy naivní. Ale hlavně je škoda Lenky Pletkové, ta měla u herectví zůstat. ()